Wydarzenie odbyło się w ramach finału cyklu "DESA Modern. Spotkania ze sztuką w Elektrowni Powiśle", w ramach którego od pół roku organizowane są wernisaże prac polskich artystów.
Podczas spotkania można było obejrzeć najbardziej znane prace Siudmaka wykonane w technice inkografii. Od 15 listopada będzie można je oglądać w warszawskich galeriach DESA Modern.
Siudmak jest często porównywany do Salvadora Dali przez swoją fascynację sztuką renesansu oraz baroku. Jest klasykiem światowego surrealizmu. Dzieła Siudmaka są syntezą nurtów science fiction, realizmu fantastycznego i symbolizmu. Jego prace inspirowały Denisa Villeneuve’a reżysera oscarowej "Diuny" a także George’a Lucasa, twórcę "Gwiezdnych Wojen". Sławny włoski reżyser Frederico Fellini powiedział o Siudmaku "talent niemalże niewyobrażalny".
Siudmak, pytany o źródło swojej inspiracji powiedział, że jest nią kosmos. Jako kluczowy wspomina moment, kiedy mając 10 lat, podczas robienia "orła" na śniegu spojrzał w niebo. "Rzuciłem się na wznak i zamarłem nad niezwykłym pięknem nieba. Po raz pierwszy w życiu doznałem takiego dziwnego chłodu, który mnie przeszył. Tak jakby cząsteczki lecące z kosmosu coś we mnie ułożyły" - wspominał. "Kosmos jest jedyną rzeczą, która jest niezmienna i niezmiennie fascynująca" - dodał.
Wojciech Siudmak jest obecnie jednym z najbardziej znanych na świecie polskich malarzy. Pochodzący z Wielunia artysta od lat 60. mieszka we Francji. Jego dzieła są wykorzystywane na rynku światowym jako plakaty muzyczne, teatralne i filmowe oraz okładki płyt i książek. Jego ilustracje były publikowane w magazynie "Fantastyka".
Drugą, mniej znaną pasją artysty jest rzeźba. "Moje rzeźby są niezwykle realistyczne, prawie renesansowe, ale niosą zupełnie inne przesłanie, na które nie odważyłby się ani Michał Anioł, ani Leonardo da Vinci. Oni mogli żonglować tylko mitologią, a my mamy niezwykłe szczęście, wiedząc o wszystkim, czego się w ciągu 500 lat od czasów renesansu nauczyliśmy" - podsumował.
Siudmak powiedział, że obecnie pracuje nad cyklem dużych obrazów pt. "Miejsce człowieka na Ziemi". (PAP)
Autor: Paweł Stępniewski
gn/