"Historyczny dzień". Ukraińska flaga powiewa nad miejscowością Robotyne

2023-08-23 07:59 aktualizacja: 2023-08-24, 09:19
Fot. PAP/EPA/ADAM VAUGHAN
Fot. PAP/EPA/ADAM VAUGHAN
Ukraińska flaga powiewa nad miejscowością Robotyne w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy - poinformowała w środę 47. Samodzielna Brygada Zmechanizowana Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak podkreślono, jest to historyczny dzień. Miejscowość znajduje się na jednym z "najgorętszych" odcinków frontu, tj. na kierunku melitopolskim - dodała brygada.

22:27 Rosawiacja, czyli rosyjska agencja transportu lotniczego, potwierdziła w środę wieczorem, że na pokładzie samolotu, który rozbił się w obwodzie twerskim na zachodzie Rosji, był szef najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn i jego "prawa ręka" Dmitrij Utkin, pseudonim "Wagner".

Agencja opublikowała listę nazwisk siedmiu pasażerów i trojga członków załogi, którzy lecieli Embraerem z Moskwy do Petersburga. Na liście jest Prigożyn i Utkin.

Na miejscu katastrofy prywatnego odrzutowca znaleziono dotychczas osiem ciał. Wcześniej rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych poinformowało, że zginęły wszystkie osoby, które były na pokładzie.

21:38 Były oficer brytyjskiego wywiadu Christopher Steele ujawnił w środę, że kilka tygodni temu otrzymał informację, iż zlecono zabójstwo Jewgienija Prigożyna, choć niekoniecznie zleceniodawcą musiał być sam Władimir Putin. Dodał, że po buncie Prigożyna jego los był przesądzony.

Steele, który w przeszłości pracował jako agent w Rosji, a później w MI6 był szefem zespołu rosyjskiego, podkreślił że Prigożyn był bardzo nielubiany przez rosyjskie elity z kręgów bezpieczeństwa i był postacią budzącą wiele podziałów. Wskazał, że zaprzysięgłym wrogiem Prigożyna był Nikołaj Patruszew, wpływowy sekretarz rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa.

21:27 Nie wiem, co się stało z Jewgienijem Prigożynem, ale nie jestem zaskoczony doniesieniami dotyczącymi jego śmierci - oświadczył w środę prezydent USA Joe Biden. Zasugerował, że za katastrofą samolotu szefa najemniczej Grupy Wagnera stał Władimir Putin.

21:09 Władimir Putin wysłał rosyjskim elitom sygnał "bójcie się!" - tak Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, skomentował w środę informację o katastrofie samolotu, na pokładzie którego najprawdopodobniej był Jewgienij Prigożyn, szef najemniczej Grupy Wagnera.

"W sprawie Prigożyna: trzeba poczekać na rozwianie mgły wojny... Ale jest to oczywiste, że Putin nikomu nie przebacza własnego zwierzęcego strachu - właśnie takiego, który unicestwił go w czerwcu 2023 roku... I czekał na moment" - napisał Podolak na platformie X, dawnym Twitterze.

20:53 Jeśli wieści o śmierci Prigożyna się potwierdzą, nikt nie powinien być zaskoczony - powiedziała PAP rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson. Biały Dom przekazał tymczasem, że prezydent został poinformowany o katastrofie samolotu Prigożyna w Rosji.

Widzieliśmy te doniesienia. Jeśli się potwierdzą, nikt nie powinien być zaskoczony" - powiedziała Watson w komentarzu dla PAP.

"Prezydent został poinformowany o doniesieniach na temat katastrofy samolotu w Rosji" - przekazał w jednozdaniowym oświadczeniu Biały Dom. Była to odpowiedź na pytania dziennikarzy o katastrofę samolotu w obwodzie twerskim, na pokładzie którego miał - według listy pasażerów - lecieć szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn.

20:47 Jewgienij Prigożyn najprawdopodobniej zginął w katastrofie swojego samolotu w środę w obwodzie twerskim na zachodzie Rosji - pisze wieczorem Meduza. Według tego portalu samolot rozbił się koło miejscowości Kużenkino, ok. 50 km od rezydencji Władimira Putina na Wałdaju.

