O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Joński o wyborach kopertowych: Morawiecki wiedział, że łamie prawo

Były premier Mateusz Morawiecki podpisując decyzję ws. zorganizowania wyborów korespondencyjnych w 2020 r. wiedział, że łamie prawo - podkreślił europoseł KO Dariusz Joński. Według niego, jeśli Morawiecki usłyszy wyrok za próbę przeprowadzenia głosowania kopertowego, będzie to dla niego "koniec polityki".

Europoseł KO Dariusz Joński, fot. PAP/Piotr Nowak
Europoseł KO Dariusz Joński, fot. PAP/Piotr Nowak

Morawiecki stawił się w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie; usłyszał zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków ws. organizacji wyborów korespondencyjnych w 2020 r., nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.

Przed przesłuchaniem były szef rządu za niepowodzenie w organizacji głosowania kopertowego winą obarczał Koalicję Obywatelską, czyli ówczesną opozycję. "Koalicja Obywatelska tak naprawdę realizowała swoje ciasne partyjne interesy" - mówił Morawiecki. Jak podkreślał, KO początkowo popierała wybory korespondencyjne, by następnie sprzeciwić się ich organizacji.

Dariusz Joński na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie podkreślił, że to b. premier, jak również inni politycy Zjednoczonej Prawicy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za niezrealizowane wybory.

"Morawiecki w momencie podpisywania decyzji (ws. wyborów korespondencyjnych) wiedział, że łamie prawo. Miał trzy opinie prawne, co z resztą wykazała komisja śledcza (ds. wyborów korespondencyjnych). Każda z tych opinii mówiła, że jeśli to zrobi, to grozi mu odpowiedzialność karna, majątkowa i konstytucyjna" - powiedział Joński.

Według europosła, na mocy artykułu 231. Kodeksu karnego, który mówi o przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, Morawieckiemu może grozić do 3 lat więzienia.

"Czy to będzie więzienie, czy zakaz pełnienia funkcji publicznych, to dla Morawieckiego oznacza jedno - koniec polityki" - powiedział Joński. "Wybory kopertowe się nie odbyły, 70 mln zł poszło w piach, a Mateusz Morawiecki mówi, że zrobiłby to drugi raz. Mam nadzieję, że sąd zasądzi bardzo wysoką karę w tej sprawie" - dodał polityk KO.

Joński przypomniał, że za organizację wyborów odpowiada marszałek Sejmu, który je ogłasza, a organizuje je Krajowe Biuro Wyborcze i Państwowa Komisja Wyborcza.

Wiosną 2020 r. - w trakcie trwającej pandemii COVID-19 - ówczesny szef rządu polecił Poczcie Polskiej działania niezbędne do przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich, które w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa miały odbyć się 10 maja 2020 r. w trybie korespondencyjnym (tzw. wybory kopertowe).

Ustawa w sprawie głosowania korespondencyjnego weszła w życie 9 maja 2020 r., natomiast Morawiecki już 16 kwietnia 2020 r. wydał dwie decyzje: Poczcie Polskiej - polecającą podjęcie działań zmierzających do organizacji wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej, a Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych - polecającą rozpoczęcie drukowania kart do głosowania i innych dokumentów niezbędnych w procesie wyborczym.

Finalnie wybory nie odbyły się 10 maja, tylko 28 czerwca, a głosowanie odbywało się w lokalach wyborczych.

We wrześniu 2020 r. WSA w Warszawie orzekł, że decyzja premiera Morawieckiego zobowiązująca Pocztę Polską do przygotowania wyborów prezydenckich w trybie głosowania korespondencyjnego rażąco naruszyła prawo. Według WSA decyzja ta naruszyła m.in. konstytucję, Kodeks wyborczy, ustawę o Radzie Ministrów i Kodeks postępowania administracyjnego. WSA stwierdził, że konstytucja ani inne ustawy nie przyznają Prezesowi Rady Ministrów uprawnień w zakresie zmierzającym do organizacji wyborów powszechnych.

Wyrok ten stał się prawomocny pod koniec czerwca 2024 r. po tym, gdy Naczelny Sąd Administracyjny oddalił od niego skargi kasacyjne. (PAP)

mk/ par/ sma/

Zobacz także

  • Poseł PiS Mateusz Morawiecki, fot. PAP/Rafał Guz

    Wniosek ws. uchylenia immunitetu Morawieckiemu. Joński apeluje do marszałka Sejmu

  • Dariusz Joński, Michał Szczerba. Fot. PAP/Rafał Guz

    PiS zapowiada pozew po konferencji polityków KO

  • Europosłowie KO Dariusz Joński i Michał Szczerba. Fot. PAP/Rafał Guz

    Politycy KO zapowiedzieli "wielowątkową" kontrolę poselską dotyczącą przeszłości Nawrockiego

  • Dariusz Joński. Fot. PAP/Albert Zawada

    Joński o kandydaturze Nawrockiego: nie ma niegroźnych rywali. PiS rzuci wszystkie środki

Serwisy ogólnodostępne PAP