Pentagon zapewnia: nie mamy szczątków UFO

2024-11-15 10:05 aktualizacja: 2024-11-15, 10:12
Widok kosmosu z teleskopu Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK
Widok kosmosu z teleskopu Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK
Nie wiem o żadnych szczątkach istot pozaziemskich, czy oznakach życia lub technologii pozaziemskiej w naszym posiadaniu - powiedziała wicerzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh. Odpowiedziała w ten sposób na zeznania byłego urzędnika resortu w środowym wysłuchaniu w Izbie Reprezentantów.

"Nie wiem nic o tym, by Departament Obrony miał jakiekolwiek szczątki, czy oznaki istot pozaziemskich czy ich działań lub technologii" - powiedziała Singh podczas czwartkowego briefingu w Pentagonie. Stwierdziła też, że pracujący w ramach Pentagonu urząd AARO badający przypadki "niezidentyfikowanych zjawisk anomalnych" (UAP) nie wykrył też żadnych przypadków, w których udowodniono zagraniczne pochodzenie niewyjaśnionych zjawisk.

Podczas środowego wysłuchania przed połączonymi komisjami Izby Reprezentantów, były urzędnik Pentagonu i członek zespołu badającego UAP Luis Elizondo stwierdził, że Pentagon prowadzi tajny program odzyskiwania szczątków po UFO. Emerytowany admirał Tim Gallaudet stwierdził natomiast, że uważa, że przynajmniej niektóre z niewyjaśnionych zjawisk są oznakami obcej inteligencji. Wysłuchanie w Kongresie było już drugim podobnym wydarzeniem po tym, jak w ubiegłym roku zeznawał były członek AARO David Grusch, który również twierdzi, że rząd USA jest w posiadaniu szczątków pojazdów istot pozaziemskich i wchodził w kontakt z kosmitami.

W czwartek Pentagon przekazał Kongresowi coroczny raport dotyczący UAP, w którym jednak zaznaczono, że spośród ponad 757 odnotowanych obserwacji niewyjaśnionych zjawisk w okresie między majem 2023 i czerwcem 2024 nie znaleziono żadnych dowodów wskazujących na pozaziemskie pochodzenie obiektów, ani przełomową technologię. 118 z tych spraw okazało się mieć prozaiczne wyjaśnienia (70 proc. tajemniczych obiektów stanowiły balony, 16 proc. - drony), kolejne 174 są bliskie zamknięcia, zaś analiza pozostałych trwa. Autorzy raportu zaznaczyli, że główną przeszkodą w rozwiązaniu spraw jest brak wystarczających danych.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ sp/ know/