Źródła portalu Fontanka i dziennikarki celebrytki Ksenii Sobczak potwierdzają, że Prigożyn był na pokładzie. Również kolaborant, tzw. szef władz okupowanego ukraińskiego obwodu zaporoskiego Władimir Rogow przekazał, że członkowie Grupy Wagnera potwierdzili śmierć ich lidera.

Według Rogowa zginął w katastrofie też Dmitrij Utkin pseudonim "Wagner".

19:52 Jewgienij Prigożyn w środę wyleciał z Afryki do Rosji wraz z całym dowództwem najemniczej Grupy Wagnera; bliscy nie mogą się do niego dodzwonić - pisze portal Meduza.

19:41 W obwodzie twerskim na zachodzie Rosji rozbił się samolot, w którym mógł być Jewienij Prigożyn, szef najemniczej Grupy Wagnera - poinformowała w środę Rosawiacja, czyli rosyjska agencja transportu lotniczego. W katastrofie zginęło 10 osób, wszyscy na pokładzie.

18:53 Ukraińska flaga powiewa nad miejscowością Robotyne w obwodzie zaporoskim. Flagę z podpisem naczelnego dowódcy wojsk ukraińskich generała Wałerija Załużnego zawiesili na dachu zniszczonej przez siły rosyjskie szkoły żołnierze 47. brygady. "I tak będzie wszędzie! Wypędzimy okupantów z naszej ziemi (...)" - napisano w komunikatorze Telegram. 

Nagranie przedstawiające ukraińską flagę w Robotynem opublikował Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. 

We wtorek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar poinformowała, że siły ukraińskie wkroczyły do miejscowości Robotyne i ewakuowały z wioski mieszkańców bojowym wozem piechoty Bradley. Zaznaczyła, że walki trwają.

18:21 Premier Włoch Giorgia Meloni wyraziła opinię, że Zachód popełnił błąd w ocenie rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku. W przesłaniu wideo do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w związku ze środową inauguracją obrad Platformy Krymskiej szefowa rządu zapewniła: "Jesteśmy u waszego boku, bez wahania".

"Chcemy dzisiaj powtórzyć stanowczo, że Rosja musi położyć kres swojej polityce okupacji i wycofać swoje wojska. Niestrudzenie będziemy pracować, by doprowadzić do zakończenia wojny i osiągnięcia sprawiedliwego oraz trwałego pokoju"- oświadczyła premier.

Dodała: "Zamierzamy również być u waszego boku, by odbudować wasz kraj, także organizując we Włoszech konferencję w sprawie odbudowy Ukrainy w 2025 roku, by zapewnić narodowi ukraińskiemu szanse na przyszłość i przyczynić się do waszego odrodzenia gospodarczego i społecznego".

18:01 Wojskowi chcą, by zwiększyć mobilizację na front - powiedział w środę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej w Kijowie. Ocenił, że rok wyborczy w USA będzie mieć wpływ na wsparcie dla Ukrainy.

"Powiem otwarcie: wojskowi się do mnie z tym zwrócili, żeby umożliwić większą mobilizację. Niczego więcej nie mogę powiedzieć" - oznajmił prezydent, odpowiadając na pytanie o możliwe zwiększenie mobilizacji. Jego wypowiedź cytuje agencja Interfax-Ukraina.

Opisując sytuację na froncie, Zełenski zwrócił uwagę na duże zaminowanie terytorium. "Ludzie idą pieszo, bardzo często idą pieszo, żeby nie utracić będącego w deficycie sprzętu pancernego. Jeśli mielibyśmy jego zapas, można by było ryzykować" - zaznaczył prezydent. "Przede wszystkim ludzie, a potem sprzęt" - dodał.

"Powinniśmy wyzwolić wszystkie nasze terytoria, później odzyskać naszych wszystkich ludzi i postawić kropkę. Albo może z takim sąsiadem - trzy kropki. Dlatego też tak chcemy do NATO" - dodał. "Ale zamiana NATO na nasze ziemie to nawet nie jest szczera rozmowa... (to) jakaś prowokacja" - ocenił Zełenski na konferencji po szczycie Platformy Krymskiej.

