MAP i spółka Zarządca Rozliczeń podpisali umowę ws. osłon dla pracowników energetyki i górnictwa węgla brunatnego

2024-07-26 21:07 aktualizacja: 2024-07-26, 22:02
Wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki. Fot. PAP/	Mateusz Marek
Wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki. Fot. PAP/ Mateusz Marek
Wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki i prezes spółki Zarządca Rozliczeń Jan Bogolubow podpisali umowę ws. osłon socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego - poinformował w piątek resort aktywów.

Chodzi o realizację zapisów ustawy z sierpnia 2023 roku o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego oraz branży górnictwa węgla brunatnego.

"Podpisanie tej umowy stanowi pierwszy krok w realizacji zadań wynikających z ustawy, która wciela w życie postanowienia umowy społecznej – powiedział cytowany w komunikacie wiceminister Kropiwnicki.

Ustawa ma pomóc złagodzić negatywne skutki społeczno-gospodarcze transformacji sektora elektroenergetycznego w Polsce, wprowadza i określa zasady przyznawania urlopu energetycznego i górniczego oraz jednorazowej odprawy pieniężnej. Ustawa ma wcielić w życie postanowienia zawartej w grudniu 2022 r. umowy społecznej.

Zgodnie z ustawą odchodzący z pracy górnicy węgla brunatnego i pracownicy sektora elektroenergetycznego, którym do nabycia praw emerytalnych zostało nie więcej niż cztery lata, będą mogli przejść na urlopy górnicze lub energetyczne, podczas których będą otrzymywać 80 proc. dotychczasowego wynagrodzenia naliczanego jak za urlop wypoczynkowy.

Dla osób z co najmniej 5-letnim stażem pracy, które nie będą mogły skorzystać z urlopów przedemerytalnych, przewidziano jednorazowe odprawy pieniężne w wysokości 12-miesięcznego wynagrodzenia.

Resort aktywów szacuje, że maksymalna liczba pracowników objętych ustawą z obu sektorów wyniesie ok. 23 tys. osób. (PAP)

gn/