O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zatrzymanie fotoreportera AFP. Europejskie Stowarzyszenie Agencji Prasowych zwróciło się do tureckich władz

Europejskie Stowarzyszenie Agencji Prasowych (EANA) wezwało w środę władze Turcji do natychmiastowego uwolnienia fotoreportera agencji AFP. Do stowarzyszenia należy ponad 30 agencji, w tym Polska Agencja Prasowa.

Protesty po zatrzymaniu burmistrza Stambułu, fot. PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU
Protesty po zatrzymaniu burmistrza Stambułu, fot. PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

"EANA jednoznacznie potępia zatrzymanie przez władze tureckie fotoreportera Agence France-Presse (AFP) Yasina Akgula. Działanie to stanowi rażące naruszenie wolności prasy i podstawowych praw dziennikarzy do wykonywania swoich obowiązków bez obawy przed prześladowaniami" - napisano w oświadczeniu stowarzyszenia.

"Solidaryzujemy się z naszym przedstawicielem, AFP, i ze wszystkimi dziennikarzami, którzy są niesprawiedliwie prześladowani za wykonywanie swojej pracy. Wzywamy władze tureckie do natychmiastowego uwolnienia Yasina Akgula i wszystkich zatrzymanych dziennikarzy oraz do przestrzegania zasad wolności prasy i prawa dziennikarzy do relacjonowania (wydarzeń), bez zastraszania" - czytamy w komunikacie EANA.

"Ataki na dziennikarzy nie tylko powstrzymują przekazywanie prawdy, ale także godzą w prawo społeczeństwa do informacji" - dodano.

Europejskie Stowarzyszenie Agencji Prasowych zostało założone w 1956 r. jako forum współpracy, wymiany informacji i doświadczeń europejskich agencji informacyjnych. Należy do niego ponad 30 agencji, w tym Polska Agencja Prasowa. W połowie września 2023 r. na Zgromadzeniu Ogólnym w Paryżu na prezesa organizacji wybrano Fabrice’a Friesa, dyrektora generalnego Agence France-Press (AFP). Działalność EANA finansowana jest ze składek członkowskich.

Sąd w Stambule wydał we wtorek nakaz tymczasowego aresztowania siedmiu dziennikarzy, w tym Akgula, których podejrzewa się o udział w nielegalnym zgromadzeniu. Dziennikarzowi AFP zarzucono "udział w nielegalnym zgromadzeniu i niezastosowanie się do wezwania o rozejście się". Obrońcy fotoreportera zwrócili uwagę na to, że dziennikarz wykonywał jedynie swoją pracę, a nie uczestniczył w proteście.

Organizowane codziennie w kilku miastach Turcji protesty są odpowiedzią na zatrzymanie 19 marca opozycyjnego burmistrza Stambułu Ekrema Imamoglu. Gubernatorzy Stambułu, Ankary i Izmiru ogłosili w ubiegłym tygodniu zakazy zgromadzeń, które obowiązują do dziś.

Imamoglu, wywodzącemu się z największej tureckiej partii opozycyjnej, Republikańskiej Partii Ludowej (CHP), zarzucono domniemaną korupcję i związki z organizacją terrorystyczną. W niedzielę został aresztowany na podstawie zarzutu dotyczącego korupcji. Później, tego samego dnia, tureckie MSW tymczasowo odsunęło go od pełnienia funkcji burmistrza największej metropolii kraju, a w środę radni Stambułu wybrali na nowego burmistrza Nuriego Aslana z CHP.

 

Ze Stambułu Jakub Bawołek (PAP)

jbw/ szm/ sma/

Zobacz także

  • Protesty w Stambule. Fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN

    Pomimo protestów atrakcje Stambułu nadal przyciągają tłumy turystów

  • Protesty w Turcji, fot. PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

    Turcja. Zwolniono z aresztu fotoreportera agencji AFP

  • Protest w Stambule, fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN

    Protesty w Turcji. Sąd wydał nakaz aresztowania fotoreportera AFP [WIDEO]

  • Protesty w Turcji (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ERDEM SAHIN

    W Turcji przedłużono zakaz zgromadzeń. Władze nakazały usunięcie plakatów Imamoglu w Stambule

Serwisy ogólnodostępne PAP