Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) spodziewa się, że kulminacja fali wezbraniowej, która dotrze do Głogowa około godz. 14.00, przekroczy stan alarmowy o około 2,5 metra i może sięgnąć 695-705 cm. Podczas powodzi w 1997 r. poziom wody wynosił w tym mieście 712 cm.
Instytut dodał po godz. 6.30, że stan alarmowy przekroczony jest na 29 stacjach hydrologicznych, a stany ostrzegawcze na 21.
"Największe przekroczenie stanu alarmowego notowane jest w Brzegu Dolnym – 268 cm" – zaznaczył.
Z kolei na godzinny poranne w poniedziałek prognozowane jest dotarcie kulminacji fali wezbraniowej do Nowej Soli, która ma o nieco ponad 2 m przekroczyć stan alarmowy, a poziom wody może wzrosnąć do 665–675 cm.
Intensywne opady deszczu spowodowały powodzie w południowo-zachodniej Polsce. W nocy z soboty na niedzielę IMGW poinformował, że w Malczycach kulminacja fali wezbraniowej dobiega końca i zaznacza się bardzo powolna tendencja spadkowa, jednak znaczne przekroczenie stanu alarmowego, o ok. 1,5-2 m, będzie się jeszcze utrzymywać przynajmniej przez najbliższą dobę.
Według IMGW kulminacja fali wezbraniowej od kilku godzin obserwowana jest w Ścinawie i tam stan wody wynosi 645 cm. Stan alarmowy przekroczony jest o blisko 2,5 metra. Absolutne maksimum dla tej stacji to 732 cm zanotowane w 1997 r. Kulminacja na tej stacji, przy zbliżonym do aktualnego poziomie wody, ma potrwać do niedzieli rano, następnie zacznie powoli opadać o ok. 15 cm do poniedziałkowego poranka.
Powolne wzrosty stanów wody prognozowane są na Baryczy i na Orli. W ujściowym odcinku Ślęzy, Bystrzycy, Widawy, Oławy, Kaczawy, Baryczy i Bobru stany wody mogą wzrosnąć wskutek cofki od Odry. W ujściowym odcinku rzeki Bóbr wzrosty mogą sięgać ok. 1,5 m.
Stan ostrzegawczy został przekroczony na 24 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.
W leżącej na drugim brzegu od Ścinawy gminie Wińsko w nocy z soboty na niedzielę pracowano przy uszczelnianiu wałów. Na miejscu są zarówno strażacy, jak i Wojska Obrony Terytorialnej. Istnieją obawy przed podtopieniami, bo po kilku dniach wały są mocno nasączone wodą.
Gmina Wińsko (pow. wołowski) jest ok. 30 km na północny-zachód od Brzegu Dolnego. Mieszkańcy znajdujących się nad rzeką wsi już kilka dni temu ruszyli umacniać wały. Woda zaczęła się jednak przesączać.
W niedzielę w Kościele katolickim w Polsce prowadzona jest zbiórka datków na rzecz powodzian. Pieniądze zostaną im przekazane za pośrednictwem Caritasu Polska. Poszkodowani i ci, którzy im pomagają w diecezji opolskiej i świdnickiej otrzymali także dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej mszy św.
W związku z powodzią, która dotknęła południowo-zachodnią część kraju, przewodniczący Episkopatu zaapelował, aby 22 września po każdej mszy św. w każdej diecezji odbyła się zbiórka pieniężna na pomoc poszkodowanym.
Abp Wojda zachęcił wszystkich do hojności. Dodał, że szczególnie będą potrzebne urządzenia do osuszania domów i budynków użyteczności publicznej.
Wielu biskupów w zaapelowało także do wiernych w swoich diecezjach o modlitwę za poszkodowanych oraz "konieczne siły dla wszystkich służb ratunkowych".
Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało na X, że 23 tys. żołnierzy niesie pomoc mieszkańcom na terenach ogarniętych powodzią. W niedzielę ich liczba ma zwiększyć się do 25 tys. Żołnierze rozpoczęli m.in. prace przygotowawcze do budowy mostu w Głuchołazach, który został zniszczony przez powódź. (PAP)
pif/ ab/ joz/kgr/