Krajowa zbrojeniówka. PGZ o planach rozwoju

2025-01-09 20:52 aktualizacja: 2025-01-09, 23:03
Produkcja bomb lotniczych. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Produkcja bomb lotniczych. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Sejmowa komisja obrony narodowej wysłuchała informacji prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej Krzysztofa Trofiniaka o funkcjonowaniu i planach rozwoju Grupy. Zwiększenie zdolności produkcyjnych amunicji do 200-220 tys. sztuk pocisków rocznie to jeden z priorytetów PGZ na najbliższe 2-3 lata - mówił prezes PGZ.

Na czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji prezes PGZ, przedstawiając informacje na temat funkcjonowania i planów rozwoju spółki, zaznaczył, że obszar amunicyjny jest tym, w którym Grupa w najbliższych latach chciałaby bardzo mocno rozwinąć.

Jak mówił Trofiniak, że PGZ zamierza produkować rocznie 200-220 tys. sztuk pocisków różnych rodzajów, w tym 150 tys. pocisków artyleryjskich 155 mm.

Kolejnym obszarem, który wymienił wśród priorytetów Grupy, ma być m.in. ustanowienie potencjału do montażu i produkcji nie tylko wyrzutni HIMARS, ale przede wszystkim do wybranych komponentów rakiet. "Chcielibyśmy zafunkcjonować jako nie tylko dostawca dla polskiej armii, ale także jako dostawca niektórych elementów rakiet dla innych odbiorców" - powiedział Trofiniak.

Poinformował również, że spółka chciałaby rozpocząć prace związane zarówno z obsługą serwisową, ale przede wszystkim montażem i produkcją czołgów K2PL. Wyraził przy tym nadzieję, że stanie się to jeszcze w tym roku.

Członek zarządu PGZ Marcin Idzik przypomniał główne projekty realizowane przez PGZ. To m.in. program Wisła, czyli jeden z elementów budowanego w Wojsku Polskim wielowarstwowego systemu obrony powietrznej, w ramach którego PGZ dostarczyć ma chociażby 48 wyrzutni M-903 czy program NAREW - Grupa dostarczy na jego realizację m.in. 23 baterie przeciwlotnicze krótkiego zasięgu.

Kierunki rozwoju strategicznego PGZ

Prezes PGZ poinformował, że realizowane obecnie przez PGZ inwestycje można oszacować na ok. 11 mld zł. Trofiniak dodał, że w pierwszym kwartale tego roku kwota ta może wzrosnąć o kolejne 4 mld zł.

Określając kierunki rozwoju strategicznego PGZ, Trofiniak wymienił m.in. wzrost efektywności, konkurencyjności, elastyczności oraz potencjału Grupy w zakresie produkcji i serwisu na rzecz Sił Zbrojnych RP; PGZ ma się także skupić na rozwoju współpracy międzynarodowej.

Obecny na posiedzeniu wiceszef MON Paweł Bejda przypomniał o najważniejszych umowach, które w tym roku mają zostać zawarte m.in. pomiędzy Agencją Uzbrojenia a PGZ. Wśród nich znalazł się chociażby wspomniane K2PL, czyli spolonizowana wersja koreańskich czołgów K2, przeciwlotniczy zestaw rakietowy krótkiego zasięgu NAREW czy system uzbrojenia wieloprowadnicowego wyrzutni rakietowej Homar-K (część polska). Przewidziane jest także podpisanie kontraktu na nowy pływający wóz bojowy Borsuk, a także na modernizację korwety ORP "Ślązak".

Polska Grupa Zbrojeniowa to jeden z największych koncernów obronnych w Europie - grupa kapitałowa skupiająca kilkadziesiąt zakładów przemysłowych, obiektów serwisowych i ośrodków badawczych kluczowych dla polskiego przemysłu obronnego. PGZ - jak zaznaczono na stronie internetowej koncernu - jest też producentem innowacyjnych systemów i rozwiązań używanych przez Siły Zbrojne RP oraz formacje sojusznicze. (PAP)

from/ sdd/gn/