Prezydent mówił też o samolotach wielozadaniowych F-16. Jak podkreślił, tempo dostaw maszyn też "zależy od Ukrainy". "Powinniśmy dać naszych odpowiednich pilotów, specjalistów, inżynierów. Powiem tak: kilku pilotów jest obsługiwanych przez dziesiątki osób z personelu technicznego. Dlatego bardzo ważne jest, by wybrać i wysłać wszystkich chłopaków. Nie mówię już o tłumaczach, o szkoleniu itd." - kontynuował.

Wskazał też, że Ukraina musi równocześnie przygotować infrastrukturę dla nowoczesnych samolotów - pisze Interfax-Ukraina. "Trzeba zdawać sobie sprawę, że nasza infrastruktura nie jest nowoczesna dla F-16. Zbudujemy ją jak najszybciej się da. To nasze zadanie" - dodał.

17:11 Nasze dzisiejsze spotkanie jest żywym dowodem na to, że społeczność międzynarodowa zrozumiała znaczenie nielegalnej okupacji Krymu i innych ziem ukraińskich dla całego świata - powiedział prezydent RP Andrzej Duda w zdalnym przemówieniu w ramach szczytu Platformy Krymskiej.

Według prezydenta okupacja Krymu "jest nie tylko realizacją ideologii +russkiego miru+ w praktyce, ale także złowieszczym znakiem dla świata, który może się zmaterializować, gdy nie będzie przestrzegane prawo międzynarodowe, prawa człowieka czy postanowienia Karty Narodów Zjednoczonych".

"Polska nie akceptuje takiej wizji i nigdy jej nie przyjmie! Dlatego od 2014 roku niezmiennie stoimy po stronie Ukrainy. Wydarzenia z marca i kwietnia 2014 roku były dla nas sygnałem o prawdziwych zamiarach Rosji wobec Ukrainy: aneksji jej terytorium, unicestwienia państwowości oraz zniszczenia ukraińskiej kultury i języka. Dlatego już wtedy zaapelowaliśmy o międzynarodową solidarność z Ukrainą" - mówił Andrzej Duda.

15:51 Głównym zadaniem Platformy Krymskiej są przygotowania do wyzwolenia okupowanego przez Rosję półwyspu – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, otwierając w środę obrady forum, którego zadaniem jest przywrócenie jedności terytorialnej jego kraju. W spotkaniu uczestniczy zdalnie prezydent RP Andrzej Duda.

Szef państwa w swoim wystąpieniu podkreślił kwestię wartości prawa międzynarodowego, którego przestrzeganie gwarantuje pokój - powiedział PAP szef BPM Marcin Przydacz. 

Uczestnikami szczytu są także m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron i sekretarz stanu USA Antony Blinken. Wszyscy oni zwrócili się do obecnych na szczycie za pośrednictwem łączy wideo.

„Krym zostanie wyzwolony tak jak wszystkie pozostałe części Ukrainy, które na razie, niestety, znajdują się pod okupacją” – powiedział Zełenski na początku spotkania.

15:30 Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził skuteczną operację specjalną, w wyniku której pilota rosyjskiego śmigłowca Mi-8 skłoniono do wylądowania w obwodzie charkowskim; obecnie pilot wraz z rodziną znajdują się na Ukrainie - powiadomił portal Ukrainska Prawda.

Operację przygotowywano przez ponad pół roku. Wraz z pilotem na pokładzie maszyny znajdowało się dwóch członków załogi, którzy nie wiedzieli, dokąd lecą. Po wylądowaniu na terytorium Ukrainy osoby towarzyszące pilotowi zostały zlikwidowane - przekazał serwis, powołując się na "przedstawicieli HUR wyższego szczebla".

Rosyjski śmigłowiec Mi-8 jest już w Kijowie. W maszynie przewożono elementy wyposażenia myśliwców Su-27 i Su-30SM. Komponenty te były przeznaczone dla armii agresora, lecz znalazły się w naszym kraju - poinformowała Ukrainska Prawda.

15:17 Głównym zadaniem Platformy Krymskiej są przygotowania do wyzwolenia okupowanego przez Rosję półwyspu – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, otwierając w środę obrady forum, którego zadaniem jest przywrócenie jedności terytorialnej jego kraju.

„Krym zostanie wyzwolony tak jak wszystkie pozostałe części Ukrainy, które na razie, niestety, znajdują się pod okupacją” – powiedział.

