Jak Polacy oceniają sytuację w ich pracy? Badanie CBOS

2024-10-10 18:33 aktualizacja: 2024-10-10, 20:41
Pracownicy w biurze (zdj. ilustracyjne). Fot. PAP/Adam Warżawa
Pracownicy w biurze (zdj. ilustracyjne). Fot. PAP/Adam Warżawa
Sytuację w swoim zakładzie pracy jako dobrą oceniło we wrześniu br. 66 proc. respondentów; kolejne 24 proc. uznało, że jest ona "ani dobra, ani zła" - wynika z opublikowanego w czwartek badania CBOS. Pracujący w prywatnych gospodarstwach rolnych ocenili sytuację gorzej niż inni badani.

We wrześniu br. 66 proc. pracujących zarobkowo uważało, że sytuacja w ich zakładach pracy jest dobra, 24 proc. twierdziło, że jest ona "ani dobra, ani zła", a 9 proc. oceniło ją negatywnie - wynika z opublikowanego w czwartek badania dotyczącego nastrojów na rynku pracy CBOS. Jednocześnie co setny pracujący zarobkowo uchylił się od oceny.

Jak zauważono w raporcie opisującym badanie, odnotowano wzrost liczby pracujących oceniających sytuację pozytywnie - od drugiej połowy sierpnia jest to wzrost o 8 punktów procentowych. Odsetek osób oceniających, że sytuacja jest "ani dobra, ani zła" spadł o 3 p.p., z kolei w przypadku osób oceniających sytuację negatywnie spadek wyniósł 4 p.p. Zwrócono jednocześnie uwagę, że zarówno wśród ocen pozytywnych, jak i negatywnych dominowały opinie umiarkowane. 55 proc. pytanych uważało obecną sytuację w swoim zakładzie pracy za "dobrą", a 11 proc. za "bardzo dobrą". Odsetek oceniających, że jest ona "zła" - 7 proc. - również był większy od odsetka oceniających ją jako "bardzo zła" - 2 proc.

W raporcie poinformowano również, że pracujący w prywatnym rolnictwie sytuację w swoim miejscu pracy postrzegali gorzej niż badani pracujący w innych sektorach gospodarki. 46 proc. z nich wybrała odpowiedź "ani dobra, ani zła", a 28 proc. respondentów oceniło ją negatywnie. Najmniej było odpowiedzi pozytywnych - 27 proc. Zwrócono przy tym uwagę na fakt, że w pozostałych grupach większość stanowiły odpowiedzi pozytywne. W sektorze prywatnym, ale poza rolnictwem odsetek takich ocen wyniósł 71 proc.

"W porównaniu z poprzednim badaniem oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy (z drugiej połowy sierpnia - PAP) najbardziej poprawiły się wśród pracowników spółek właścicieli prywatnych i państwa, czyli w tej grupie, w której poprzednio odnotowaliśmy największe pogorszenie, a miesiąc wcześniej – największą poprawę ocen. Można zatem powiedzieć, iż to właśnie ta grupa pracujących w dużej mierze odpowiada za notowane w ostatnich trzech miesiącach znaczące wahania ocen" - oceniła w raporcie Barbara Badora, która opracowała raport CBOS.

W odpowiedzi na pytanie o przewidywaną sytuację w zakładach pracy respondentów w ciągu najbliższego roku, większość badanych oceniła, że pozostanie ona bez zmian. Kolejne 22 proc. pracowników oceniło, że "raczej" lub "zdecydowanie" się ona poprawi, a 9 proc. przewiduje jej pogorszenie. W raporcie zwrócono uwagę, że w porównaniu do badania z poprzedniego miesiąca wzrosła liczba optymistów i osób, które uważają, że sytuacja pozostanie bez zmian - odpowiednio o 3 i 4 p.p. Odsetek negatywnych odpowiedzi zmalał o 5 p.p. względem sierpnia br.

"Prognozy dotyczące rozwoju sytuacji w zakładach pracy różnicował też sektor gospodarki, w którym pracują badani, a na tle pozostałych brakiem optymizmu, jeżeli chodzi o przyszłość swojego miejsca pracy, wyróżniali się pracujący w prywatnych gospodarstwach rolnych (...). W drugiej dekadzie września wśród wszystkich pracujących dominowało poczucie stabilizacji, ale najwięcej przekonanych, że w ciągu roku sytuacja w ich miejscu pracy pozostanie bez zmian, było wśród pracujących w prywatnych gospodarstwach rolnych (85 proc.)" - poinformowano w raporcie.

Przekazano również, że 22 proc. badanych liczy się z możliwością utraty swojej obecnej pracy np. z powodu zwolnienia, bankructwa, likwidacji zakładu pracy, gospodarstwa itp., co stanowi wzrost o 2 p.p. względem badania z sierpnia. Deklarujących mniejsze lub większe poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia jest z kolei łącznie 75 proc. i odsetek ten nie zmienił się. Zwrócono jednocześnie uwagę, że w tej grupie o 6 p.p. - z 34 do 40 proc. - przybyło uznających możliwość utraty obecnej pracy za zdarzenie mało prawdopodobne i również o 6 p.p. zmniejszył się odsetek osób, którzy raczej nie biorą tego pod uwagę - spadek z 41 do 35 proc.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 12-22 września br. na próbie liczącej 941 osób, w tym: 64,2 proc. metodą CAPI, 23 proc. – CATI i 12,9 proc. – CAWI. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski wylosowanej z rejestru PESEL - podano w raporcie.(PAP)

bpk/ mick/ ał/