Marek Błoński: najważniejsze są standardy bezstronnego dziennikarstwa w PAP

2023-12-21 18:51 aktualizacja: 2023-12-22, 09:40
Powołany 19 bm. przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Prasowej Marek Błoński w siedzibie PAP, fot. PAP/Kalbar
Powołany 19 bm. przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Prasowej Marek Błoński w siedzibie PAP, fot. PAP/Kalbar
Standardy bezstronnego agencyjnego dziennikarstwa, mechanizm odwoławczy dla dziennikarza w razie podejrzenia ich naruszenia – to wskazane podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami PAP priorytety Marka Błońskiego - powołanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prezesa PAP. Dotychczasowy prezes, Wojciech Surmacz, nie chciał się odnieść do planów Błońskiego.

"Przede wszystkim standardy. Cieszę się, że dostałem od właściciela (Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - PAP) wolną rękę, zapewnił mnie o tym osobiście. Działam na zasadzie takiej, żeby osiągnąć te cele, które zostały wyznaczone, a są to cele związane przede wszystkim z przywróceniem prawidłowej realizacji publicznej misji Agencji. Do tego zmierzam i dlatego się zgodziłem (zostać prezesem PAP – przyp. red.), bo gdybym usłyszał, że chodzi o to, że trzeba odwrócić przekaz, bo było "ich", a teraz ma być "po naszemu", to w ogóle nie mógłbym kontynuować takiej rozmowy. Niczego takiego nie usłyszałem od pana ministra i w dobrej wierze to przyjmuję i zakładam, że taki jest cel całej tej operacji we wszystkich publicznych spółkach medialnych” – powiedział Błoński.

Podkreślił, że będzie trzeba bardzo szybko skierować pracę redakcji „na właściwe tory”. „Chodzi o to, żeby mieć pewność, że te standardy są zachowane. Docelowo będzie trzeba te standardy odświeżyć” - dodał.

Przypomniał, że „Vademecum PAP” – dokument z merytorycznymi zasadami pracy dziennikarskiej w Agencji - liczy już prawie 20 lat, a w związku z tym potrzebuje aktualizacji, m.in. jeśli chodzi o dopuszczalne dla dziennikarza PAP źródła informacji i media społecznościowe.

Błoński nie wykluczył wycofania pozwu wobec wydawnictwa Press, kiedy tylko to będzie możliwe. Chodzi o artykuł krytycznie opisujący pracę dziennikarzy PAP pod rządami prezesa PAP Wojciecha Surmacza. Ten w odpowiedzi pozwał wydawcę, zarzucając autorowi i wydawcy nierzetelność i nieprawdę.

„Nawet jeśli w tym tekście były błędy, a pewnie były, to on jednak oddawał klimat tego, co się działo w PAP. Taki mieliśmy okres i zrobimy wszystko, żeby tak się już nie działo, żeby każdy dziennikarz mógł się odwołać – najpierw do redaktora, a potem do jakiejś wyższej instancji w sytuacji, gdy zostało coś zrobione niezgodnie z tym, co tu jest napisane (w „Vademecum PAP” – przyp. red.). Na pewno będę was prosił o pomoc w stworzeniu tych zasad. To najlepiej zrobią praktycy” – powiedział Błoński zwracając się do dziennikarzy PAP.

Zapowiedział też program monitoringowy dla młodych dziennikarzy oraz program szkoleniowy. Jego zdaniem potrzebna będzie też zmiana struktury redakcji. Zapewnił, że wkrótce podane zostaną nazwiska nowych redaktorów naczelnych. Przypomniał, że odwołał z funkcji: redaktora naczelnego Cezarego Bielakowskiego, z funkcji pierwszego zastępcy redaktora naczelnego – Radosława Gila i drugiego zastępcy – Tomasza Grodeckiego. Poinformował, że zostali oni odcięci od systemu edycyjnego PAP. Błoński podkreślił, że konieczne będzie przeprowadzenie audytu oraz analizy zasadności działania produktów uruchomionych w ostatnich latach przez PAP, jak na przykład platformy The First News. Zastrzegł, że „na pewno nie będziemy działać w taki sposób, że teraz będziemy wszystko zamykać czy likwidować to, co było”.

„Ta sama zasada dotyczy dziennikarzy. Nieważne kto skąd przyszedł, tylko jakie ma kompetencje i jak pracuje” – dodał.

„Pewnie początek stycznia to będzie ten moment, kiedy to porządkowanie będzie miało już określone ramy. To jak podczas przyjmowania pacjentów na SOR – jest triaż, kto potrzebuje pomocy najszybciej, a kto później” – powiedział Marek Błoński.

Poinformował, że w dalszym ciągu nie ma dostępu do gabinetu prezesa PAP, ale to nie uniemożliwia mu czynności zarządczych.

„Wielokrotnie ze strony posłów spotkałem się z zarzutem, że tu działamy na podstawie uchwały Sejmu. To nie jest prawdą – nie zostaliśmy powołani na podstawie uchwały Sejmu” - zaznaczył. „Właściciel powołał radę (nadzorczą – PAP), rada powołała zarząd. To, że gabinet prezesa jest zajęty, nie uniemożliwia czynności zarządczych i są one wykonywane” - dodał.

Marek Błoński jako dziennikarz jest związany z PAP od około 20 lat.

Dotychczasowy prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz nie ustosunkował się do wypowiedzi Marka Błońskiego i odmówił jakichkolwiek komentarzy.(PAP)

 

Autor: Michał Szukała

sma/