Zełenski ujawnił, że w tegorocznych, trzecich obradach Platformy Krymskiej uczestniczą przedstawiciele 63 państw i organizacji międzynarodowych.

Większość z nich przemawia za pośrednictwem łączy wideo, jednak w Kijowie obecni są m.in. prezydent Litwy Gitanas Nauseda, prezydent Czarnogóry Jakov Milatović, prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa, premier Finlandii Petteri Orpo oraz premier Mołdawii Dorin Recean.

„Każdego roku mamy coraz więcej uczestników i więcej zgody, że okupacja jest przestępstwem wobec prawa międzynarodowego i wobec ludzi. Dziękuję wszystkim, którzy przyjechali na Ukrainę i na Platformę Krymską, i wszystkim, którzy będą uczestniczyli w niej online” – podkreślił prezydent Ukrainy.

W tym roku Platforma Krymska zebrała się po raz trzeci. W ubiegłym roku jedynym zagranicznym przywódcą, który przyjechał do Kijowa na obrady platformy osobiście, był prezydent RP Andrzej Duda.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

15:08 Pomimo sankcji Zachodu wobec Rosji, mających na celu uniemożliwienie rosyjskim przewoźnikom pozyskiwanie części do samolotów Airbus i Boeing, od maja 2022 r. rosyjskie linie lotnicze sprowadziły części do statków powietrznych o wartości co najmniej 1,2 mld dolarów - wynika z opublikowanej w środę analizy agencji Reutera.

Jak wynika z danych celnych, od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. linie lotnicze Ural Airlines sprowadziły ponad 20 urządzeń wyprodukowanych w USA. Wśród nich znalazły się zarówno elementy niezbędne do utrzymania gotowośći maszyn do lotów, takie jak urządzenia amerykańskiego koncernu Northrop Grumman - wyświetlacze do kokpitów i podwozia, jak i bardziej prozaiczne przedmioty - ekspresy do kawy, zestawy słuchawkowe dla stewardess i deski sedesowe.

Zgodnie z ewidencją, części trafiły do Rosji poprzez pośredników w takich krajach jak Tadżykistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcja, Chiny i Kirgistan; żadne z tych państw nie poparło zachodnich sankcji nałożonych na Rosję.

Kwota 1,2 miliarda dolarów nie odzwierciedla całkowitej wartości części sprowadzonych w okresie objętym analizą Reutersa, ponieważ dotyczy jedynie przesyłek wysłanych bezpośrednio do rosyjskich linii lotniczych, a nie do pośredników w Rosji. Oleg Pantielejew, szef moskiewskiego ośrodka analitycznego AviaPort, ocenił, że rosyjskie linie lotnicze "rozwiązały problem", jaki wywołały zachodnie sankcje.

"Na początku był szok, nikt nie wiedział, co robić. Po dwóch, trzech miesiącach znaleziono nowe kanały dostaw, a po sześciu, dziewięciu miesiącach pojawiło się całkiem sporo alternatyw, co pozwoliło na obniżenie cen i skrócenie czasu dostaw" - skomentował Pantielejew.

15:01 Liczne doniesienia napływające z rosyjskich regionów, głównie z Syberii, prowadzą do wniosku, że we wrześniu rozpocznie się kolejna faza mobilizacji na wojnę z Ukrainą - powiadomił niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'.

Początek kolejnego etapu branki w Buriacji zaplanowano na 5 września. Trwa aktualizacja danych osobowych rezerwistów, a do lokalnych szkół przesłano listy osób przeznaczonych do poboru. Niebawem nauczyciele zaczną wręczać mężczyznom wezwania do armii - podobnie jak wyglądało to w ubiegłym roku. Informacje o rychłym wznowieniu mobilizacji docierają też z innych syberyjskich regionów, m.in. obwodu irkuckiego, Kraju Nadmorskiego i Żydowskiego Obwodu Autonomicznego - powiadomił Możem Objasnit', powołując się na własne źródła.

