Autorzy dokumentu podkreślają, że nie obejmuje on tysięcy egzekucji, które odbyły się prawdopodobnie w Chinach. Nie znane są także dane dotyczące Korei Południowej i Wietnamu. Informacje w tych krajach są tajemnicami państwowymi. Kara śmierci jest tam państwowym narzędziem do utrzymania kontroli i represjonowania obywateli.
Najwięcej kar śmierci wykonano w 2023 r. w Chinach, Iranie, Arabii Saudyjskiej, Somalii i USA. W raporcie czytamy, że sam Iran odpowiada za 74 proc. odnotowanych w ubiegłym roku egzekucji, Arabia Saudyjska – 15 proc. Somalia i USA także wykonały większą liczbę niż w latach poprzednich.
W Iranie stracono w ubiegłym roku 853 osoby, w tym 24 kobiety i co najmniej pięć osób, które były dziećmi w momencie popełnienia przestępstwa. Autorzy raportu zaznaczyli, że aż 20 proc. egzekucji wykonano na Beludżach – przedstawicielach etnicznej mniejszości irańskiej, wyznawcach islamu sunnickiego. Najwięcej osób skazano za przestępstwa zawiązane z narkotykami, rozbojami i szpiegostwem.
W Stanach Zjednoczonych w ubiegłym roku liczba egzekucji wzrosła z 18 do 24. W stanach Idaho i Tennessee wprowadzono projekty ustaw, które umożliwią stracenie skazanego za pomocą plutonu egzekucyjnego. W stanie Montana rozważano rozszerzenie zakresu stosowania śmiertelnych zastrzyków. W Karolinie Południowej podpisano nową ustawę mającą na celu ukrycie tożsamości osób i podmiotów zaangażowanych w przygotowanie lub przeprowadzenie egzekucji.
W 2023 r. w Afryce Subsaharyjskiej odnotowano trzykrotny wzrost liczby egzekucji oraz gwałtowny wzrost wyroków śmierci - o 66 proc.
Jak podano, w ubiegłym roku odbyło się osiem publicznych egzekucji, w tym siedem w Iranie i jedna w Afganistanie.
Według raportu w 2023 r. liczba wyroków śmierci wydanych na całym świecie wzrosła o 20 proc., osiągając łącznie 2 428.
W 2023 r. wykonano wyroki śmierci w sumie w 16 krajach i jest to najniższa liczba w historii odnotowana przez Amnesty International. Egzekucji nie wykonano w ubiegłym roku na Białorusi, w Japonii, Birmie i Sudanie Południowym, choć przeprowadzano je w 2022 r.
Do grudnia 2023 r. 112 krajów na świecie zniosło karę śmierci za wszystkie przestępstwa.
"Pomimo niepowodzeń, które widzieliśmy w tamtym roku, szczególnie na Bliskim Wschodzie, kraje, które nadal wykonują egzekucje, są coraz bardziej izolowane. Nasza kampania przeciwko tej odrażającej karze przynosi efekty. Będziemy ją kontynuować, dopóki nie położymy kresu karze śmierci" - powiedziała Agnes Callamard, sekretarz generalna Amnesty International.(PAP)
kno/