O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Jak kapitan Bundeswehry na ważnym stanowisku został rosyjskim szpiegiem

Były już oficer armii niemieckiej został skazany w poniedziałek przez sąd w Duesseldorfie na trzy i pół roku więzienia za szpiegostwo na rzecz Rosji. Sąd stwierdził, że 54-latek „niemal natrętnie oferował” swoje usługi.

Brama Brandenburska w Berlinie Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Brama Brandenburska w Berlinie Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Więcej

Śledztwo było prowadzone wraz z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego - zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Leszek Szymański

Współpracowali z rosyjskimi służbami. 16 członków siatki działającej w Polsce oskarżonych o szpiegostwo

Wyższy Sąd Krajowy w Duesseldorfie uznał byłego wojskowego za winnego działalności szpiegowskiej, a mężczyzna przyznał się do winy.

Według prokuratury federalnej oficer „niemal natrętnie zaoferował się” z usługami na rzecz rosyjskich sił zbrojnych. Służąc w stopniu kapitana w głównym wydziale informatyczno-logistycznym Bundeswehry, odpowiedzialnym w szczególności za zarządzanie sprzętem wojskowym, zdradził Rosjanom wrażliwe informacje.

Jak wynika z aktu oskarżenia, w maju 2023 roku mężczyzna "zwrócił się do konsulatu generalnego Rosji w Bonn oraz ambasady Rosji w Berlinie i zaproponował współpracę". Został aresztowany w sierpniu 2023 roku w Koblencji. W tym czasie mężczyzna dołączył do skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Gdyby oficer zdradził nie tylko tajemnice służbowe, ale także państwowe, groziłoby mu dożywocie. Obrońca oskarżonego przyznał, że w trudnym okresie służby oficer był bardzo aktywny na Telegramie i TikToku. „Tam dał się nabrać na fałszywe wiadomości i cytaty wyrwane z kontekstu. Czasami był daleko od rzeczywistości” – powiedział adwokat.

Były kapitan przyznał w pierwszym dniu procesu, że to, co zrobił „było złe”. Tłumaczył, że kierował nim strach przed nuklearną eskalacją wojny na Ukrainie. „To największy błąd, jaki popełniłem w życiu” - powiedział w swoim ostatnim słowie na procesie. Dodał, że depresja spowodowana chronicznym przepracowaniem zaburzyła mu umiejętność racjonalnego myślenia.

Z Monachium Iwona Pałczyńska (PAP)

mar/
 

Zobacz także

  • Politycy AfD: Tino Chrupalla, Gerold Otten i Alice Weidel. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

    Burza wokół słów polityka CDU. Chodzi o podejście do AfD

  • Policja przed katedrą w Kolonii, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

    Chcieli się wspiąć na katedrę w Kolonii. Policja zatrzymała sześć osób

  • Niemiecka policja, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

    Niemcy. W miasteczku w Turyngii znaleziono ciała czterech osób

  • Bundestag, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

    Nowy rząd w Niemczech coraz bliżej. CDU/CSU i SPD uzgodniły umowę koalicyjną

Serwisy ogólnodostępne PAP