Polski komisarz wziął udział w środę w konferencji zorganizowanej przez Politykę Insight i Przedstawicielstwo RP przy UE.
"Dobrze wiemy, nie tylko słuchając premiera (Donalda) Tuska, że głównym celem polskiej prezydencji będzie wzmocnienie bezpieczeństwa we wszystkich możliwych wymiarach, od bezpieczeństwa ekonomicznego po obronność" - powiedział Serafin. Jak dodał, nie ma wątpliwości, że Polska i Unia Europejska będą pracować ręka w rękę nad zwiększeniem naszych zdolności obronnych.
W jego ocenie UE ma szczęście, że w okresie potencjalnych napięć w stosunkach transatlantyckich, to właśnie Polska będzie sprawować prezydencję.
Jak dodał, Polska ma szczególną wiarygodność, jeśli chodzi o promowanie programu łagodzenia napięć transatlantyckich, a także budowanie poparcia dla takiego programu w samej Europie. "Fakt, że Polska już bierze odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo i wydaje 4,7 proc. PKB na obronność jest tylko jednym z argumentów na stole" - podkreślił Serafin.
Zaznaczył, że wspólnym celem UE powinno być pogłębianie współpracy transatlantyckiej, także w dziedzinie bezpieczeństwa, a nie wojna handlowa z USA, bo ta jedynie osłabi Zachód, zamiast go wzmacniać.
"Musimy uniknąć wojny handlowej między Unią Europejską i USA, bo to nie przyniesie nikomu nic dobrego i nie uczyni nas +great again+ (znów wielkimi – odwołanie do hasła wyborczego prezydenta-elekta Donalda Trumpa „Make America Great Again”)" - powiedział Serafin dodając, że jeśli to się nie powiedzie podczas polskiej prezydencji oznacza to, że po prostu nie było to możliwe. "Trzeba odbudować relacje transatlantyckie, a nie prowadzić wojnę handlową, tak jak Francja odbudowała katedrę Notre Dame" - powiedział.
Komisarz podkreślił, że jednym z priorytetów Komisji Europejskiej jest poprawa europejskiej konkurencyjności, w tym poprzez strategię na rzecz czystego przemysłu, którą KE przedstawić ma w ciągu 100 pierwszych dni urzędowania. "Potrzebujemy przemysłu w Europie, musimy zwiększyć inwestycje oraz obniżyć ceny energii" - powiedział Serafin. Jak dodał UE musi nadrobić również opóźnienia w zakresie innowacyjności i zainwestować w nowe technologie, w tym AI, która odegra kluczową rolę w kwestii bezpieczeństwa i zwiększania obronności Unii.
1 stycznia Polska przejmie półroczne przywództwo w Radzie UE. Piotr Serafin dotychczas pełniący obowiązki stałego przedstawiciela Polski przy UE, od pierwszego grudnia sprawuje stanowisko komisarza UE ds. budżetu w nowej Komisji Europejskiej. Jego stanowisko przejęła Agnieszka Bartol.
Z Brukseli Zuzanna Dąbrowska i Jowita Kiwnik Pargana (PAP)
zuz/ jowi/ mce/ ap/ mhr/