Senat podjął w środę jednogłośnie uchwałę w sprawie uwolnienia Andrzeja Poczobuta.
Kidawa-Błońska powiedziała na konferencji prasowej, że "25 marca miną trzy lata odkąd Andrzej Poczobut został aresztowany, zatrzymany i osadzony w więzieniu na osiem lat".
"Ten lider Polaków na Białorusi, dziennikarz, człowiek, który walczy o wolność słowa, o prawa i godność człowieka został w sposób bestialski zatrzymany. Od pierwszego dnia nasza społeczność apeluje i żąda od władz białoruskich, natychmiastowego uwolnienia Andrzeja Poczobuta, nie może być tak, że łamane są prawa człowieka, że człowiek, który ma odwagę mówić o wolności, godności, swoim pochodzeniu, jest wsadzany do więzienia i w taki sposób traktowany" - oceniła.
"Apelujemy o jak najszybsze uwolnienie Andrzeja Poczobuta, a jednocześnie wspieramy wszystkich Polaków na Białorusi, wszystkie siły demokratyczne, które walczą z tym reżimem. Apelujemy też do społeczności międzynarodowej, aby solidarnie razem z nami solidarnie upominali się o uwolnienie Andrzeja Poczobuta".
"Naszą uchwałę, którą dziś jednomyślnie przyjął Senat, prześlemy do Senatów w całej Europie, licząc na wsparcie" - poinformowała Kidawa-Błońska.
W uchwale przypomniano m.in., że "od dnia osadzenia w kolonii karnej Andrzej Poczobut pozbawiony jest możliwości widzenia z rodziną, a nawet rozmów telefonicznych z nią".
"Odebrano mu prawo do otrzymywania przesyłek i paczek żywnościowych oraz utrudnia się dostęp do niezbędnych leków. Przez ostatnie pół roku Andrzej Poczobut przetrzymywany jest w odosobnionej celi więziennej, a ponad 20 dni spędził w nieludzkich warunkach w karcerze. Od blisko miesiąca rodzina nie ma z nim żadnego kontaktu" - czytamy w uchwale.
"Senat RP z całą mocą potępia ten haniebny akt pogwałcenia praw człowieka oraz elementarnych praw mniejszości narodowych i żąda od władz białoruskich niezwłocznego uwolnienia Andrzeja Poczobuta. Senat RP wyraża najwyższe uznanie dla niezłomnej walki Andrzeja Poczobuta o prawo do polskości i wolności na Białorusi. Wyrażamy pełną solidarność z jego rodziną i wszystkimi, którzy walczą o jego uwolnienie" - podkreślili senatorowie.
Zapewnili też o "nieustającym wsparciu dla rodaków na Białorusi".
"Potępiamy likwidację szkół polskich, szykanowanie działaczy Związku Polaków na Białorusi, profanację i niszczenie polskich miejsc pamięci. Uznajemy te działania za nieprzyjazne wobec Polski, łamiące reguły prawa międzynarodowego oraz umowy dwustronne między Polską a Białorusią" - czytamy w uchwale. (PAP)
Autor: Olga Łozińska
jc/