Gen. Szymczyk do policjantów: to wy jesteście prawdą o polskim mundurze

2023-09-22 13:45 aktualizacja: 2023-09-22, 15:08
Szef MSWiA Mariusz Kamiński i gen. Jarosław Szymczyk Fot. PAP/Leszek Szymański
Szef MSWiA Mariusz Kamiński i gen. Jarosław Szymczyk Fot. PAP/Leszek Szymański
Polska i Polacy zawsze mogą na was liczyć. To wy jesteście prawdą o polskim mundurze. Chwała wam za to - powiedział w piątek podczas uroczystości wręczenia medali im. podkom.  Andrzeja Struja komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

W piątek w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji minister Mariusz Kamiński wręczył medale im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. W uroczystości wziął też udział Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk oraz żona tragicznie zmarłego podkom. Andrzeja Struja - Anna.

Szef Policji podkreślił, że na miejscu są obecni policjanci z garnizonów ze wszystkich województw ale jest również funkcjonariusz, który służąc w Chorwacji, w czasie wolnym od służby uratował tonącego człowieka.

"To pokazuje, że Polska i Polacy zawsze mogą na was liczyć. Zawsze mogą być pewni, że kiedy przyjdzie zagrożenie, to pojawicie się wy i udzielicie niezbędnej pomocy. Nawet jeśli będzie wymagało to narażenia własnego życia" - powiedział. "I taka jest polska Policja" - dodał.

Podkreślił, że to zgromadzeni są prawdą o polskiej Policji. "To wy jesteście prawdą o polskim mundurze. Chwała wam za to" - dodał.

"Jako szef polskiej Policji jestem z was dumny. To wielki honor i zaszczyt mieć w szeregach takich ludzi jak wy. Serdecznie wam gratuluję tego wyróżnienia" - przekazał. "Głowa do góry i bądźcie dumni, że nosicie mundur polskiego policjanta" - dodał.

Młodszy aspirant Andrzej Struj pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym stołecznej komendy. 10 lutego 2010 r. na przystanku tramwajowym na warszawskiej Woli funkcjonariusz zwrócił uwagę dwóm wandalom. Interweniował, gdy rzucili w kierunku tramwaju koszem na śmieci, tłukąc szybę. Wówczas doszło do tragedii - wandale rzucili się na policjanta. Piotr R. przytrzymał policjanta, a Mateusz N. zadał mu kilka ciosów nożem o 20-centymetrowym ostrzu. 42-letni policjant zmarł w wyniku obrażeń. Osierocił dwie córki. Pośmiertnie został awansowany na stopień podkomisarza.

Policjanta pochowano 19 lutego 2010 r. na Cmentarzu Północnym. Ceremonię pogrzebową poprowadził arcybiskup Kazimierz Nycz w towarzystwie kapelanów policyjnych. Struja żegnali prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk, minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller, komendant główny gen. insp. Andrzej Matejuk, kierownictwo i policjanci komendy stołecznej, delegacje policjantów z całej Polski. W 11. rocznicę śmierci policjanta, minister MSWiA podpisał zarządzenie ustanawiające odznakę jego imienia. (PAP)

Autorki: Marta Stańczyk, Katarzyna Herbut

mar/