Jaka inflacja w marcu? GUS podał dane [INTERAKTYWNE INFOGRAFIKI]
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 r. wzrosły rdr o 4,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 proc. - podał we wstępnych danych Główny Urząd Statystyczny. Wcześniej, w szybkim szacunku, GUS podawał, że CPI w marcu wyniósł 4,9 proc. rdr i 0,1 proc. mdm.

ING: w kwietniu inflacja spadnie w okolice 4,3 proc.
"GUS potwierdził szacunek marcowej inflacji (...). Ceny towarów wzrosły o 4,4 proc. rdr. a usługi podrożały o 6,4 proc. rdr., wobec wzrostów o odpowiednio 4,3 proc. rdr. i 6,6 proc. rdr. w lutym" - zauważył w komentarzu do danych GUS Adam Antoniak z ING.
W jego ocenie w kwietniu nastąpi spadek inflacji CPI w okolice 4,3 proc. rdr. "Wprawdzie ceny żywności mogą podbijać zakupy wielkanocne, jednak wzrost w ujęciu miesięcznym będzie niższy niż w kwietniu 2024 r., kiedy przywrócono VAT na żywność, co przełoży się na niższą roczną dynamikę cen w tej kategorii. Nadal mamy także do czynienia ze spadkami cen ropy naftowej, co daje szanse na dalszy spadek cen paliw na stacjach" - przekazał."Kolejny wyraźny spadek rocznej inflacji powinniśmy zobaczyć w lipcu (w okolice 3 proc. rdr.), kiedy wejdziemy na wyższą bazę na cenach energii po ich częściowym uwolnieniu w połowie 2024 r." - podkreślił.
Przypomniał, że wg prognozy banku ING, w IV kwartale tego roku nie nastąpi wzrost cen energii dla gospodarstw domowych, a planowane przez rząd opóźnienie wejścia w życie zaktualizowanych taryf energetycznych "tylko ten scenariusz uwiarygadnia". "Nasze prognozy zakładają, że pod koniec roku główny wskaźnik inflacji (CPI) może znaleźć się poniżej 3 proc. rdr." - dodał.
W ocenie analityka tendencje inflacyjne wskazują, że istnieje przestrzeń do złagodzenia polityki pieniężnej i nie można wykluczyć, że RPP w maju obniży stopy procentowe o 50 pb. "Na chwilę obecną nie jest jasne, czy Rada zdecyduje się na skokowe dostosowanie poziomu stóp procentowych w 2-3 krokach, czy może czeka nas cykl obniżek. Przychylamy się bardziej do tego drugiego scenariusza i uważamy, że RPP może w 2025 obniżyć stopy procentowe o 125pb, a w 2026 o kolejne 75pb, sprowadzając stopę referencyjną do 3,75 proc." - podsumował.
Credit Agricole: w 2025 r. inflacja średnioroczna wyniesie 3,9 proc.
Ekonomiści Credit Agricole ocenili w komentarzu do danych GUS, że do spadku inflacji przyczyniła się m.in. niższa inflacja bazowa, która zmniejszyła się w marcu do 3,5 proc. rdr. wobec 3,6 proc. w lutym. Niższa inflacja bazowa jak wskazało Credit Agricole, wynikała przede wszystkim ze spadku dynamiki cen w kategoriach "rekreacja i kultura" (3,9 proc. wobec 5,0 proc. - w dużym stopniu ze względu na spadek cen turystyki zorganizowanej w kraju i za granicą w porównaniu z lutym) oraz "restauracje i hotele" (6,1 proc. wobec 6,4 proc.).
"Miesięczna dynamika cen bazowych ukształtowała się w marcu na poziomie 0,4 proc., czyli powyżej swojego wzorca sezonowego (ok. +0,2 proc. m/m w marcu). W naszej ocenie wskazuje to, że presja inflacyjna w polskiej gospodarce pozostaje podwyższona. Czynnikiem utrwalającym podwyższoną inflację bazową pozostaje wysoka dynamika cen usług (6,4 proc. rdr. w marcu wobec 6,6 proc. w lutym), która kształtuje się wyraźnie powyżej dynamiki cen towarów (4,4 proc. wobec 4,3 proc.)" - dodali przedstawiciele Credit Agricole.
Głównym czynnikiem proinflacyjnym, w ich ocenie, w obszarze cen usług pozostaje presja płacowa. "Prognozujemy, że nominalna dynamika wynagrodzeń w gospodarce narodowej wyniosła w I kw. br. 10,1 proc. rdr wobec 12,4 proc. w IV kw. 2024 r., a tym samym nadal utrzymuje się na wysokim na tle historycznym poziomie" - podali.
Podkreślili, że Credit Agricole podtrzymuje prognozę, zgodnie z którą w II kw. br. inflacja ogółem obniży się do 4,4 proc. rdr. wobec 4,9 proc. w I kw., pozostając tym samym znacząco powyżej górnej granicy dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego (2,5 proc. +/- 1 pkt. proc.). "Oczekujemy, że w III kw. nastąpi kolejny znaczący spadek inflacji do 3,2 proc. W konsekwencji prognozujemy, że w całym 2025 r. inflacja średniorocznie wyniesie 3,9 proc. wobec 3,6 proc. w 2024 r., a w 2026 r. spadnie do 2,8 proc." - dodali.
"Taka ścieżka inflacji jest spójna z naszym scenariuszem, zgodnie z którym w tym roku RPP dokona dwóch obniżek stóp procentowych o 50 pb (w maju i w lipcu), a stopa referencyjna na koniec 2025 r. wyniesie 4,75 proc. Dzisiejsze zgodne ze wstępnym szacunkiem GUS dane o inflacji są neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji" - ocenili. (PAP, PAP Biznes)
pat/ ana/ know/ fos/ mmu/