Wiceminister był pytany m.in. o Renatę Gruszczyńską (KO), która w lipcu została powołana na prezesa skarżyńskich zakładów zbrojeniowych Mesko S.A. Zastąpiła odwołaną w czerwcu Elżbietę Śreniawską (PiS). Dziennikarz zacytował fragment artykułu w tygodniku Polityka, w którym napisano, że nową panią prezes łatwo pomylić ze starą, bo nie tylko - jak poprzedniczka - pracowała wcześniej w kieleckim MPK i była radną sejmiku, "ale przede wszystkim ma tę samą unikalną cechę: zerowe doświadczenie w branży zbrojeniowej w momencie obejmowania stanowiska".
Kulasek zaznaczył, że zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej zarządzającej spółkami związanymi z obronnością, w których udziały ma Skarb Państwa, ma wiodący wpływ na kreowanie zarządów, ale de facto to rady nadzorcze podejmują decyzje w danych spółkach, w kwestii tego, kto wchodzi do zarządu.
"Na wybór tych członków zarządu trzeba patrzeć trochę holistycznie, tzn. całościowo, bo zarząd powinien się składać i z ludzi, którzy są doświadczeni w danej branży, ale również z finansistów. Tu mamy właśnie taki przypadek. W Mesko są pewne utrudnienia, szczególnie w spółkach córkach, jak np. Pionki, to jest fabryka prochu, która miała powstać za naszych poprzedników. Wieloletnie zaniedbania, nie powstała(...)" - stwierdził.
Wiceszef MAP ocenił, że nowa prezes jest wysokiej klasy menadżerem. Dodał, że należy oceniać ją po efektach pracy. Powtórzył, że o powołaniu decydowała rada nadzorcza.
"Myślę, że w spółkach nadzorowanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych proces wymiany kadry menadżerskiej oraz rad nadzorczych jest praktycznie na ukończeniu i myślę, że on przebiegał tak, jak żeśmy sobie życzyli" - powiedział Kulasek.
Gruszczyńska, jest menadżerem z 20-letnim doświadczeniem w administracji rządowej i samorządowej w zakresie zarządzania, rachunkowości, wdrażania planów strategicznych i projektów inwestycyjnych. Zajmowała kierownicze stanowiska w administracji, jak również w służbach mundurowych, w tym w Wojewódzkim Inspektoracie Transportu Drogowego w Kielcach. W latach 2022-2024 pełniła funkcję prezesa Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach, a wcześniej, od 2021. r. była prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach.
Po powołaniu na prezes Mesko zrezygnowała z mandatu radnej województwa świętokrzyskiego, który zdobyła w kwietniowych wyborach samorządowych z listy KO.
Ukończyła studia magisterskie na kierunku zarządzanie, marketing, rachunkowość i kontroling na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz studia podyplomowe w zakresie rachunkowości i finansów na Politechnice Świętokrzyskiej, w zakresie energetyki w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu, w zakresie transportu i logistyki w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach i studia menadżerskie Master of Business Administration (MBA) na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Mesko S.A. z siedzibą w Skarżysku-Kamiennej rozpoczęła działalność w 1924 r., początkowo jako Państwowa Fabryka Amunicji. Spółka jest producentem amunicji i rakiet używanych m.in. przez Siły Zbrojne RP. Spółka produkuje także komponenty dla największych koncernów zbrojeniowych na świecie. Od 2015 r. Mesko jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Skarżyskie zakłady są dostawcą m.in. przeciwlotniczych przenośnych zestawów rakietowych Grom i Piorun.(PAP)
kno/