Gildia reżyserów: tantiemy z internetu gwarantują wynagrodzenie i wolność artystyczną

2024-06-11 15:35 aktualizacja: 2024-06-12, 06:25
 Agnieszka Smoczyńska-Konopka z Gildii Reżyserów Polskich podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu w Sejmie w Warszawie. fot. PAP/Marcin Obara
Agnieszka Smoczyńska-Konopka z Gildii Reżyserów Polskich podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu w Sejmie w Warszawie. fot. PAP/Marcin Obara
Tantiemy z internetu gwarantują należne wynagrodzenie, ale też wolność artystyczną - mówiła Agnieszka Smoczyńska-Konopka z Gildii Reżyserów Polskich na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Gildia postuluje rozszerzenie art. 70. w noweli ustawy o prawie autorskim.

"Przyszliśmy tutaj wszyscy zjednoczeni jako środowisko filmowe i mówimy jednym głosem. Postulujemy utrzymanie bez poprawek w projekcie ustawy rozszerzenia artykułu 70. o punkt 5. w brzmieniu: 'stosownego wynagrodzenia z tytułu publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym'. Czyli potocznie mówiąc, tantiemy z internetu" - wyjaśniła w dyskusji na sejmowej komisji reprezentantka Zarządu Gildii Reżyserów Polskich.

Przypomniała, że to jest punkt, o który środowisko walczy od lat. "W ostatnim czasie młodzi filmowcy wzięli się do roboty i między innymi dlatego też tu siedzimy" - powiedziała.

"Myślę, że uzasadnienie naszego postulatu jest oczywiste. Tantiemy z internetu gwarantują nam nie tylko należne nam wynagrodzenie za wykonaną już pracę, ale również gwarantują nam wolność artystyczną" - mówiła. "Nie jesteśmy w ten sposób tylko i wyłącznie dostawcami kontentu, ale jesteśmy twórcami i współtwórcami kultury polskiej i tożsamości narodowej" - podkreśliła Agnieszka Smoczyńska-Konopka.

Zaznaczyła, że środowisko filmowe "chce, żeby tantiemy były regulowane za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania". "Nasza prośba i nasz postulat jest jeden: prosimy o przyjęcie bez poprawek rozszerzenia art. 70" - zaapelowała członkini Zarządu Gildii Reżyserów Polskich.

Wyrobiec: polska regulacja o prawie autorskim będzie jedną z najbardziej korzystnych w całej UE

Polska regulacja, będzie należeć do najbardziej korzystnych w całej UE - powiedział wiceminister kultury Andrzej Wyrobiec podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, która zajmuje się projektem nowelizacji ustawy o prawie autorskim.

Wiceminister zaapelował o jak najszybsze procedowanie projektu ustawy z uwagi na grożące Polsce wysokie kary finansowe przewidziane przez Komisję Europejską w marcu 2023 r. "Polska jest ostatnim krajem, w którym dyrektyw wciąż nie wdrożono" - przypomniał Wyrobiec, dodając, że projekt bazuje na rozwiązaniach przygotowanych przez poprzedni rząd. "Dlatego ufamy, że projekt może liczyć na szerokie poparcie w Sejmie, bo jest w interesie polskiej kultury" - dodał.

"Rozwiązania, które proponujemy, powodują, że polska regulacja, choć wprowadzona z kilkuletnim opóźnieniem, będzie należeć do najbardziej korzystnych w całej Unii, jeśli chodzi o zabezpieczenie interesów świata kultury" - powiedział Wyrobiec.

"MKiDN widzi konieczność wprowadzenia kolejnych oczekiwanych zmian w ustawie o prawie autorskim. Uważamy, że prace powinny być kontynuowane w formie dialogu ministerstwa z uprawnionymi użytkownikami, wydawcami, producentami, organizacjami i wszystkimi zainteresowanymi" - wyjaśnił wiceminister.

Przypomniał także o działaniu Forum Prawa Autorskiego. Zostało ono powołane w styczniu 2013 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego. Jest stałą platformą dyskusji o zagadnieniach związanych z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

We wtorek podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu odbywa się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw, przygotowanego przez MKiDN. Celem proponowanych przepisów jest implementacja dwóch unijnych dyrektyw zwiększających ochronę treści publikowanych w sieci, ich twórców i wydawców, a także ułatwiających udzielanie licencji na korzystanie z utworów i przedmiotów praw pokrewnych w nadawanych programach telewizyjnych i radiowych. Projekt ma zapewnić twórcom i wykonawcom dzieł audiowizualnych, muzycznych i słowno-muzycznych niezbywalne prawo do tantiem z eksploatacji ich utworów w sieci. (PAP)

Autorzy: Grzegorz Janikowski, Maciej Replewicz, Katarzyna Krzykowska

kh/