Marcin Kulasek powołany na ministra. Kim jest nowy szef resortu nauki?
Prezydent Andrzej Duda powołał Marcina Kulaska na ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Kulasek zastąpi Dariusza Wieczorka, który w grudniu złożył rezygnację. Podczas uroczystości zaprzysiężenia prezydent podkreślił, że polska nauka od lat wymaga poważnego wsparcia.

Kulasek jest posłem Lewicy, od grudnia 2023 r. był wiceministrem aktywów państwowych. We wtorek został zarekomendowany przez Nową Lewicę na stanowisko ministra nauki.
Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Kulasek odebrał z rąk prezydenta akt powołania na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Wcześniej prezydent odwołał z tej funkcji Dariusza Wieczorka, również z Nowej Lewicy.
Prezydent Andrzej Duda podziękował dotychczasowemu ministrowi za jego pracę i pogratulował nowemu nominacji. Podkreślił, że przed nowym szefem MNiSW stoi ważne zadanie, bo polska nauka od lat wymaga poważnego wsparcia. Doprecyzował, że chodzi o zwiększenie pozycji polskich uczelni i naukowców na arenie międzynarodowej.
Prezydent stwierdził, iż chciałby, by człowiek polskiej nauki zdobył Nagrodę Nobla za badania, które są prowadzone w Polsce i życzył nowemu ministrowi, by był świadkiem tego wydarzenia.
Andrzej Duda wyraził też zadowolenie z zapowiedzi nowego ministra prowadzenia dialogu ze środowiskiem naukowym. "Proszę o dialog także ze mną, bo uważam, że jest on ważny. Rzecz jasna nie we wszystkich sprawach być może będziemy się zgadzać, ale zawsze możemy rozmawiać i wierzę głęboko, że tak będzie" - podkreślił prezydent.
"Życzę panu ministrowi powodzenia i by ta służba, którą pan minister podejmuje, była z pożytkiem dla Polski. Żeby to było rzeczywiście budowanie. Bo łatwiej jest zburzyć, zniszczyć, zlikwidować, ale trudniej jest zbudować i wybrać ludzi, którzy będą umieli odpowiedzialnie zajmować się instytucjami, które realizują naukę i realizują edukację, np. w zakresie uczenia studentów" - powiedział Duda.
Premier Donald Tusk podziękował ustępującemu ministrowi Wieczorkowi. Jak ocenił, podjął się on ciężkiego zadania "czyszczenia sytuacji” w sferze relacji między polskim państwem, jego pieniędzmi a polską nauką, co – jak określił – „wymagało jednocześnie delikatności i determinacji, co trochę przypominało pracę na polu minowym".
Tusk podkreślił, że nauka odgrywa obecnie bezprecedensową rolę. "Dzisiaj zarówno bezpieczeństwo zewnętrzne, jak i bezpieczeństwo wewnętrzne, jak i przyszłość polskiej gospodarki i w ogóle gospodarki na świecie, jest związana z badaniami naukowymi i nauką. Nigdy ten związek nie był tak silny, tak jednoznaczny i tak wpływający na powodzenie lub niepowodzenie całych państw, całych narodów" - powiedział szef rządu.
Jak zaznaczył, wojna na Ukrainie jak w soczewce pokazuje, kto dzisiaj zyskuje przewagę, zarówno w konkurencji gospodarczej, jak i na polu walki. "Kto ma przewagę naukową, będzie bezpieczny w przyszłości, kto na tym polu przegrywa, może przegrać na każdym innym polu" - zauważył.
Poinformował, że w piątek zamierza rozmawiać z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem o przełożeniu najnowszych osiągnięć naukowych m.in. na pole walki.
Nawiązując do wypowiedzi prezydenta stwierdził, że każdy Polak marzy o Noblu dla polskiego naukowca. "Jesteśmy bliżej tego, niż mogłoby się niektórym wydawać. Będę chciał przy pomocy pana ministra (Kulaska) roztoczyć specjalną pieczę nad grupą młodych, niezwykle obiecujących naukowców i równocześnie też przedsiębiorców" - poinformował Tusk. Podkreślił, że talentów nie trzeba będzie szukać, tylko wykorzystać te, które są, odpowiednio przekierowując środki, także te przeznaczone na bezpieczeństwo. Zapewnił, że rząd nie będzie na tym oszczędzać.
Tusk zaznaczył, że zadania stojące przed nowym ministrem będą wymagały i odwagi, i delikatności i zrozumienia potrzeb środowiska.
Kim jest Marcin Kulasek?
Marcin Kulasek (ur. 4 kwietnia 1976 r. w Jędrzejowie) jest absolwentem studiów magisterskich z zakresu technologii żywności na Wydziale Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM) w Olsztynie. Skończył też studia podyplomowe z zarządzania funduszami unijnymi na UWM oraz bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego na Akademii Morskiej w Gdyni. W 2007 r. doktoryzował się na UWM na podstawie pracy „Możliwość zastąpienia tłuszczu mlekowego tłuszczem roślinnym w technologii pełnego mleka w proszku”.
Pracował jako asystent wojewody warmińsko-mazurskiego (2002–2004), a później w oddziale regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W grudniu 2023 r. został powołany na sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. W resorcie zajmował się m.in. Polską Grupą Zbrojeniową.
Należał do Federacji Młodych Socjaldemokratów. W 2007 r. został sekretarzem warmińsko-mazurskiej rady wojewódzkiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 2016 r. został wybrany na sekretarza generalnego SLD, od 2021 r. jest sekretarzem generalnym Nowej Lewicy.
W 2010 r. bez powodzenia ubiegał się o urząd prezydenta Olsztyna, po wyborach w 2014 r. został radnym sejmiku warmińsko-mazurskiego, cztery lata później nie został ponownie wybrany. W wyborach parlamentarnych w 2019 r. uzyskał mandat posła na Sejm RP IX kadencji w okręgu olsztyńskim – został członkiem komisji edukacji, nauki i młodzieży oraz komisji rolnictwa i rozwoju wsi, a także przewodniczącym podkomisji stałej do spraw nauki i szkolnictwa wyższego. Pełnił również funkcję wiceprzewodniczącym komisji obrony narodowej, zajmował się modernizacją sił zbrojnych. W wyborach w 2023 r. ponownie zdobył mandat poselski. W 2024 z ramienia Lewicy startował – bezskutecznie – w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Jest członkiem władz Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom PATKUB i Stowarzyszenia „Ruch Obywatelski Młodzi dla Polski”. (PAP)
abu/ bar/ amac/ kmz/ par/ know/