O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Leszczyna: wolałabym, abyśmy podczas kampanii samorządowej rozmawiali o problemach samorządów

Minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała w TVP Info, że wolałaby, aby miesiąc kampanii samorządowej poświęcić problemom samorządów, bo jest ich mnóstwo. Dodała, że zaraz po tych wyborach "powinniśmy poważnie porozmawiać o liberalizacji prawa aborcyjnego".

Minister zdrowia Izabela Leszczyna. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Minister zdrowia Izabela Leszczyna. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Minister zdrowia, zapytana w poniedziałek w TVP Info o projekty ustaw o aborcji i o ich omawianie w Sejmie, odpowiedziała, że jest to decyzja marszałka Szymona Hołowni.

Oceniła, że kampania jest "trudnym czasem dla polityków". "Wolałabym, żebyśmy przez ten miesiąc kampanii samorządowej rozmawiali o problemach samorządów, bo ich jest mnóstwo, (...) a zaraz po tych wyborach powinniśmy naprawdę poważnie porozmawiać o liberalizacji prawa aborcyjnego" – powiedziała.

Jednocześnie podkreśliła, że jest gotowa do takiej debaty w każdym momencie – nawet jeśli marszałek Sejmu zdecyduje, że będzie to podczas najbliższego posiedzenia. Dodała, że kobiety w Polsce "zbyt długo znosiły obłudę i hipokryzję prawicowych polityków" i należy im się rzetelna debata w Sejmie.

Leszczyna zapewniła, że w Polsce kobieta chcąca mieć dziecko ma i będzie miała coraz lepszą ochronę – szerokie badania prenatalne, opiekę okołoporodową, a jeśli nie chce urodzić dziecka, to nie można jej do tego zmusić.

W listopadzie zeszłego roku Lewica złożyła dwa projekty w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.

Pod koniec stycznia br. do Sejmu wpłynął projekt grupy posłów klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Zakłada on, że kobieta w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.

Oprócz tych projektów pod koniec lutego Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) złożyły w Sejmie projekt ustawy, który odwraca wyrok TK z 2020 r. w sprawie przepisów o aborcji. Politycy TD zapowiedzieli też wniosek o referendum w tej sprawie.

Obowiązujące w Polsce od 1993 r. przepisy antyaborcyjne zostały zmienione po wyroku TK z października 2020 r. Wcześniej ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Tę przesłankę do przerwania ciąży TK uznał za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju. Przepis ten utracił moc wraz z publikacją orzeczenia TK w styczniu 2021 r. (PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

ep/

Zobacz także

  • Kolejka do przychodni NFZ. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Środki dla NFZ na 2025 rok. Kiedy MZ zatwierdzi plan finansowy?

  • Ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Fot. PAP/Piotr Nowak

    Ministra zdrowia: zwrócimy się do szpitali o przeprowadzenie testów cyberbezpieczeństwa

  • Łóżka na oddziale szpitalnym Fot. PAP/Łukasz Gągulski

    Ministra zdrowia: najwięcej kosztuje puste łóżko

  • Ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Fot. PAP/	Rafał Guz

    Ministra zdrowia: 1,3 mld zł z KPO na opiekę dla seniorów to dwa razy więcej niż zakładano

Serwisy ogólnodostępne PAP