Mamy to! Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej w 2027 roku odbędą się w Polsce

2023-09-27 11:34 aktualizacja: 2023-09-27, 18:41
Mateusz Morawiecki i kapitan reprezentacji siatkarzy Bartosz Kurek, Fot. PAP/Grzegorz Momot
Mateusz Morawiecki i kapitan reprezentacji siatkarzy Bartosz Kurek, Fot. PAP/Grzegorz Momot
Mogę uroczyście zapowiedzieć, że Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej w 2027 r. odbędą się w Polsce. Fenomenalna postawa naszych siatkarzy, siatkarek, naszych kibiców spowodowała, że znowu uzyskaliśmy możliwość realizacji tej imprezy, która ma rangę światową - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił w Zakopanem, że chce przekazać znakomitą wiadomość, którą - jak mówił - "zawdzięczamy przede wszystkim polskim siatkarzom, polskim siatkarkom, tym którzy powodują, że - my, Polacy - kochamy coraz bardziej siatkówkę".

"Mogę uroczyście zapowiedzieć, że Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej w 2027 roku odbędą się w Polsce" - poinformował szef rządu.

Jak mówił, "to znakomita wiadomość dla wszystkich fanów sportu, ale w szczególności fenomenalna postawa naszych siatkarzy, siatkarek, naszych kibiców spowodowała, że znowu uzyskaliśmy możliwość realizacji tej imprezy, która ma rangę najwyższą, rangę światową".

Premier: Polska udowodniła, że potrafimy organizować imprezy na poziomie światowym 

Jak podkreślił szef rządu, "znowu uzyskaliśmy możliwość realizacji imprezy, która ma rangę najwyższą, rangę światową". Według niego było to możliwe, bo "Polska udowodniła, że potrafimy organizować imprezy na poziomie światowym".

Morawiecki poinformował, że w 2015 roku na wszystkie wydatki związane ze sportem - zawodowym, amatorskim, kultura fizyczna - przeznaczono 950 mln zł, a w 2023 roku - 3 mld 800 mln zł.

"To pokazuje ten postęp" - podkreślił premier.

"A wraz z każdą kolejną wielką imprezą światową, każdym kolejnym złotym medalem, kolejne polskie dzieci, kolejne grupy polskiej młodzieży chcą uprawiać sport. A sport, jak wiemy doskonale, (...) kształtuje charaktery, temperament, wyrabia dyscyplinę u wszystkich i powoduje, że mamy ludzi, którzy (...) są dzięki sportowi silniejsi, silniejsi charakterem, mają lepsze zdrowie" - wskazywał.

Dlatego - mówił premier - rząd przeznacza "kilka razy więcej środków na sport, na kulturę fizyczną".

Premier podziękował wszystkim siatkarzom i siatkarkom, bo - jak zaznaczył - "to ich ogromna zasługa, że siatkówka jest dzisiaj naszym narodowym sportem, a dom światowej siatkówki jest właśnie w Polsce".

Kapitan reprezentacji siatkarzy Bartosz Kurek podkreślał, że „Mistrzostwa Świata to będzie coś pięknego dla kibiców, dla naszego kraju"; jak wskazywał, będzie to okazja, żeby zareklamować nasz kraj na arenie międzynarodowej.

„W takim kraju żyję, w takich czasach, że mój sport jest bardzo popularny. Przede wszystkim mamy wsparcie od najważniejszych ludzi w naszym państwie i dziękujemy za to serdecznie” – mówił Kurek.

Mister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk powiedział, że „Polska siatkówka jest na najlepszej drodze do tego, aby opatentować znak towarowy polskiej siatkówki, jako certyfikat jakości”.

„Wszystko, co się w polskiej siatkówce odbywa, jest synonimem najwyższej jakości i to zarówno, jeżeli chodzi o poziom sportowy, ale też, jeżeli chodzi o poziom organizacyjny. My, jako władza państwowa, czynimy starania, by stwarzać warunki do tego, aby dodatkowo wspierać rozwój tej dyscypliny” – mówił minister Bortniczuk.

Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski dodał, że dla wielu krajów „jesteśmy wyznacznikiem poziomu sportowego i poziomu organizacyjnego”.

Polska gospodarzem po raz trzeci

Pierwsze w Polsce MŚ siatkarzy odbyły się w 2014 roku. Wtedy mecze rozgrywane były w Gdańsku, Bydgoszczy, Wrocławiu, Łodzi, Katowicach, Krakowie, a do uroczystej inauguracji doszło w Warszawie na PGE Narodowym w obecności ponad 60 tysięcy widzów.

Turniej zakończył się triumfem Polaków, którzy po raz drugi w historii zdobyli złoty medal, pokonując w finale w katowickim Spodku Brazylię 3:1.

Kolejny mundial gościł w Polsce w 2022 roku. Pierwotnie ta impreza miała się odbyć w Rosji, ale Międzynarodowa Federacja Siatkówki (FIVB) odebrała jej prawa gospodarza po inwazji na Ukrainę i przyznała Polsce oraz Słowenii.

Mecze w polskiej części turnieju rozgrywane były w Gliwicach i Katowicach, które ponownie gościły wielki finał. Biało-czerwoni tym razem zostali wicemistrzami globu, przegrywając bój o trzeci z rzędu triumf z Włochami 1:3.(PAP)

Autorzy: Olga Łozińska, Szymon Bafia, Katarzyna Krzykowska, Edyta Roś

kw/