Hołownia w piątek podczas konferencji prasowej w Sejmie poinformował, że prezydium Sejmu podjęło uchwałę, w której wyraża opinię, iż Romanowski, poprzez swoje wystąpienie o azyl polityczny, jednoznacznie zadeklarował publicznie zamiar trwałego uchylania się od podstawowego obowiązku posła - jakim jest obecność na posiedzeniu Sejmu.
Marszałek Sejmu zaznaczył, że prezydium Izby w uchwale jednoznacznie potępia postępowanie Romanowskiego i wzywa wszelkie właściwe organy Sejmu i szefa kancelarii Sejmu do podjęcia działań mających na celu wyciągnięcie wobec posła Romanowskiego "wszelkich prawnych i finansowych konsekwencji". Dodał, że treść uchwały niezwłocznie otrzymali przewodniczący komisji: regulaminowej i spraw poselskich, komisji etyki poselskiej oraz szef kancelarii Sejmu.
Zmiana w ustawie wykonywania mandatu
Hołownia zapowiedział też, że najprawdopodobniej w styczniu zaproponuje zmianę w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora, która doprecyzowałaby tego typu sytuacje, poprzez dodanie art 5a o brzmieniu: "Poseł lub senator w czasie pozbawienia wolności, albo względem którego wydano postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania, nie wykonuje praw i obowiązków wynikających z niniejszej ustawy".
Węgierski rząd udzielił w czwartek azylu politycznego posłowi PiS Marcinowi Romanowskiemu, podejrzanemu w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował o wydaniu wobec posła Europejskiego Nakazu Aresztowania. (PAP)
amk/ ero/ mrr/ pap/