O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Horała: zamknięcie projektu CPK nie będzie łatwe

Zamknięcie projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego nie będzie łatwe - powiedział pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Wyjaśnił, że wiązałoby się to m.in. ze zmianą ustawy o CPK czy zwrotem pieniędzy, które Polska otrzymała już z Unii Europejskiej.

Marcin Horała Fot. PAP/Marcin Obara
Marcin Horała Fot. PAP/Marcin Obara

W wywiadzie dla TVP Info, pełnomocnik rządu wskazał, że projekt CPK został tak "zakotwiczony", że jego zamknięcie nie będzie łatwe. Wyjaśnił, że jest to wielkie przedsięwzięcie infrastrukturalne, które od początku było przewidziane nie na jedną, dwie czy nawet trzy kadencje rządu. I - jak zaznaczył - "został on tak zaprojektowany i umocowany, żeby ciężko mu było zaszkodzić".

Więcej

Makieta CPK, Fot. PAP/Piotr Nowak

Wybrano inwestora Centralnego Portu Komunikacyjnego

Powiedział, że przeciwnicy inwestycji musieliby najpierw zmienić ustawę o CPK, a - jak przypomniał - "prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że CPK jest jednym z kluczowych dla Polski projektów i będzie go bronił korzystając ze swoich prezydenckich uprawień. Poza tym - jak mówił - CPK jest wpisany do sieci bazowej Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T), czyli znalazł się na liście głównych szlaków komunikacyjnych w UE. "To jest nasze zobowiązanie wobec partnerów z UE do wspólnego tworzenia systemu transportowego" - wskazał. Zaznaczył też, że część projektów związanych z CPK otrzymało już dofinansowanie ze środków UE i rezygnacja z ich realizacji oznaczałaby konieczność zwrotu pieniędzy. Dodał również, że kilka przedsięwzięć związanych z CKP zostało wpisanych do Krajowego Planu Odbudowy.

Wyraził nadzieję, że rozsądek, dbałość o państwo i elementarna gospodarność zwyciężą u polityków KO, którzy zapowiadali wstrzymanie realizacji CPK. Powiedział też, że inwestycja ma nie tylko istotne znacznie dla rozwoju Polskich Linii Lotniczych LOT i całej gospodarki, ale jest też strategiczna dla bezpieczeństwa państwa.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha ma być wybudowany port lotniczy. Pierwszy etap lotniska, czyli dwie równoległe drogi startowe i infrastruktura do obsługi 40 mln pasażerów, ma zostać uruchomiony w 2028 r. Plan Generalny CPK zakłada, że następnie port będzie w sposób modułowy rozbudowywany.

Spółka CPK jest w 100-proc. własnością Skarbu Państwa. (PAP)

autorka: Ewa Wesołowska

kno/

Zobacz także

  • Kalisz. Fot. PAP/Tomasz Wojtasik

    CPK: Kalisz zostanie włączony do systemu szybkiej kolei

  • Karol Nawrocki. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Nawrocki o wyborach prezydenckich. "To będzie referendum za odrzuceniem rządu Donalda Tuska"

  • Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Szymon Pulcyn

    Śmigłowce Apache dla polskiej armii. Szef MON: podpisanie umowy leasingowej - najprawdopodobniej w czwartek

  • Makieta prezentująca projekt CPK. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Wycena nieruchomości pod CPK. Spółka dementuje spekulacje

Serwisy ogólnodostępne PAP