Podczas rozmowy Bogdan Zdrojewski został zapytany m.in. o prace nad ustawą medialną. "Są gotowe założenia dotyczące dużej ustawy medialnej. 2024 rok – to ten czas, kiedy wejdzie ona w życie. Pojawi się w pierwszej połowie tego roku" – zapowiedział szef sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Według polityka KO projekt ustawy pojawi się "bardziej w marcu-kwietniu niż w czerwcu-lipcu". Zaznaczył jednak, że rządzący obawiają się, że "nie będzie specjalnej woli prezydenta" Andrzeja Dudy, żeby się pod nią podpisać. Polityk wyraził jednak nadzieję, że prezydent będzie chciał o niej podyskutować.
Co z projektem ustawy dot. likwidacji Rady Mediów Narodowych?
Zapytany, co z projektem ustawy dotyczącym likwidacji Rady Mediów Narodowych, polityk powiedział, że jest gotowy, dodając, że jest w "zamrażarce" sejmowej. "Wpakowała ją tam jeszcze marszałek (Elżbieta) Witek. Projekt przegłosowany przez Senat. Dobry projekt, w którym może trzeba dokonać drobnych korekt" – wskazywał. Przypomniał, że część założeń projektu ustawy była przedmiotem dyskusji w 2023 roku. "Były dyskutowane w środowisku dziennikarskim, producentów, producentów telewizyjnych i filmowych. W założeniach jest gotowa" – powiedział Zdrojewski.
19 grudnia Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.
23 grudnia prezydent Duda poinformował, że zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę budżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów publicznych na następny rok. Jak uzasadnił prezydent, jego decyzja wiązała się z "rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa" w mediach publicznych.
Po prezydenckim wecie szef MKiDN podjął w środę decyzję o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – podano w komunikacie MKiDN. Analogiczną decyzję minister kultury podjął w piątek w stosunku do 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, wchodzących w skład Audytorium 17. (PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
jos/