O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Estonia walczy z sowiecką symboliką. Nawet 400 euro mandatu za emblematy na czapce

Estońska policja ukarała mandatem w wysokości 400 euro osobę noszącą czapkę z godłem Związku Radzieckiego - poinformowała agencja BNS. W kwietniu 2022 roku parlament Estonii przegłosował ustawę zakazującą używania symboli rosyjskiej agresji. W kraju usuwane są m.in. sowieckie pomniki, nagrobki żołnierzy Armii Czerwonej oznaczane są neutralnymi tablicami, a sowieckie nazwy ulic zmieniane są na nazwy neutralne.

Manifestacja komunistycznych aktywistów na Placu Czerwonym w Moskwie, fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Manifestacja komunistycznych aktywistów na Placu Czerwonym w Moskwie, fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Obywatel Estonii został ukarany mandatem na przejściu granicznym w Narwie wjeżdżając do kraju z sąsiedniej Rosji. "Ukarana osoba została poinformowana, że symbol ten jest w Estonii zakazany" - wskazał rzecznik lokalnej policji.

W kwietniu 2022 roku parlament Estonii przegłosował ustawę zakazującą używania symboli rosyjskiej agresji. Za jej przyjęciem głosowało 69 z 101 posłów Riigikogu.

Pod koniec maja estońska policja podała, że od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę odnotowano w kraju ponad 1300 przypadków użycia symboli agresji. Najczęściej sprawcy przewinień byli karani mandatem w wysokości od 20 do 740 euro. Trzy razy wystosowano również nakaz aresztu, z których najdłuższy wyniósł 20 dni.

Jednym z najczęstszych incydentów jest noszenie czarno-pomarańczowej wstążki św. Jerzego, prorosyjskiego symbolu pochodzącego z czasów carskich.

Debatę o konieczności pozbycia się z przestrzeni publicznej symboli sowieckich wznowiono w Estonii w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. W kraju usuwane są m.in. sowieckie pomniki, nagrobki żołnierzy Armii Czerwonej oznaczane są neutralnymi tablicami, a sowieckie nazwy ulic zmieniane są na nazwy neutralne. Z Tallina Jakub Bawołek (PAP)

sma/

Zobacz także

  • Brytyjski książę William odwiedza bazę NATO w Tapa. Fot. EPA/VALDA KALNINA

    Brytyjski książę William odwiedził bazę NATO w Estonii [ZDJĘCIA]

  • Szef litewskiej dyplomacji Kestutis Budrys. Fot. EPA/TOMS KALNINS

    Szef MSZ Litwy: wykorzystując Trumpa, Moskwa może uzyskać przywrócenie granic NATO z 1997 r.

  • W sobotę rano kraje bałtyckie wstrzymały jakiekolwiek przepływy energii z Rosją i Białorusią. Fot. PAP/EPA/	VALDA KALNINA

    Sieci krajów bałtyckich zsynchronizowane z kontynentalną Europą 

  • Prezydent Andrzej Duda. Fot. TT/Łukasz Błasikiewicz/  Kancelaria Prezydenta

    Prezydent Duda: przyłączenie Litwy, Łotwy i Estonii do europejskiej sieci energetycznej ma charakter przełomowy

Serwisy ogólnodostępne PAP