Leszczyna i jej zastępczyni Katarzyna Kacperczyk wzięły udział w spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych za zdrowie. Szefowa resortu spotkała się z komisarzem ds. zdrowia i dobrostanu zwierząt Oliverem Varhelyim.
Podczas przewodnictwa w Radzie UE, które Polska przejmie od Węgier 1 stycznia 2025 r., to szefowie polskich resortów będą przewodniczyć spotkaniom Rad UE.
Jak zapowiedziała Leszczyna w Brukseli, priorytetem polskiej prezydencji w pierwszym półroczu 2025 r. będzie bezpieczeństwo w wielu wymiarach, w tym zdrowia. W tym zakresie Polska będzie chciała podjąć trzy kwestie. "Po pierwsze, transformacja cyfrowa opieki zdrowotnej. Po drugie, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w kontekście nowych wyzwań cywilizacyjnych, w kontekście social mediów, w kontekście cyfrowych innowacji. Chcemy tu zwrócić uwagę zarówno na szanse, jak i zagrożenia" - wymieniła.
Według Leszczyny trzecim priorytetem będzie promocja zdrowia i profilaktyka chorób. "Chcemy znaleźć najlepsze praktyki, chcemy przeanalizować nasze krajowe programy profilaktyczne, żeby zapobiegać chorobom" - mówiła przed wejściem na spotkanie.
Na platformie X Ministerstwo Zdrowia przekazało, że Leszczyna chce, by polska prezydencja otworzyła "dyskusję nad przeglądem prawodawstwa Unii Europejskiej dotyczącego wyrobów nikotynowych, tytoniowych i papierosów elektronicznych – (...) także tych bez nikotyny". W ocenie ministerki wyroby bez nikotyny "wyrabiają bardzo groźny nawyk palenia u młodych ludzi".
"Młode pokolenie Europejczyków wolne od tytoniu, nikotyny i innych substancji uzależniających to jedno z najważniejszych naszych wspólnych zadań. W Polsce obowiązuje prawo zakazujące palenia wyrobów tytoniowych w wybranych miejscach publicznych i takie samo prawo dotyczy papierosów elektronicznych i nowatorskich wyrobów tytoniowych" - podkreśliła Leszczyna.
We wtorek Rada UE przyjęła zmiany w rekomendacjach dotyczących przestrzeni wolnych od dymu. Obejmują one nowe wyroby, takie jak papierosy elektroniczne i podgrzewane wyroby tytoniowe.
Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)
mce/ akl/ amac/ ep/