Magdeburg w żałobie po ataku na jarmark bożonarodzeniowy

2024-12-21 17:15 aktualizacja: 2024-12-21, 22:43
Miejsce zamachu w Magdeburgu Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER
Miejsce zamachu w Magdeburgu Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER
Magdeburg jest w szoku i żałobie po ataku na jarmark bożonarodzeniowy, w którym zginęło pięć osób, a ponad dwieście zostało rannych. W berlińskim kościele Pamięci wspominano ofiary zamachu w Magdeburgu. W nabożeństwie wziął udział charge d’affaires ad interim RP w Niemczech Jan Tombiński - poinformowała PAP rzeczniczka Ambasady RP w Berlinie Magdalena Szuber-Zasacka.

Chcemy dać poszkodowanym, krewnym i wszystkim innym obywatelom szansę na żałobę - powiedziała dziennikarzom ze łzami w oczach burmistrz miasta Simone Borris - napisał portal gazety "Volksstimme". "Będziemy potrzebować dużo czasu na żałobę” - podkreśliła.

Przy zachodnim portalu kościoła św. Jana w pobliżu miejsca ataku zostało utworzone miejsce pamięci - napisał portal stacji MDR. Według władz miasta każdy może tam wyrazić swój żal i współczucie.

Wszystkie miejskie instytucje kulturalne, w tym teatr, teatr lalek i muzea, pozostaną zamknięte na znak żałoby.

Stowarzyszenie na rzecz demokracji w Saksonii-Anhalt wezwało do zorganizowania w sobotę o godz. 18 wiecu upamiętniającego ofiary. Nikt nie zostanie sam ze swoim smutkiem - zapewniono.

Rano ludzie składali kwiaty i stawiali znicze przed kościołem św. Jana w centrum Magdeburga - podał portal dziennika "Sueddeutsche Zeitung". Kościół znajduje się zaledwie kilka metrów od Alter Markt, miejsca jarmarku bożonarodzeniowego i zarazem miejsca ataku, które od wczorajszego wieczora jest zamknięte i odgrodzone.

Jarmark bożonarodzeniowy wokół Alter Markt cieszył się dużym zainteresowaniem, dla wielu osób był to pierwszy wolny wieczór po ostatnim tygodniu pracy przed świętami Bożego Narodzenia - napisał portal tygodnika "Spiegel".

Policjant, który zdradził portalowi, że pieszo gonił samochód, który wjechał w tłum powiedział, że dwa dni wcześniej był z rodziną w tym samym miejscu. Dodał, że jedyne, co można teraz zrobić, to modlić się i myśleć o poszkodowanych rodzinach.

Nabożeństwo w Berlinie

W berlińskim kościele Pamięci wspominano w ofiary zamachu. W nabożeństwie wziął udział charge d’affaires ad interim RP w Niemczech Jan Tombiński. 

Wraz z Ambasador Irlandii, Maeve Collins, Tombiński złożył w imieniu ambasadorów unijnych na ręce ministry spraw zagranicznych Niemiec Annaleny Baerbock i władzom Berlina kondolencje - przekazała Szuber-Zasacka.

Oprócz Baerbock i federalnej ministry ds. rodziny Lisy Paus, w nabożeństwie wziął również udział burmistrz Berlina Kai Wegner - napisał portal dziennika "Tagesspiegel".

W czwartek w kościele Pamięci w Berlinie upamiętniono ofiary ataku terrorystycznego sprzed ośmiu lat. 19 grudnia 2016 roku terrorysta wjechał ciężarówką w tłum na Breitscheidplatz w stolicy Niemiec w pobliżu Kościoła Pamięci. W wyniku ataku zginęło łącznie 13 osób. Ponad 70 osób zostało rannych.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ fit/ know/