Po godz. 11 w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się spotkanie wicemarszałka Sejmu, lidera Konfederacji Krzysztofa Bosaka oraz przewodniczącego klubu Konfederacji Stanisława Tyszki z prezydentem Andrzejem Dudą. Tematem rozmowy ma być kwestia "resetu konstytucyjnego".
Bosak podczas krótkiego briefingu jeszcze przed spotkaniem przypomniał, że pomysł ten został sformułowany jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu przez prawników związanych z Konfederacją.
Wyraził jednocześnie zadowolenie, że pomysł resetu trafił na "podatny grunt" i politycy różnych opcji mówią obecnie o formułowaniu poprawek do konstytucji i kończeniu sporu, a nie eskalowaniu go.
"Dla dobra obywateli, dla dobra państwa, dla powagi państwa polskiego, dla dobra gospodarki potrzebujemy jedności wymiaru sprawiedliwości, który będzie respektowany przez wszystkich obywateli, i o tym będziemy z panem prezydentem rozmawiali" - zapowiedział Bosak.
Szef klubu Konfederacji Stanisław Tyszka zwrócił natomiast uwagę, że "znaleźliśmy się w sytuacji, w której dwie strony konfliktu politycznego nie uznają poszczególnych sądów, sędziów i orzeczeń sądowych". Według niego "to jest sytuacja patologiczna, sytuacja w której państwo nie może funkcjonować, a dodatkowo ta sytuacja narasta".
"Sytuacja doszła do tego momentu, że my - jako przedstawiciele Konfederacji - uważamy, że naszym obowiązkiem, jako posłów, (...) jest to, żeby poszukiwać kompromisu w duchu koncyliacyjnym, w duchu wyjścia ze swoich pozycji zatwardziałych i w duchu propaństwowym. Liczymy na to, że znajdzie się ten pierwiastek propaństwowości w tych obu zacietrzewionych obozach, że oni wyjdą z tej swojej strefy komfortu i będą gotowi rozmawiać" - mówił.
Tyszka ocenił, że rola prezydenta w tym kompromisie - niezależnie od tego jaki on ostatecznie będzie - jest bardzo istotna.
"Bez prezydenta nie da się tego zrobić" - powiedział.
Proponowany przez Konfederację "reset konstytucyjny" polega na wprowadzeniu poprawek do Konstytucji. Chodzi o "wyzerowanie" składów Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego oraz Trybunału Konstytucyjnego i wybranie ich na nowo lub rozszerzenie składów tych organów. (PAP)
autor: Rafał Białkowski, Delfina Al Shehabi
jc/