O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Gwiazdy ekranu nawołują do nuklearnego rozbrojenia. "Oppenheimer jest historią, broń jądrowa nie jest"

Grupa największych gwiazd ekranu na kilka dni przed spodziewanym triumfem „Oppenheimera” podczas ceremonii rozdania Oscarów, podpisała się pod inicjatywą „Make Nukes History” („Niech bomby atomowe przejdą do historii”), nawołującą do nuklearnego rozbrojenia. Na liście gwiazd wspierających te działania są m.in. Julianne Moore, Michael Douglas oraz Emma Thompson.

Julianne Moore. Fot. PAP/EPA
Julianne Moore. Fot. PAP/EPA

„Chcemy wznieść nasze głosy, aby przypomnieć ludziom, że podczas gdy 'Oppenheimer' jest historią, broń jądrowa historią nie jest. Aby chronić nasze rodziny, nasze społeczności i nasz świat, musimy żądać od światowych liderów, aby pracowali na rzecz pozbycia się broni nuklearnej. To podstawa budowy jaśniejszej przyszłości” – apelują gwiazdy w liście otwartym opublikowanym na łamach „The Los Angeles Times”.

Kampania antynuklearna została rozpoczęta przez organizację Nuclear Threat Initiative (Inicjatywa Zagrożenia Nuklearnego), której przewodniczy inżynier i były sekretarz energii USA, Ernest J. Moniz. Robert Oppenheimer ostrzegał przed rozwojem coraz bardziej potężnych broni. Przewidywał, że niebezpieczny wyścig zbrojeń będzie trwał. Miał rację. Dzisiaj, dziewięć krajów ma dostęp do 13 tysięcy sztuk broni jądrowej, a kolejny wyścig zbrojeń jest u progu. Nuklearne machanie szabelką się rozpoczęło. Stoimy przed dużymi wyzwaniami geopolitycznymi. Abyśmy oddalili się od krawędzi, potrzebna jest polityczna wola. A taka się tworzy, gdy domagają się jej ludzie” – przekonuje Moniz.

Wśród sygnatariuszy listu są jeszcze m.in. Matthew Modine, Tony Goldwyn, Alan Cumming, Ellen Burstyn, Jane Fonda, Lily Tomlin, Rosanna Arquette czy Viggo Mortensen. Podpisała się pod nim również wokalistka Annie Lennox i wnuk Oppenheimera, Charles. Razem z opublikowaniem listu otwartego ruszyła też m.in. kampania w mediach społecznościowych oraz rozwieszono plakaty z hasłem: „Oppenheimer to rozpoczął, my możemy to skończyć”.

Każda osoba powinna zostać edukowana w sprawie niewiarygodnie niszczycielskiej potęgi broni jądrowej. Zrozumienie problemu pomaga oświetlić niezbędną ścieżkę do jego eliminacji. Setki tysięcy Amerykanów ucierpiało z powodu radioaktywnych opadów po setkach nuklearnych eksplozji, do jakich doszło na terenie Stanów Zjednoczonych. Od czasu pierwszy testów jądrowych w Los Alamos, cała nasza planeta jest zagrożona. Musimy zakończyć to szaleństwo” – przekonuje Matthew Modine („Stranger Things”). (PAP Life)

kh/

Zobacz także

  • Julianne Moore, Pedro Almodovar i Tilda Swinton. Fot. PAP/EPA/Mariscal

    "W pokoju obok" jest o tym, co znaczy być człowiekiem. Almodóvar mówi o celebracji życia i śmierci

  • Tilda Swinton i Julianne Moore w Wenecji, fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

    Obie gwiazdy nowego filmu Almodovara powalczą o Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej?

  • Pedro Almodovar i Penelope Cruz. Fot. PAP/EPA/Mariscal

    Pierwszy anglojęzyczny film Almodovara. Jest zapowiedź

  • Natalie Portman, Julianne Moore. Fot. PAP/Abaca/Laurent Zabulon/Fati S

    Natalie Portman i Julianne Moore w historii z pierwszych stron tabloidów. "Obsesja" wchodzi do kin

Serwisy ogólnodostępne PAP