Niektórzy nasi informatorzy uważają, że mobilizacja rozpocznie się dopiero po 10 września, ponieważ na ten dzień zaplanowano w Rosji wybory parlamentarne i regionalne. Interesujące są też doniesienia z Adygei na Północnym Kaukazie, gdzie zapowiedziano wprowadzenie 24 września "szczególnego reżimu" - bez wyjaśnienia, na czym ten stan miałby polegać. Dowiedzieliśmy się również, że komisje wojskowe "weryfikują dane" rezerwistów, m.in. w obwodach leningradzkim i tulskim, Woroneżu i Soczi - przekazali opozycyjni dziennikarze.

14:28 W ciągu ostatniego miesiąca w rosyjskich atakach na ukraińskie porty, głównie Izmaił i Reni nad Dunajem, zniszczono około 270 tys. ton zboża; tylko w nocy z wtorku na środę wystrzelone przez wroga drony kamikadze zniszczyły 13 tys. ton ziarna w Izmaile - powiadomił minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.

Uszkodzono kilka prywatnych terminali zbożowych i magazynów, a także innych obiektów infrastruktury. Zgromadzona w porcie żywność miała trafić na eksport do Egiptu i Rumunii - dodał minister, cytowany na kanale resortu na Telegramie.

Kubrakow podkreślił, że był to już ósmy rosyjski atak na ukraińskie obiekty portowe po wycofaniu się Kremla z porozumienia zbożowego. Według polityka tylko w wyniku ostatniego nocnego ostrzału możliwości eksportowe terminali w Izmaile zmniejszyły się o około 15 proc.

W połowie lipca Kreml wprowadził de facto blokadę ukraińskich portów, wycofując się z tzw. umowy zbożowej. Porozumienie zawarte pod auspicjami ONZ i umożliwiające Ukrainie eksport produktów żywnościowych przez Morze Czarne obowiązywało od lipca 2022 roku.

14:16 W Kijowie rozpoczął się w środę trzeci szczyt Platformy Krymskiej, forum przywódców państw i organizacji międzynarodowych, które stawia sobie za cel doprowadzenie do przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy.

Ukraińska wiceminister spraw zagranicznych Emine Dżaparowa wyjaśniła wcześniej, że zadaniem poprzednich szczytów było potwierdzenie przez partnerów zagranicznych jedności terytorialnej Ukrainy, zaś tegoroczne spotkanie ma przesłać dwa dodatkowe sygnały.

„To że nie może być żadnego targowania się na temat Krymu, gdyż Krym jest nieodłączną częścią Ukrainy. I drugi, że Ukraina sama będzie decydowała o sposobach wyzwolenia Krymu spod okupacji” – oświadczyła.

Dżaparowa dodała, że tegoroczny szczyt po raz pierwszy skupi się także na kwestiach dotyczących polityki wewnętrzenej, które poświęcone będą przyszłości okupowanego przez Rosję Krymu. Z ideą tą wystąpił prezydent Wołodymyr Zełenski – wskazała.

„On (prezydent) bardzo chce wysłać sygnał, że nastąpi wojskowe odnowienie Krymu, odnowienie gospodarcze i że Krym stanie się naszą Doliną Krzemową” – podkreśliła wiceminister.

14:05 Cztery osoby zginęły, a cztery odniosły obrażenia w środę w wyniku rosyjskiego ataku dronem Shahed na szkołę w mieście Romny w obwodzie sumskim na północy Ukrainy – poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko.

„Liczba ofiar rosyjskiego ataku na szkołę w Romnach wzrosła do czterech osób. Ratownicy wydostali ciała dyrektora szkoły, zastępcy dyrektora, sekretarza i bibliotekarza” – napisał Kłymenko na Telegramie. Władze obwodu informowały najpierw o dwóch ofiarach śmiertelnych.

Rannych zostało czterech mieszkańców, którzy w momencie ataku przechodzili koło budynku szkoły.

13:07 Ukraińskie wojska, zaangażowane w kontrofensywę przeciwko rosyjskim siłom, są zbyt rozproszone wzdłuż linii frontu; dowództwo w Kijowie powinno skoncentrować się na priorytetowych operacjach w obwodzie zaporoskim kosztem działań pod Bachmutem w Donbasie - ocenili wojskowi z USA i Wielkiej Brytanii, cytowani przez dziennik "New York Times".

