O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Fake Hunter. TASS zmanipulowała wywiad prezydenta Dudy dla "The Washington Times"

Z depeszy rosyjskiej, państwowej agencji informacyjnej TASS wynika, że według Prezydenta RP drzwi do NATO są dla Ukrainy zamknięte, tymczasem Andrzej Duda w wywiadzie dla "The Washington Times" wezwał do jej formalnego zaproszenia, mimo istniejących przeszkód.

Fake Hunter. TASS zmanipulowała wywiad prezydenta Dudy dla "The Washington Times". Fot. PAP
Fake Hunter. TASS zmanipulowała wywiad prezydenta Dudy dla "The Washington Times". Fot. PAP

W rozmowie z amerykańskim dziennikiem „The Washington Times”, która odbyła się tuż przed oficjalnym rozpoczęciem jubileuszowego szczytu NATO, prezydent Andrzej Duda wezwał do formalnego zaproszenia Ukrainy do NATO. Rosyjska agencja informacyjna TASS nagłośniła w swojej depeszy z 10 lipca br., a za nią inne rosyjskojęzyczne media, tylko wyrwane z kontekstu zdanie Dudy o tym, że Ukraina nie może dołączyć do NATO dopóki trwa tam wojna.

Eksponując ten niewielki fragment wywiadu z polskim prezydentem i pomijając całkowicie główne wątki rozmowy, agencja stworzyła fałszywe wrażenie, że nawet znany z krytyki Rosji Andrzej Duda przyznaje, że Ukraina do NATO wejść nie może.

Tymczasem, jego wypowiedź nie jest opinią o tym czy Ukraina powinna, czy nie dołączyć do NATO, ale konstatacją wynikającą z kryteriów poszerzenia Sojuszu opisanych w dokumencie NATO z 1995 r. (pkt 6., rozdz. 1.).

Wbrew rosyjskiej propagandzie, Andrzej Duda jasno wzywa w wywiadzie do wyznaczenia Ukrainie harmonogramu dołączenia do NATO, mimo istniejących przeszkód. Nie mówi też o „specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie, które to sformułowanie, ukute przez rosyjską propagandę, aby nie używać słowa „wojna”, znalazło się w tytule depeszy TASS.

Depesza przemilcza także wezwanie prezydenta do zatrzymania rosyjskiego imperializmu i jego zdecydowany sprzeciw wobec ewentualnych rokowań pokojowych za cenę części terytorium Ukrainy.

Więcej

Obchody 25. rocznicy przyjęcia Polski do NATO na Starym Rynku w Bydgoszcz, fot. PAP/Tytus Żmijewski

RCB ostrzega. Nasila się dezinformacja rosyjskiej propagandy wymierzona w wizerunek NATO

W rosyjskiej depeszy zabrakło też miejsca na niewygodne dla Rosji słowa prezydenta o Rosji Putina, „która jest co najmniej tak samo niebezpieczna jak Rosja Radziecka w szczytowym okresie zimnej wojny” i „może być bardziej brutalna i zdeterminowana niż Rosja Radziecka wówczas”.

TASS podkreśla również, iż w przeciwieństwie do prezydenta Dudy, inni przywódcy NATO, w tym prezydent USA Joe Biden, zaoferowali jedynie "pomost" prowadzący do ewentualnego członkostwa Ukrainy i nie byli chętni do ustalenia konkretnego harmonogramu członkostwa.

TASS przypomina, że Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w NATO w trybie przyspieszonym we wrześniu 2022 r., jednak dotąd nie podano daty jej przyjęcia.

Wniosek po przeczytaniu depeszy nasuwa się sam: przyjęcie Ukrainy do NATO jest niemożliwe, a przyznaje to jedyny tak proukraiński zachodni polityk, który mimo to samotnie i z niezrozumiałych powodów chce wyznaczenia harmonogramu przystąpienia Ukrainy do sojuszu.

Tymczasem, prawdziwe przesłanie wywiadu wybrzmiewa już w oryginalnym tytule „The Washington Times”. Czytamy w nim, że polski lider zabiega o szybkie wejście Ukrainy do NATO, a w podtytule, że prezydent odrzuca wezwania do oddania terytorium Ukrainy na rzecz pokoju z Rosją.

Innym ważnym punktem wywiadu, pominiętym przez rosyjską agencję prasową, jest konieczność zatrzymania i ukarania na Ukrainie rosyjskiego imperializmu, żeby uniknąć kolejnej wojny sprowokowanej przez Rosję.

TASS to państwowa agencja, zależna od rosyjskiego rządu, która nie ukrywa, że jest kontynuacją propagandowej instytucji z czasów ZSRR. Nosi obecnie dawną sowiecką nazwę, do której wróciła w 2014 r., w swoje 110 urodziny – po krótkiej przerwie (od rozpadu ZSRR w 1991 r., kiedy nazywała się ITAR-TASS). (PAP)

 

Zobacz także

  • Kobieta korzystająca ze smartfonu - zdj. ilustracyjne Fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

    Zagłodzić raka – śmiertelnie niebezpieczne rolki w mediach społecznościowych

  • Demonstracje w Tbilisi Fot. PAP/EPA/DAVID MDZINARISHVILI

    FakeHunter: rosyjska propaganda oskarża Zachód o gruziński „majdan”

  • UEFA EURO 2024. Fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI

    Rosja wypuściła sfabrykowany film o zakazie wnoszenia słowackich flag na mecz Euro 2024

Serwisy ogólnodostępne PAP