Instalacja składa się z dwóch agregatów o mocy elektrycznej około 3,5 MW każdy oraz zbliżonej mocy cieplnej. Docelowo będą trzy agregaty o łącznej mocy około 8,6 MW, a wszystkie instalacje OZE łącznie zapewnią kopalni blisko 10 MW mocy.
"Rozpoczęcie procesu uruchamiania oznacza możliwość realizowania prób i testów obciążeniowych instalacji wraz z wytwarzaniem energii wyłącznie na użytek i potrzeby własne kopalni" - poinformował Mikołaj Karpiński z Bumechu.
Instalacja jest zasilana gazem pochodzącym z odmetanowania kopalni. Wytworzona w ten sposób energia pokryje co najmniej połowę zapotrzebowania kopalni na prąd oraz prawie całe zapotrzebowanie na ciepło.
"W skali roku oznacza to wielomilionowe oszczędności, co obniży koszty stałe działania kopalni, a tym samym koszty jednostkowe wydobycia i produkcji węgla. Działanie instalacji przyczyni się również do zmniejszenia bezpośredniej emisji metanu do atmosfery, co umożliwi kopalni wypełnianie coraz bardziej restrykcyjnych norm środowiskowych" - podali przedstawiciele zakładu.
Kogeneracja jest kolejną instalacją OZE, w którą wyposażona została czechowicka kopalnia. Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia korzysta już z energii z instalacji fotowoltaicznych rozmieszczonych na terenie kopalni, w tym dwóch wysp fotowoltaicznych zasilających stacje pompowni w Goczałkowicach oraz w Kaniowie. Dostarczają one odpowiednio do 90 proc. energii potrzebnej dla pompowni w Goczałkowicach oraz ponad 20 proc. prądu dla instalacji w Kaniowie. Zielona energia powstaje też w instalacjach fotowoltaicznych na dachach budynków PG Silesia. (PAP)
gn/