Głównym celem Kijowa musi być przecięcie linii zaopatrzeniowych wroga na południowym odcinku frontu i przerwanie rosyjskiego "mostu lądowego", łączącego okupowany Krym z Krajem Krasnodarskim. Ukraińcy podzielili jednak swoje siły mniej więcej po równo, koncentrując się zarówno na walkach w obwodzie zaporoskim, jak też na próbie odzyskania kontroli nad Bachmutem na wschodzie kraju. Obecnie w Donbasie znajduje się nawet więcej ukraińskich żołnierzy, niż na ważniejszym kierunku operacyjnym na południu - ujawnił "NYT".

Jak dodał, do niedawna dowództwo w Kijowie przekonywało, że jest w stanie skutecznie walczyć na obu odcinkach frontu. Skoncentrowanie wokół Bachmutu nieproporcjonalnie licznych sił wprawiło w zakłopotanie amerykańskich doradców współpracujących z Ukrainą. Dlatego Amerykanie mieli sugerować stronie ukraińskiej, że "polityka powinna, przynajmniej tymczasowo, ustąpić miejsca rozsądnej strategii wojskowej", a główny wysiłek zbrojny należy podjąć na kierunkach melitopolskim i berdiańskim.

12:10 Uwagi byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego na temat Ukrainy są niedopuszczalne zarówno pod względem formy, jak i treści – powiedział ambasador Ukrainy w Paryżu Wadym Omelczenko w wywiadzie dla dziennika „Ouest-France”.

Dyplomata zareagował na nową książkę byłego francuskiego prezydenta "Le Temps de combats" (pol. "Czas walki"), w której twierdzi, że Ukraina powinna pozostać neutralna i nie przystępować do Unii Europejskiej oraz NATO.

11:34 Co najmniej dwoje nauczycieli zginęło, a troje zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku dronem Shahed na szkołę w mieście Romny w obwodzie sumskim na północy Ukrainy – poinformowały władze obwodu sumskiego na Telegramie.

„Jest informacja, że pod gruzami znajduje się jeszcze dwoje pracowników placówki” – podały władze.

W wyniku ataku, do którego doszło tuż po godz. 10 (godz. 9 czasu polskiego) szkoła została całkowicie zniszczona.

11:18 Dwanaście osób, w tym sześcioro dzieci, zginęło w wypadku drogowym, do którego doszło we wtorek wieczorem w pobliżu wioski Brodeckie w obwodzie chmielnickim na zachodzie Ukrainy – poinformowała policja obwodu winnickiego.

Według ustaleń śledztwa, samochód osobowy zderzył się o godzinie 19.28 (18.28 czasu polskiego) z ciężarówką DAF. Zginął kierowca samochodu osobowego oraz 11 jego pasażerów, w tym sześcioro dzieci w wieku od 2 do 12 lat.

42-letni kierowca ciężarówki został zatrzymany. Sprawa karna dotyczy złamania przepisów ruchu drogowego. Grozi za to do 10 lat pozbawienia wolności.

11:03 Wielka Brytania udzieli ukraińskiej państwowej spółce Enerhoatom gwarancji kredytowych w wysokości 192 mln funtów, co ma wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy - ogłosił brytyjski rząd po wizycie w Kijowie ministra ds. bezpieczeństwa energetycznego Granta Shappsa.

Gwarancje będą zapewnione poprzez UK Export Finance, rządową agencje wspierania eksportu. W ramach umowy mająca siedzibę w Wielkiej Brytanii spółka Urenco dostarczy Enerhoatomowi usługi wzbogacania uranu, które są niezbędne do wytwarzania paliwa jądrowego.

Połowa energii elektrycznej na Ukrainie pochodzi z elektrowni atomowych. Ukraina ma cztery elektrownie atomowe, w tym największą - Zaporoską Elektrownię Atomową, która jest zarazem największa w Europie, ale przed rosyjską napaścią w lutym 2022 r. większość usług jądrowych i paliwa jądrowego otrzymywała od Rosji. W ramach zmniejszania zależności energetycznej w czerwcu ubiegłego roku Ukraina podpisała umowę z amerykańską firmą Westinghouse na dostawę paliwa do wszystkich swoich elektrowni jądrowych.

