We wtorek o godz. 17 sejmowa komisja ustawodawcza zajmie się projektami uchwał ws. powołania komisji śledczych: do spraw Pegasusa, do spraw tzw. wyborów kopertowych i do spraw tzw. afery wizowej. W czwartek zaplanowano w Sejmie drugie czytanie projektu ws. powołania komisji śledczej ds. "wyborów kopertowych".
Marszałek Sejmu podkreślił, że powołanie komisji śledczych jest niezbędne, bo Polacy mają prawo poznać prawdę w tych sprawach.
"Komisje powinny przede wszystkim skupić się na nieuchronności rozliczeń. Nie na teatralności działań, nie na liczbie komisji (...), tylko na tym, że jeżeli coś było nie tak, to bezwzględnie, szybko i precyzyjnie zostanie wyjaśnione, a później weźmiemy się za kolejny proces i za kolejny, i za kolejny" - powiedział Hołownia.
W jego ocenie, jak najszybciej powinna rozpocząć swoje prace przynajmniej jedna komisja śledcza i - jak zaznaczył - wszystko wskazuje na to, że może się to udać. Podkreślił, że nad projektami uchwał będzie pracowała we wtorek komisja ustawodawcza, więc Sejm będzie mógł w czwartek powołać pierwszą z trzech komisji śledczych.
"Jednocześnie natychmiast uruchomię procedurę członków do tych komisji, ta procedura jest kilkuetapowa, uwzględnia zgłaszanie zastrzeżeń przez posłów do kandydatów na członków tych komisji" - zapowiedział.
"Z moich dzisiejszych analiz i ocen wynika, że jeżeli poszłoby to wszystko sprawnie i prezydium Sejmu sprawnie będzie obradowało, to 12 grudnia, po powołaniu rządu premiera Tuska, moglibyśmy obsadzić pierwszą komisję śledczą" - powiedział Hołownia i dodał, innym możliwym terminem będzie posiedzenie około 20 grudnia.
Marszałek Sejmu podkreślił, że jeszcze do końca roku wszystkie trzy komisje śledcze zostaną powołane i obsadzone.(PAP)
autorzy: Aleksandra Rebelińska, Karol Kostrzewa
kw/