Gala wręczenia nagród polskiego środowiska muzycznego odbyła się w poniedziałek wieczorem w sali koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Statuetki autorstwa prof. Adama Myjaka wręczono w czterech kategoriach: Nagroda Honorowa, Odkrycie Roku, Osobowość Roku oraz Wydarzenie Roku.
Dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, Paula Lis-Sołoducha, oraz przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Miłosz Bembinow, poinformowali, że tegorocznym laureatem Nagrody Honorowej została piosenkarka Irena Santor. "Dziękuję za tę nagrodę z całego serca. Jest to dla mnie ważne, że otrzymałam tę rodzinną nagrodę - bo skoro jest to nagroda polskiego środowiska muzycznego, więc jest to nagroda rodzinna. To chyba największe szczęście, które mnie spotkało. Żadna inna nagroda nie była tak ważna, jak ta otrzymana od muzyków" – powiedziała Santor. Artystka podziękowała także twórcom, z którymi współpracowała oraz publiczności. "Kiedy się zestarzeję, będę miała co wspominać" - dodała.
Podczas gali śpiewaczka operowa Joanna Zawartko przekazała także, że statuetkę w kategorii Odkrycie Roku otrzymał skrzypek Wojciech Niedziółka. Artysta został doceniony za otrzymanie nagrody specjalnej dla najwyżej sklasyfikowanego uczestnika reprezentującego Polskę na 16. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego oraz dynamicznie rozwijającą się karierę na arenie międzynarodowej. "Przyznam się, że nigdy bym nie przypuszczał, że tak będzie wyglądał mój debiut w tej wspaniałej sali" – powiedział Niedziółka. "Ta nagroda to dla mnie ogromne wyróżnienie, ale także odpowiedzialność i wyzwanie. Traktuję ją jako kredyt zaufania od publiczności" – zaznaczył. Artysta podziękował także wszystkim tym, którzy oddali na niego głos, ponieważ w tej kategorii nagrodę przyznaje się na podstawie otwartego głosowania publiczności.
Pianista Marek Bracha powiedział z kolei, że miano Koryfeusza Muzyki Polskiej 2023 w kategorii Osobowość Roku otrzymała skrzypaczka, koncertmistrzyni, wykładowczyni akademicka oraz założycielka {oh!} Orkiestry Martyna Pastuszka. Artystka została nagrodzona za występy na najbardziej renomowanych festiwalach muzyki dawnej i w salach koncertowych Europy, wiele wybitnych kreacji artystycznych, inicjowanie oryginalnych wydarzeń muzycznych oraz konsekwentne utrzymywanie pozycji {oh!} Orkiestry jako jednego z czołowych zespołów muzyki dawnej w kraju i za granicą.
"Bardzo dziękuje za to, że jesteśmy razem i że takie prestiżowe wydarzenie ma miejsce, bo potrzebujemy wydarzeń, które są motywujące. Dziękuję Narodowemu Instytutowi Muzyki i Tańca za ustanowienie takiej nagrody, ponieważ mamy możliwość nieustannie być motywowani i mieć impuls do działalności" – powiedziała Martyna Pastuszka. Zaznaczyła, że statuetkę Koryfeusza Muzyki Polskiej traktuje właśnie jako motywację do kolejnych działań.
Natomiast Wydarzeniem Roku wybrano - jak przekazali skrzypkowie z Atom String Quartet Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński - 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Wydarzenie zostało nagrodzone za najwyższy poziom organizacji jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów na świecie, z udziałem ponad dwustu muzyków z trzydziestu krajów.
Dyrektorka konkursu Karolina Kaźmierczak powiedziała, że chce wierzyć, "iż ta nagroda jest dla wszystkich producentów, realizatorów, reżyserów dźwięków oraz tych wszystkich osób, które na co dzień pracują, aby dostarczać państwu najlepszych wydarzeń i emocji". "Tę nagrodę traktuję jako motywację, żeby za trzy lata dostarczyć jeszcze większych emocji i wrażeń" - dodała.
Podczas wydarzenia oddano także muzyczny hołd kompozytorom Witoldowi Lutosławskiemu, Krzysztofowi Pendereckiemu oraz Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, którzy w 2023 roku obchodziliby okrągłe rocznice urodzin, wykonano również utwory m.in. Wojciecha Kilara, Romana Palestra i Grażyny Bacewicz.
Podczas koncertu wystąpili saksofonista Paweł Gusnar, trio jazzowe gitarzysty Marka Napiórkowskiego z kontrabasistą Maxem Muchą i perkusistą Michałem Bryndalem, a także Lutosławski Piano Duo, Dagadana i kwintet dęty Quintessence. Wystąpił również Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Szymona Bywalca oraz Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO prowadzona przez Marka Mosia.
Tradycją Narodowego Instytut Muzyki i Tańca jest publikacja Przesłania na Międzynarodowy Dzień Muzyki, który przypada 1 października. Autorem tegorocznego przesłania jest kontratenor Jakub Józef Orliński. "Czym jest dla mnie muzyka? Wiem, że może to zabrzmieć banalnie, ale jest dla mnie wszystkim. Dla mnie każdy dzień to dzień muzyki. To ona w zupełności dyryguje mną i moimi działaniami. Międzynarodowy Dzień Muzyki i możliwość napisania przesłania z jego okazji utwierdziły mnie w przekonaniu, że jestem od niej absolutnie uzależniony. Jest pokarmem mojej duszy i wrotami do wielu innych przestrzeni, których, gdyby nie ona, nigdy bym nie odwiedził" - zaznaczył Orliński. "W szczególności mówię tu nie o fizycznych podróżach związanych z koncertami czy produkcjami operowymi, ale o podróżach emocjonalnych, po podróżach wyobraźni, po podróżach wspomnień i wychyleń w przyszłość. Muzyka, niezależnie od formy, jest w stanie pobudzić w nas tak wiele uczyć, poruszyć struny naszych dusz i wysyłać nas w nieznane krainy. Uwielbiam udawać się w te podróże, czy to muzyki słuchając, czy ją wykonując" - wskazał.
Wydarzenie zostało organizowane jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrodę finansową ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej środowisko muzyczne przyznaje od 2011 r. swoim najwybitniejszym przedstawicielom. Jest to wyróżnienie dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej – gatunkowo i chronologicznie – muzyki polskiej. Jest ono przyznawany twórcom, artystom wykonawcom, muzykologom, krytykom, dziennikarzom, humanistom, badaczom, animatorom, popularyzatorom i menedżerom kultury, grupom artystów, a także instytucjom, wydarzeniom artystycznym oraz różnorodnym projektom twórczym, animacyjnym i edukacyjnym. Nagroda przyznawana jest za dokonania w minionym sezonie artystycznym, z wyłączeniem Nagrody honorowej przyznawanej za całokształt działalności. Wyboru laureatów w kategoriach "Osobowość roku", "Wydarzenie roku" i "Nagroda honorowa" podczas tajnego głosowania dokonuje Kolegium Elektorów, w skład którego wchodzą rektorzy akademii muzycznych, uniwersytetów, dyrektorzy instytutów muzykologii i instytutów muzyki, dziennikarze z mediów zajmujących się muzyką, przedstawiciele związków i organizacji branżowych, a także wszyscy laureaci dotychczas nagrodzeni nagrodą we wszystkich kategoriach. Nagrodę w kategorii "Odkrycie roku" przyznaje się z kolei na podstawie otwartego głosowania publiczności. Organizatorem nagrody jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.(PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
nl/