"Nasze wsparcie dla Ukrainy w obliczu barbarzyńskiej inwazji Putina jest niezachwiane - Wielka Brytania nadal stoi po stronie Ukrainy, gdy odpiera ona rosyjskie ataki i odbudowuje kraj. Putin wykorzystał energię jako broń wojenną: dzisiejsze działania wspierające dostawy paliwa jądrowego pomogą Ukrainie zakończyć zależność od rosyjskich dostaw i wzmocnić jej bezpieczeństwo energetyczne" - oświadczył Grant Shapps, który spotkał się z kierownictwem ukraińskiego ministerstwa energii, a także odwiedził jedną z uszkodzonych przez Rosjan elektrowni atomowych.

10:12 Znany duński reżyser Lars von Trier, który skrytykował decyzję władz Danii o przekazaniu Ukrainie samolotów F-16 i wstawił się za Rosją, powinien zrozumieć, że wojna to nie kino, gdzie aktorzy odgrywają życie lub śmierć - oświadczył na platformie X (d. Twitterze) sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow.

"Prosta rada dla słynnego reżysera - proszę sobie wyobrazić, że na pana miasto codziennie spada rosyjska rakieta, pańskich rodziców zabito, wnuka wywieziono do Rosji, a rosyjski szabrownik zgwałcił pana żonę i spalił wasz dom. Wówczas abstrakcja obłudnego +humanizmu+ przyjmie zupełnie inny wymiar – życia realnego, a nie fikcyjnego" - podkreślił Daniłow. 

Jak dodał, "na każdego żywego rosyjskiego terrorystę przypada zabity Ukrainiec". "Wybór pomiędzy katem a ofiarą staje się tragedią, gdy artysta opowiada się po stronie kata. Ukraina nie żyje w abstrakcji, lecz w brutalnej rzeczywistości, w której Rosjanie są mordercami" - zauważył przedstawiciel władz w Kijowie.

10:05 Trzy osoby zginęły w ataku dronów w Rosji w pobliżu granicy z Ukrainą; doszło też do kolejnego ataku dronów na Moskwę – poinformowała agencja Reutera, powołując się na władze rosyjskie.

Gubernator sąsiadującego z Ukrainą obwodu biełgorodzkiego oświadczył, że dron trafił w sanatorium, w wyniku czego dwie osoby zginęły na miejscu, a trzeciej nie udało się uratować mimo wysiłków lekarzy.

Ministerstwo Obrony Rosji podało zaś, że siły rosyjskie udaremniły kolejny ukraiński atak dronów na Moskwę – zestrzelono dwa z nich. Trzeci został zneutralizowany, ale mimo to uderzył w wieżowiec wznoszony w moskiewskiej dzielnicy biznesowej Moscow City.

09:54 Flaga Ukrainy to siła Ukraińców, źródło ich woli i niezłomności ducha – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w Dzień Flagi Państwowej, podczas ceremonii jej podniesienia.

„Nasza fala – to nasza siła, źródło woli, niezłomności ducha dla wszystkich, dla wszystkich żołnierzy, którzy idą w bój z tą flagą na pancerzu i pod sercem” – oświadczył Zełenski.

Prezydent podkreślił, że na fladze, którą podniesiono w jego obecności podczas uroczystości w Kijowie widnieją podpisy ukraińskich żołnierzy - "bohaterów, którzy walczą za naszą wolność, za Ukrainę, za naszą flagę".

Przyjdzie czas, gdy ta flaga dumnie zawiśnie nad całym naszym, wolnym i spokojnym, krajem - zapewnił.

Ukraina obchodzi dzień Flagi Państwowej 23 sierpnia, a dzień później – Dzień Niepodległości.

09:34 W ramach wymian ukraińskich i rosyjskich jeńców Rosja przekazała nam dotychczas 12 ciał żołnierzy, którzy byli zdrowi przed dostaniem się do niewoli; stawia to pod znakiem zapytania jakość lub w ogóle istnienie komisji medycznych po stronie wroga - powiadomił we wtorek ukraiński sztab koordynacyjny ds. jeńców wojennych.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) potwierdził wcześniej, że tych 12 naszych obywateli to jeńcy przebywający w Rosji. Strona rosyjska nie przekazywała nam żadnych informacji na temat pogorszenia się stanu zdrowia tych osób lub zagrożenia ich życia - oznajmił przedstawiciel sztabu koordynacyjnego Jurij Taraniuk, cytowany przez Military Media Center - kanał na Telegramie prowadzony przez ukraiński resort obrony 

09:22 71 proc. Duńczyków popiera przekazanie samolotów F-16 Ukrainie - wynika z sondażu przeprowadzonego po decyzji rządu w tej sprawie. Darowiznę 19 myśliwców ogłosiła w niedzielę premier Danii Mette Frederiksen.

