O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Czy Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostaną przesłuchani przez komisję śledczą?

Komisja śledcza ds. Pegasusa zaplanowała na wtorek przesłuchanie byłego szefa MSWiA, w przeszłości też szefa CBA, Mariusza Kamińskiego i jego zastępcy w tych instytucjach Macieja Wąsika. Przewodnicząca komisji Magdalena Sroka (PSL-TD) nie przypuszcza jednak, by pojawili się oni na przesłuchaniu.

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik w PE Fot. PAP/Radek Pietruszka
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik w PE Fot. PAP/Radek Pietruszka

To pierwsze wezwanie przez sejmową komisję śledczą na przesłuchanie zarówno Kamińskiego, jak i Wąsika.

Za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy w l. 2015-2023 Kamiński był koordynatorem służb specjalnych, ponadto w rządzie Mateusza Morawieckiego od 2019 r. był również szefem MSWiA. 

Więcej

Maciej Wąsik, fot. PAP/Artur Reszko

Komornik wszedł na konto Macieja Wąsika, to egzekucja za naruszenie dóbr osobistych fundacji

Po powstaniu CBA latem 2006 r. został szefem Biura i funkcję tę pełnił do października 2009 r. Wąsik był zastępcą Kamińskiego w kierownictwie CBA, sekretarzem Kolegium ds. Służb Specjalnych w czasie gdy ich koordynatorem był Kamiński, a także wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji, gdy Kamiński kierował tym resortem. Obaj w 2024 r. uzyskali mandaty w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Wezwanie jest. Odpowiedzi nie ma 

Komisja śledcza ds. Pegasusa wezwała Kamińskiego i Wąsika na 4 marca. Według informacji z sejmowej strony, przesłuchanie Wąsika zaplanowano na godzinę 10.30, natomiast Kamińskiego - na godzinę 12.

Przewodnicząca komisji powiedziała PAP w poniedziałek, że nie otrzymała od europosłów PiS żadnej informacji w sprawie ich ewentualnego niestawiennictwa. Posłanka Sroka dodała jednak, że przypuszcza - opierając się na ich wypowiedziach medialnych - że żaden z nich nie zjawi się na wtorkowym posiedzeniu.

Jeszcze na początku lutego Kamiński zapowiedział w telewizji wPolsce24, że nie stawi się na posiedzeniu komisji śledczej ds Pegasusa. Uznał tę komisję za nielegalną przywołując wyrok Trybunału Konstytucyjnego z września 2024 r. i zaznaczył, że poważnie traktuje prawo i instytucje demokratyczne takie jak TK. Kamiński powiedział wówczas, że w jakiejś mierze nawet ubolewa, że nie będzie mógł się stawić, bo w jego interesie "byłoby pełne przedstawienie opinii publiczne informacji", gdyż - jak stwierdził - sprawa jest "absolutnie zmanipulowana".

Wąsik, który pod koniec stycznia opublikował w serwsie X przesłane mu wezwanie na posiedzenie komisji śledczej ds Pegasusa, opatrzył je zdaniem: "Zintensyfikowali prace. Oni lubują się w kompromitacji i chyba czują niedostatek". W lutym w rozmowie z radiem Wnet nazwał komisję śledczą ds Pegasusa "poronioną".

Czym zajmuje się komisja śledcza ds. Pegasusa?

We wrześniu ub.r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa jest niezgodna z konstytucją. Trybunał uznał m.in., że zakres działania komisji nie spełnia wymogu określoności sprawy, co tworzy trudności we wskazaniu, jaką sprawą ma zająć się komisja. Od tego czasu politycy PiS nie stawiają się na wezwania tej komisji powołując się na orzeczenie TK.

Komisja śledcza ds. Pegasusa bada legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz. Według przekazanych dotąd, m.in. przez NIK, informacji system Pegasus został zakupiony jesienią 2017 r. dla CBA, ze środków pochodzących w zasadniczej części (25 mln zł) z Funduszu Sprawiedliwości. (PAP)

nl/ mok/ mar/
 

Zobacz także

  • Członkowie komisji śledczej ds. Pegasusa Fot. PAP/Marek Gorczyński

    Dokumenty w sprawie Pegasusa odtajnione. "Opinia publiczna powinna poznać możliwie najwięcej szczegółów"

  • Adam Bodnar Fot. PAP/Piotr Nowak

    Bodnar: do końca czerwca pierwsze zarzuty ws. Pegasusa

  • Marian Banaś Fot. PAP/Paweł Supernak

    NIK zawiadamia prokuraturę. Chodzi o system Hermes

  • Prokurator Krajowy oraz I zastępca Prokuratora Generalnego Dariusz Korneluk, fot. PAP/Paweł Supernak

    Prok. Korneluk o postępowaniu ws. Pegasusa: w niedługim czasie będziemy mogli mówić o przełomie

Serwisy ogólnodostępne PAP