Energa: budowa CCGT Ostrołęka realizowana jest zgodnie z planem

2024-01-05 18:07 aktualizacja: 2024-01-06, 08:55
Energa: zaawansowanie prac przy budowie elektrowni parowo-gazowej w Ostrołęce wynosi 57 procent. Fot. Wikimedia
Energa: zaawansowanie prac przy budowie elektrowni parowo-gazowej w Ostrołęce wynosi 57 procent. Fot. Wikimedia
Zaawansowanie prac przy budowie elektrowni parowo-gazowej w Ostrołęce wyniosło na koniec listopada 2023 r. 57 proc. - poinformowała w piątek Energa z Grupy Orlen. Dodano, że na plac budowy dostarczono turbinę gazową – ostatni kluczowy element turbozespołu elektrowni.

"Budowa CCGT Ostrołęka realizowana jest zgodnie z planem, a zaawansowanie wszystkich prac (projektowania, zakupów, dostaw oraz budowy) na koniec listopada 2023 r. wyniosło ok. 57 proc." - zapewniła w piątek Energa z Grupy Orlen.

Spółka poinformowała też, że na plac budowy została dostarczona turbina gazowa – ostatni kluczowy element turbozespołu powstającej w Ostrołęce elektrowni gazowo-parowej. "Wyprodukowane we francuskiej fabryce General Electric w Belfort urządzenie należy do najbardziej nowoczesnych, które montowane są w elektrowniach typu CCGT" - podkreśliła Energa w przesłanej informacji prasowej, dodając, że turbina charakteryzuje się dużą elastycznością oraz możliwością szybkiego przejścia od stanu wygaszenia do pełnej wydajności. Według spółki jest to kluczowe w przypadku konieczności zmniejszania deficytu mocy poprzez sprawne bilansowanie produkcji energii elektrycznej z rozwijających się dynamicznie źródeł odnawialnych. "Jak zapewnia GE, producent urządzenia, turbina charakteryzuje się także najniższym poziomem emisji w branży oraz możliwością przystosowania do wykorzystania paliw alternatywnych, np. wodoru" - zaznaczono.

W informacji dodano, że oprócz turbiny gazowej na montaż czekają już pozostałe części maszynowni: turbina parowa, skraplacz, generator oraz moduł podgrzewu paliwa. Zamontowane zostały już elementy kotła odzysknicowego oraz powstają kolejne budynki zespołu ostrołęckiej elektrowni. Wykonany też został górny fundament turbiny parowej.

"Gazociąg mający dostarczać paliwo z transgranicznego interkonektora Polska-Litwa jest już bliski ukończenia - pomyślnie przeszedł realizowane z udziałem Inspektora Urzędu Dozoru Technicznego testy, a wykonawca inwestycji poinformował o zakończeniu prac związanych z przygotowaniem śluzy nadawczej tłoka zlokalizowanej w miejscowości Stare Konopki (woj. podlaskie)" - podkreśliła Energa.

Jak wskazano, inwestycja ma zagwarantowane finansowanie – inwestor CCGT Ostrołęka, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, podpisał umowę o zewnętrzne finansowanie kredytowe w formule project finance z konsorcjum składającym się z polskich i międzynarodowych instytucji finansowych.

Według spółki nowa jednostka będzie wspierać stabilność dostaw energii elektrycznej podczas trwającej transformacji energetycznej kraju, a także pomoże w realizacji celów dekarbonizacyjnych Grupy Orlen. "Koncern w swoim segmencie energetycznym dąży do redukcji emisji dwutlenku węgla o 40 proc. na każdej MWh (megawatogodzinie) do 2030 r. oraz do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r." - podkreślono.

Jak poinformowała Energa, 40 proc. mocy zainstalowanej w jej aktywach wytwórczych pochodzi z OZE. Jednym z elementów działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna spółki składa się z linii energetycznych o łącznej długości 196 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem ok. 1/4 powierzchni kraju. Jak podano przez trzy kwartały 2023 r. Energa dostarczyła do odbiorców 16,6 TWh energii elektrycznej. (PAP)

autor: Anna Bytniewska

gn/