W badaniu ośrodka Megafon dla telewizji TV 2 10 proc. ankietowanych było przeciwnych przekazaniu samolotów, a 17 proc. nie miało zdania.

09:02 Sześć osób odniosło obrażenia w nocy z wtorku na środę w wyniku ataku sił rosyjskich na centrum Chersonia na południu Ukrainy; w obwodzie odeskim uszkodzone zostały silosy zbożowe – poinformowały władze obwodowe na Telegramie.

Około godz. 4 w nocy (godz. 3 czasu polskiego) siły rosyjskie zrzuciły na przedszkole i domy mieszkalne w Chersonie dwie bomby kierowane. 22-letni ranny mężczyzna został przewieziony do placówki medycznej, a pozostałym poszkodowanym udzielono pomocy na miejscu – podał szef Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksandr Prokudin.

08:41 Uszkodzenie wskutek ukraińskich ataków dwóch stałych mostów na Krym powoduje, że wojska rosyjskie nadal muszą korzystać albo z mostów pontonowych, albo z długiego objazdu, co komplikuje rosyjskie dostawy - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak podało w codziennej aktualizacji wywiadowczej, według stanu na połowę sierpnia siły rosyjskie nadal wykorzystywały mosty pontonowe w Czonharze i Heniczesku na granicy między południową Ukrainą a okupowanym Krymem, gdyż oba stałe mosty zostały uszkodzone w wyniku ukraińskich ataków precyzyjnych na początku sierpnia.

08:06 Zachodnie samoloty wielozadaniowe będą w przyszłości trzonem ukraińskiego lotnictwa wojskowego – powiedział PAP rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego płk Jurij Ihnat, odnosząc się do decyzji o przekazaniu jego państwu przez Holandię i Danię ponad 60 samolotów F-16.

„Ta wielozadaniowa maszyna stanie się głównym samolotem bojowym w składzie sił powietrznych Ukrainy, całkowicie zastępując w przyszłości wszystkie samoloty lotnictwa taktycznego, które są dziś wykorzystywane przez naszą armię” – podkreślił.

W niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował po rozmowach z szefem holenderskiego rządu Markiem Ruttem, że Holandia przekaże Ukrainie 42 samoloty F-16, które dotrą do tego kraju po wyszkoleniu pilotów i obsługi technicznej. Kilka godzin później ukraiński przywódca złożył wizytę w Danii. Premier Mette Frederiksen ogłosiła tam, że władze w Kopenhadze dostarczą Kijowowi 19 maszyn F-16.

07:44 Postępy sił ukraińskich w okolicach wsi Robotyne w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy zbliżają je do ataku na 2. linię rosyjskiej obrony, która może być słabsza niż pierwsza – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW)w najnowszym raporcie.

ISW odnotowuje, że na drugiej linii obrony rosyjskiej w zachodniej części obwodu zaporoskiego nie zauważa się nowych rosyjskich jednostek i formacji, co może sugerować, że pozycje te zajmują siły już uczestniczące w walkach.

04:28 Stany Zjednoczone nie zachęcają do ataków na terytorium Rosji, ani nie umożliwiają ich przeprowadzania - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu USA po tym, jak rosyjskie władze  poinformowały, że zestrzeliły drony, które próbowały w nocy z wtorku na środę zaatakować Moskwę.

"To Ukraina decyduje, w jaki sposób będzie się bronić przed rosyjską inwazją, która rozpoczęła się w lutym ubiegłego roku" - podkreślił rzecznik Departamentu Stanu.

03:56 Dron uderzył w znajdujący się w budowie wieżowiec w centrum Moskwy - poinformowała w środę nad ranem agencja Reutera, powołując się na władze miasta.

Według mera Moskwy Siergieja Sobianina nikt nie ucierpiał, a zniszczenia są nieznaczne.