O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Erdogan złożył skargę przeciwko liderowi tureckiej opozycji. Chodzi o nazwanie prezydenta przywódcą "junty"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan złożył skargę za zniesławienie przeciwko Ozgurowi Ozelowi, przewodniczącemu największej partii opozycyjnej w kraju, za nazwanie głowy państwa przywódcą "junty" - poinformował we wtorek prawnik Erdogana, Huseyin Aydin.

Recep Tayyip Erdogan, fot. PAP/EPA/ANDREJ CUKIC
Recep Tayyip Erdogan, fot. PAP/EPA/ANDREJ CUKIC

Aydin ogłosił złożenie pozwu o odszkodowanie w wysokości 500 tys. lir tureckich (ok. 52 tys. zł) za szkody niemajątkowe związane z nazwaniem prezydenta przywódcą "junty". Ponadto do prokuratury głównej w Ankarze złożono skargę dotyczącą przestępstwa "obrazy prezydenta" - poinformowała agencja ANKA, powołując się na media społecznościowe prawnika.

Tureckie prawo przewiduje karę w wysokości od roku do czterech lat pozbawienia wolności dla każdego, kto dopuści się przestępstwa obrazy prezydenta. Wyrok może zostać zwiększony, gdy głowę państwa znieważono publicznie. Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w 2021 roku, że przestępstwo "znieważenia prezydenta" stanowi naruszenie podstawowych praw człowieka i wolności słowa.

Ozgur Ozel, który został w niedzielę wybrany na kolejną kadencję przewodniczącego Republikańskiej Partii Ludowej (CHP), stwierdził, że "Turcja jest rządzona przez juntę i boi się wyborów, politycznych przeciwników oraz narodu".

Prezydent Erdogan jest "przewodniczącym junty, która obiera za cel tych, którzy cieszą się poparciem ludu, przez co mogą być jego rywalami" - powiedział Ozel, odnosząc się do aresztowania cieszącego się ogólnokrajową popularnością byłego już burmistrza Stambułu, Ekrema Imamoglu.

Turecki minister sprawiedliwości Yilmaz Tunc - komentując zarzuty opozycji - przypomniał w poniedziałek, że "Erdogan jest pierwszym przywódcą wybranym przez społeczeństwo po zmianach w konstytucji umożliwiających wybór prezydenta w wyborach powszechnych".

Zatrzymanie 19 marca Imamoglu wywołało w Turcji największą od ponad dekady falę protestów. Politykowi przedstawiono zarzuty dotyczące korupcji i związków z organizacją terrorystyczną. Na podstawie zarzutów korupcyjnych 23 marca trafił do aresztu na czas dalszego postępowania. Tego samego dnia CHP wybrała go na swojego kandydata w wyborach prezydenckich w 2028 roku, a 26 marca na nowego burmistrza Stambułu powołano Nuriego Aslana, również członka CHP.

Lider CHP wezwał w niedzielę do kontynuowania protestów przeciwko uwięzieniu byłego burmistrza największej tureckiej metropolii.

 

Jakub Bawołek (PAP)

jbw/ mms/

Zobacz także

  • Recep Tayyip Erdogan, fot. PAP/EPA/IGOR KOVALENKO

    Erdogan: jesteśmy gotowi, by wziąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo Europy

  • Protesty po zatrzymaniu burmistrza Stambułu, fot. PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

    Zatrzymanie fotoreportera AFP. Europejskie Stowarzyszenie Agencji Prasowych zwróciło się do tureckich władz

  • Protest w Stambule, fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN

    Protesty w Turcji. Sąd wydał nakaz aresztowania fotoreportera AFP [WIDEO]

  • Ekrem Imamoglu, fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN

    Turecka policja aresztowała opozycyjnego burmistrza Stambułu

Serwisy ogólnodostępne PAP