Komisja śledcza ds. Pegasusa. Znamy nazwiska kandydatów

2024-01-17 12:15 aktualizacja: 2024-01-17, 21:00
Obrady Sejmu. Fot. PAP/Marcin Obara
Obrady Sejmu. Fot. PAP/Marcin Obara
Joanna Kluzik-Rostkowska, Witold Zembaczyński i Marcin Bosacki z KO, Magdalena Sroka z PSL-TD, Paweł Śliz z Polski 2050-TD, Tomasz Trela z Lewicy i Przemysław Wipler z Konfederacji są wśród kandydatów na członków sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa.

Sejm powołał komisję śledczą ds. czynności operacyjno-rozpoznawczych z użyciem Pegasusa, zakres jej prac obejmie okres od 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r. Odrzucono poprawkę PiS, by rozszerzyć ten okres na lata od 2007 r. Według harmonogramu, w czwartek rano Sejm ma wybrać członków komisji.

Jak wynika z informacji PAP uzyskanych od polityków w Sejmie, z klubu KO do prac w komisji zgłoszeni zostaną: Joanna Kluzik-Rostkowska, Witold Zembaczyński i Marcin Bosacki.

Klub PSL-TD zgłosi posłankę Magdalenę Srokę, a Polska 2050-TD posła Pawła Śliza.

Lewica zapowiadała już wcześniej, że do prac w komisji śledczej ds. Pegasusa wydelegowany zostanie poseł Tomasz Trela.

Z kolei wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) poinformował w środę w Studiu PAP, że jego ugrupowanie będzie reprezentował poseł Przemysław Wipler.

Z informacji PAP wynika, że w PiS wciąż trwają ustalenia ws. kandydatów na członków komisji.

Komisja śledcza ds. Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję w okresie od 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz. Będzie również badała, czy działania operacyjno-rozpoznawcze prowadzone z wykorzystanie Pegasusa wobec polskich obywateli były legalne, prawidłowe i celowe. (PAP)

Autor: Daria Kania

kh/