O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Likwidator TVP wezwał KRRiT do wypłaty 39 milionów złotych. Świrski: nie jest uprawniony do występowania w imieniu TVP

Pan Daniel Gorgosz nie jest uprawniony do występowania w imieniu spółki Telewizja Polska Spółka Akcyjna, która jest uprawniona do otrzymywania środków z opłat abonamentowych – napisał w komunikacie opublikowanym w środę przewodniczący KRRiT Maciej Świrski.

Szef KRRiT dodał także, że przekazanie środków z opłat abonamentowych jest niemożliwe, ponieważ „nie istnieje spółka Telewizja Polska S.A. w likwidacji”. Tym samym KRRiT podtrzymał swoje stanowisko dotyczące postawienia TVP w stan likwidacji, który jest uznawany za niezgodny z obowiązującymi przepisami.

Więcej

Michał Adamczyk. Fot. PAP/Piotr Nowak

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek Michała Adamczyka o zabezpieczenie

Komunikat przewodniczącego KRRiT jest odpowiedzią na pismo nominowanego przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Daniela Gorgosza, który wezwał KRRiT do natychmiastowego przekazania spółce prawie 39 mln zł z wpływów abonamentowych. W przesłanym KRRiT piśmie podkreślił, że środki z abonamentu „miały zostać zrealizowane w dniach 11 i 22 stycznia 2024 r.”. Gorgosz argumentuje, że KRRiT nie jest uprawniony do badania legalności działań szefa resortu kultury.

„Spółka stoi na stanowisku, że arbitralne i niespodziewane wstrzymanie wypłaty środków finansowych, które są spółce należne i niezbędne do bieżącej realizacji misji publicznej narusza zasadę ochrony zaufania do organów państwa (art. 2 Konstytucji RP) oraz godzi w interes publiczny w radiofonii i telewizji, którego strażnikiem uczyniono właśnie Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (art. 213 ust. 1 Konstytucji RP)” – oświadczył Daniel Gorgosz. Zapowiedział także dalsze kroki prawne w celu wyegzekwowania zaległych środków abonamentowych.

10 stycznia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że wypłata wpływów z abonamentu dla mediów publicznych nastąpi po prawomocnym orzeczeniu sądu rejestrowego dotyczącym postawienia tych spółek w stan likwidacji. Zapewniono również, że celem KRRiT jest wypłacenie środków z abonamentu po decyzji dotyczącej „likwidacji potwierdzonej prawomocnym orzeczeniem sądu rejestrowego”. Dodano, że wówczas przekazane środki muszą zostać spożytkowane wyłącznie „na realizację zadań misji publicznej wykonywanych w ramach procesu likwidacji”.(PAP)

 

Autor: Michał Szukała

sma/

Zobacz także

  • Protest w Belgradzie. Fot. EPA/Andrej Cukic

    Strajk generalny w Serbii. Tysiące ludzi na ulicach, zamknięte sklepy, szkoły i teatry [WIDEO]

  • Fot. PAP/EPA/ANDREJ CUKIC

    "Koniec reżimu jest bliski". Wielotysięczny protest przed telewizją publiczną w Serbii [NASZE WIDEO]

  • Peter Pellegrini i Robert Fico podczas wieczoru wyborczego, fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

    "Politico": koniec niezależnej telewizji publicznej w Słowacji

  • Mikrofony redakcji Sejmie, fot. PAP/Radek Pietruszka

    Wiceminister Scheuring-Wielgus: media publiczne powinny być oazą rzetelności

Serwisy ogólnodostępne PAP