"Trybunał polega na państwach (sygnatariuszach Statutu Rzymskiego) w kwestii egzekwowania swoich decyzji" - podkreślił w oświadczeniu sąd z siedzibą w Hadze.
Trybunał wyjaśnił, że "jeśli dane państwo ma wątpliwości co do współpracy z MTK, może je z nim skonsultować". Ponadto zaznaczył, że "państwa nie powinny jednostronnie interpretować orzeczeń (MTK)". Powołał się przy tym na artykuł 119 Traktatu Rzymskiego, stanowiący, że "spory dotyczące funkcji sądowych Trybunału rozstrzyga sam Trybunał".
W czwartek rząd Polski przyjął uchwałę, w której zobowiązał się zapewnić bezpieczeństwo najwyższym przedstawicielom władz Izraela na czas obchodów 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau 27 stycznia.
Szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka potwierdziła w czwartek, że prezydent Andrzej Duda zwrócił się do rządu o zapewnienie Netanjahu możliwości udziału w obchodach, jeśli wyrazi on taką wolę.
MTK wydał 21 listopada 2024 r. nakazy aresztowania Netanjahu i byłego ministra obrony Izraela Joawa Galanta, jak również dowódcy palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas Mohammeda Deifa. Oskarżono ich o zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości w związku z wojną w Strefie Gazy i atakiem Hamasu na Izrael z 7 października 2023 roku.(PAP)
awm/ akl/ lm/ grg/
arch.