O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

"Koalicja demokratyczna ugrzęzła w podziałach". "Le Monde" o sytuacji w Polsce

Francuski dziennik "Le Monde" ocenił w środę, że w Polsce, rok po wyborach parlamentarnych przegranych przez Prawo i Sprawiedliwość, trwa trudna naprawa instytucji, a zwycięska "koalicja demokratyczna ugrzęzła w podziałach", które ograniczają jej pole manewru.

Premier Donald Tusk, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz marszałek Sejmu Szymon Hołownia
Premier Donald Tusk, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz marszałek Sejmu Szymon Hołownia

"Koalicja zdominowana przez premiera Donalda Tuska ma trudności z odnalezieniem się w sytuacji, a jej położenie jest ze wszystkich stron niesprzyjające. Chaos pozostawiony przez poprzedników sprawił, że główne krajowe instytucje - Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy - dotknęła dysfunkcja albo zanik. Prezydent Andrzej Duda, wywodzący się z PiS i broniący zajadle dorobku swej partii, stanowi - ze swym prawem weta - główną przeszkodę dla wszelkiej systemowej reformy" - podał "Le Monde" w korespondencji z Warszawy. Dziennikarze gazety zwrócili uwagę, że Polska mierzy się z "dualizmem prawnym, który nie ma precedensu w demokracjach zachodnich".

Za "główny sukces rządu" "Le Monde" uważa osiągnięcie w lutym br. odblokowania 137 mld euro funduszy, wstrzymanych za rządów PiS przez Komisję Europejską. Nastąpiło to zanim można było spełnić uprzednio wyznaczone kryteria formalne i "to zaufanie (ze strony KE - PAP), odzyskane na arenie europejskiej, również oznaczało powrót Polski do grona liczących się krajów".

Więcej

Premier podczas wystąpienia w Sejmie Fot. PAP/ Marcin Obara

"Rok temu naród się zjednoczył i odsunął złą władzę". Premier odpowiedział prezydentowi, posłowie PiS wyszli z sali

"LM" podał jednocześnie, że pierwszy rok po wyborach cechowała "bardzo ograniczona aktywność prawodawcza, bez żadnej dużej reformy, przy często zaostrzających się napięciach w łonie koalicji" rządzącej. Zdaniem "LM" "koalicja 15 października jest "kordonem sanitarnym" przeciwko PiS, nie mającym innego wspólnego mianownika poza chęcią utrzymania populistów z daleka od władzy". W tych warunkach - dodał autor - "trudno jest porozumieć się w sprawie najmniejszej reformy gospodarczej czy społecznej bez zaryzykowania, że koalicja się rozpadnie".

Oczekiwania opinii publicznej

Autor zwrócił uwagę na "oczekiwania opinii publicznej, proporcjonalne do ogromnej nadziei wywołanej przez "cud" z 15 października 2023 roku". Napisał, że społeczeństwo waha się "między wyczekiwaniem i rozczarowaniem". Wymienił w tym kontekście niezadowolenie organizacji feministycznych z powodu fiaska uchwalenia dekryminalizacji aborcji. Również "aktywiści LGBT" są ze swej strony niezadowoleni z braku wszelkich postępów" w sprawie związków partnerskich, a działacze praw człowieka "zarzucają rządowi, że prowadzi na granicy z Białorusią jeszcze bardziej nieludzką politykę migracyjną niż poprzednicy" - zauważył "LM". Dziennik dodał również, że część wyborców zarzuca koalicji rządzącej brak skuteczności w rozliczeniu poprzednich władz.

"LM" przytoczył opinię politologa Georgesa Minka, wykładowcy Kolegium Europejskiego w Natolinie, którego zdaniem "nie ma jasności, co rząd chce zrobić w długiej perspektywie". "Ludzie są w niepewności. Zniszczenie demokracji było na tyle radykalne pod rządami PiS, że odczuł to na sobie każdy wyborca demokratyczny. Rozczarowania (w społeczeństwie - PAP) są równe temu minionemu kataklizmowi: półśrodki nie są tolerowane" - powiedział Mink.

Z Paryża Anna Wróbel (PAP)

awl/ szm/ jpn/ pap/

Zobacz także

  • Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Albert Zawada

    Czy Koalicja 15 października dotrwa do końca obecnej kadencji? Wyniki sondażu

  • Minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Adam Bodnar ocenił rok rządów Tuska. "Nie straciliśmy ani jednego dnia"

  • Donald Tusk. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Tusk w rocznicę expose wymienia dokonania koalicji rządzącej

  • Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, fot. PAP/Marcin Obara

    W koalicji rządzącej wraca temat rotacyjności funkcji marszałka Sejmu

Serwisy ogólnodostępne PAP