O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

"Jak po wojnie lub tajfunie". Stronie Śląskie po powodzi [WIDEO]

Krajobraz jak po wojnie lub tajfunie - tak straty po powodzi w Stroniu Śląskim (Dolnośląskie) opisują w rozmowach z PAP mieszkańcy miasteczka. Ulica Nadbrzeżna po pęknięciu tamy została zmieciona z powierzchni ziemi. "Tu był komisariat policji" - mówią i pokazują wielką dziurę w ziemi.

Więcej

Nadbrygadier Michał Kamieniecki (przy mikrofonie) Fot. X/PSP

Przejął zarządzanie kryzysowe w Stroniu Śląskim i Lądku-Zdroju. Meldunek nadbrygadiera Kamienieckiego

Ulica Nadbrzeżna obok rzeki Morawki pokazuje najlepiej skalę zniszczeń, do których doszło w Stroniu Śląskim w wyniku powodzi. Nie ma praktycznie budynku, który by nie ucierpiał, a wiele zostało zrównanych z ziemią. Fetor jest trudny do zniesienia, ale mieszkańcy cały czas robią wszystko, aby i do tej części miejscowości wróciło życie. Nikt nie wie jednak, ile czasu zajmie odbudowa.

"Pierwsze uderzenie, gdy poszła fala, to wszystko poszło na nasze Stronie. Wszystko poniszczyło. Dużo domów jest poniszczonych, zburzonych. Tragicznie tu jest. Tutaj było najsilniejsze uderzenie, bo najbliżej tamy" - powiedziała mieszkanka Stronia pani Elżbieta.

Powódź w 1997 roku też dotknęła miasto, ale mieszkańcy mówią, że nie w takim stopniu. "Teraz woda poniszczyła bardzo dużo. To tragedia dla wielu ludzi. Przecież oni nic nie mają" - dodała.

Pytana o to, co jest w tej chwili najbardziej potrzebne, wymieniała agregaty prądotwórcze, maszyny do osuszania mieszkań.

"Wszystko jest dowożone. Pomoc jest. Gumiaki, rękawiczki, kilofy, łopaty. To wszystko jest potrzebne teraz. Ludzie tutaj powoli wracają. Nie mam pojęcia, ile zajmie odbudowa, ale na pewno bardzo długo" - powiedziała kobieta.

Pani Iwona w rozmowie z PAP oceniła, że "krajobraz jest jak po wojnie". "Przyjechaliśmy tutaj po krótkim urlopie z tatą. Przyjechała po pięciu latach siostra, która mieszka w Nowym Jorku. Wracaliśmy z wypoczynku nad morzem i dowiedzieliśmy się, że tama pęka. Już wtedy wiedzieliśmy, jaka będzie skala tej tragedii" - wskazała.

Kolejne trzy dni z rodziną przeczekała we Wrocławiu. "Od wczoraj tu jesteśmy. Pomagałyśmy w przedszkolu. Pomagamy, udostępniamy zrzutki, wpłacamy pieniądze. Błagam moich wszystkich znajomych o pomoc - z Wrocławia, z Zakopanego. Jest bardzo źle" - oceniła. "Brakuje słów. W tej chwili podziękujemy za każdą złotówkę. Jest strasznie przykro, gdy się to widzi. Wszyscy tutaj potrzebują pomocy" - podsumowała.

Rzeczniczka kłodzkiej policji podinsp. Wioletta Martuszewska powiedziała PAP, że budynek, w którym znajdował się komisariat policji przy. ul. Mickiewicza, został doszczętnie zniszczony. "To był murowany budynek. Nic z niego nie zostało" - dodała. Mieszkańcy pokazywali to miejsce reporterom PAP, w tym momencie to jedno wielkie gruzowisko.(PAP)

Autorzy: Tomasz Więcławski, Piotr Doczekalski

mar/
 

Zobacz także

  • Marcin Kierwiński Fot. PAP/Paweł Supernak

    Kierwiński: w sprawie odbudowy po powodzi siły polityczne powinny być po jednej stronie

  • Budowa tymczasowej przeprawy, która ma zastąpić uszkodzony podczas powodzi most w Stroniu Śląskim Fot. PAP/Maciej Kulczyński

    Poszkodowani przez powódź mogą wnioskować o umorzenie składek

  • Jerzy Owsiak. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Prezes WOŚP z apelem: nie grasz, nie przeszkadzaj

  • Prace interwencyjne na terenach dotkniętych przez powódź. Fot. X/Wody Polskie

    Ponad 47 mln zł na zabezpieczenie przeciwpowodziowe w Głuchołazach i Głubczycach

Serwisy ogólnodostępne PAP