O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Sąd cofnął nakaz aresztowania zawieszonego prezydenta Korei Płd.

Zawieszony w obowiązkach prezydent Korei Płd. Jun Suk Jeol został w piątek zwolniony z aresztu po tym, gdy sąd przychylił się do wniosku obrońców o cofnięcie nakazu – podała agencja Yonhap. Jun przebywał w areszcie od połowy stycznia w związku z dochodzeniem w sprawie ogłoszenia przez niego stanu wojennego w grudniu 2024 roku.

Jun Suk Jeol Fot. PAP/EPA/ANTONIO LACERDA
Jun Suk Jeol Fot. PAP/EPA/ANTONIO LACERDA

Prawnicy Juna argumentowali, że wydany 19 stycznia nakaz aresztowania, złożony przez prokuratorów, był nieważny, ponieważ był wadliwy proceduralnie. We wniosku, złożonym w ubiegłym miesiącu, obrońcy polityka zwrócili uwagę, że prokuratura zbyt długo zwlekała z postawieniem ich klienta w stan oskarżenia.

"Uzasadnione jest stwierdzenie, że akt oskarżenia został wniesiony po wygaśnięciu okresu zatrzymania oskarżonego" - czytamy w orzeczeniu Centralnego Sądu Rejonowego w Seulu, który zgodził się na jego zwolnienie.

Więcej

Prezydent Korei Płd. Jun Suk Jeol. Fot. PAP/EPA/KIM HONG-JI/POOL

Aresztowany prezydent Korei został przeniesiony do pojedynczej celi. Nadal odmawia składania zeznań

Jun został zatrzymany 15 stycznia w związku z prowadzonym dochodzeniem w sprawie ogłoszenia przez niego nadzwyczajnego stanu wojennego. Polityk został postawiony przez prokuraturę w stan oskarżenia pod zarzutem "kierowania zamachem stanu" 26 stycznia.

Postępowanie karne przed sądem w Seulu rozpoczęło się formalnie 20 lutego. Kolejna rozprawa zaplanowana jest na 24 marca.

Więcej

Protestujący trzymają świece i transparenty wzywające do aresztowania prezydenta Korei Płd. Fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Prezydent Korei Południowej przeprosił za stan wojenny, ale nie złożył rezygnacji

Najwyższa kara za zdradę stanu

Artykuł 84. konstytucji Republiki Korei mówi o tym, że "prezydent nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej w czasie trwania kadencji, chyba że dopuścił się zamachu stanu lub zdrady stanu". Grozi za to dożywocie lub kara śmierci, choć w Korei Południowej od dziesięcioleci nikt nie został stracony.

Jun ogłosił nadzwyczajny stan wojenny 3 grudnia 2024 r., a po sześciu godzinach zniósł go pod naciskiem deputowanych, którzy przeprowadzili w Zgromadzeniu Narodowym głosowanie w tej sprawie. 14 grudnia parlament uchwalił wniosek o impeachment głowy państwa i od tego czasu Jun pozostaje zawieszony w obowiązkach prezydenta.

Przesłuchania przed Trybunałem Konstytucyjnym zostały formalnie zakończone i powszechnie oczekuje się, że decyzja o przywróceniu Juna na stanowisko lub jego impeachmencie zostanie ogłoszona w połowie marca.

Krzysztof Pawliszak (PAP)

krp/ mal/ know/

Zobacz także

  • Yoon Suk-yeol. Fot. PAP/EPA/KIM HONG-JI

    TK Korei Płd. utrzymał w mocy decyzję o odsunięciu od władzy prezydenta Juna

  • Jun Suk Jeol, fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

    Zawieszony w obowiązkach prezydent Korei Południowej zwolniony z aresztu

  • Prezydent Korei Jun Suk Jeol. Fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN / POOL

    Prezydent Korei Płd. usłyszał zarzut

  • Prezydent Jun Suk Jeol, fot. PAP/EPA/EPA POOL/JEON HEON-KYUN / POOL

    Będzie zarzut zamachu stanu dla prezydenta Juna? Tego domagają się śledczy

Serwisy ogólnodostępne PAP