"Le Figaro": liczne napięcia w Europie w związku z kryzysem migracyjnym

2023-09-29 10:00 aktualizacja: 2023-09-29, 11:40
Imigranci w Europie, Fot. PAP/AA/ABACA
Imigranci w Europie, Fot. PAP/AA/ABACA
W Europie między państwami dochodzi do licznych napięć w związku z kryzysem migracyjnym; potrzeba nowego paktu migracyjnego – pisze dziennik „Le Figaro”.

Obecnie w UE wzrasta napięcie związane z migracją na linii Niemcy-Włochy, Polska-Niemcy, Włochy-Francja, Polska-Słowacja – wskazuje francuska gazeta.

Niedawny kryzys na Lampedusie pokazuje potrzebę działania. Tym bardziej, że według danych Frontexu poziom nielegalnej migracji jest zbliżony do tego z 2016 r., a zbliżają się przyszłoroczne wybory europejskie – zauważa „Le Figaro”.

Premier Włoch Giorgia Meloni wysłała w zeszłym tygodniu list do kanclerza Olafa Scholza, w którym skarży się, że niemiecki rząd pomaga w finansowaniu statków ratowniczych organizacji pozarządowych na Morzu Śródziemnym, przywożących migrantów do Europy. Takie działania wzmacniają skrajna prawicę – konstatuje dziennik.

Szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock odpowiedziała w czwartek, że „ratowanie ludzi przed utonięciem w morzu jest prawnym i europejskim obowiązkiem”, choć „Berlin jest przytłoczony politycznie napływem migrantów. Od początku roku liczba nielegalnych przyjazdów wzrosła o 60 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2022 r., a liczba wniosków o azyl wzrosła o 78 proc.”.

„Le Figaro” odnotowuje, że Niemcy wywierają presję także na Polskę i Czechy. W środę ogłoszono wzmocnienie kontroli granicznych z oboma krajami. Decyzja Berlina podjęta została na najwyższym szczeblu w związku z aferą wizową w Polsce – podaje gazeta, wskazując, że „Niemcy przez cały czas są nazywani przez polski rząd nazistami” w związku z kampanią wyborczą w Polsce.

"Niemcy postanowili zdjąć rękawiczki" – cytuje „Le Figaro” unijnego dyplomatę.

Niektóre państwa członkowskie (w szczególności Niemcy i kraje nordyckie) krytykują przewodniczącą KE Ursulę von der Leyen, premiera Holandii Marka Ruttego i Giorgię Meloni za to, że nie uzgodnili z resztą UE porozumienia migracyjnego z Tunezją, co spotkało się z szeroką krytyką także ze strony części Parlamentu Europejskiego.

"W piątek przywódcy dziewięciu europejskich krajów regionu Morza Śródziemnego spotykają się na szczycie na Malcie, którego celem jest wspieranie wspólnego programu w kwestii migracji, podczas gdy w Afryce narasta destabilizacja" – informuje gazeta.

„Le Figaro” przekazuje, że w przyszłym tygodniu podczas trzeciego szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Granadzie poruszony zostanie także temat migracji. Szczyt ten poprzedza posiedzenie Rady Europejskiej. "Celem Europejczyków jest przyjęcie paktu przed wyborami europejskimi, podczas belgijskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej" – analizuje dziennik.

kw/