O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Media: wojska rosyjskie spowolniły, ale nie zatrzymały ukraińskich ataków w obwodzie kurskim

Wojskom rosyjskim udało się spowolnić, ale nie zatrzymać trwający od dwóch tygodni atak sił ukraińskich w obwodzie kurskim na południowym zachodzie Rosji. Siły Zbrojne Ukrainy kontrolują obecnie ponad 1250 kilometrów kwadratowych tego terytorium i 92 osady - podał we wtorek portal RBK-Ukraina powołując się na Sztab Generalny w Kijowie.

Źródło we władzach ukraińskich powiedziało RBK-Ukraina, że jednym z głównych celów jest skłonienie Rosji do przeniesienia wojsk z Donbasu w kierunku Kurska. Drugim zadaniem jest podniesienie morale Ukraińców. Fot. PAP/EPA/	NIKOLETTA STOYANOVA (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło we władzach ukraińskich powiedziało RBK-Ukraina, że jednym z głównych celów jest skłonienie Rosji do przeniesienia wojsk z Donbasu w kierunku Kurska. Drugim zadaniem jest podniesienie morale Ukraińców. Fot. PAP/EPA/ NIKOLETTA STOYANOVA (zdjęcie ilustracyjne)

Na kurskim odcinku można obecnie wyróżnić pięć kierunków ruchu ukraińskich wojsk. Działają one już w czterech rejonach (powiatach) obwodu kurskiego.

Pierwszy kierunek to droga Sudża-Kursk, gdzie ukraińskie jednostki umocniły w ciągu ostatniego tygodnia swe pozycje w Sudży i okolicznych wioskach, ale nie potwierdzono innych znaczących postępów. (https://tinyurl.com/2ekbwha2)

Drugi kierunek znajduje się na południowy wschód od Sudży i dotyczy miejscowości Plechowo i Borki. Trzeci zaś przebiega wzdłuż drogi Sudża-Lgow. Według potwierdzonych informacji, wojsko ukraińskie zajęło pozycje na tym obszarze w pobliżu miejscowości Małaja Łoknia, ale walki prawdopodobnie toczyły się również w innych osadach.

Więcej

Atlantic Council: ofensywa Ukrainy w Rosji dowodzi, że zaskoczenie na froncie jest nadal możliwe. Fot. PAP/EPA/Maria Senovilla

Ofensywa Ukrainy w obwodzie kurskim. Atlantic Council: ten sukces pokazuje umiejętności ukraińskiej armii

Czwarty kierunek to droga Sudża - Korieniewo - Rylsk. W ciągu ostatniego tygodnia ukraińskie wojska były w stanie wejść i zaangażować się w walkę we wsi Korieniewo. Znajduje się ona nieco ponad 20 kilometrów od miasta Rylsk.

Zintensyfikowano również działania na piątym kierunku, który znajduje się na zachód od Korieniewo i obejmuje część rejonu (powiatu) głuszkowskiego. Tutaj Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły wszystkie trzy mosty na rzece Sejm, która płynie z zachodu na wschód wzdłuż tego obszaru.

Według RBK-Ukraina całe terytorium o powierzchni około 250 kilometrów kwadratowych na południe od rzeki Sejm jest teraz odcięte od reszty obwodu kurskiego, podobnie jak zaopatrzenie dla rosyjskich wojsk na tym obszarze. Wojska ukraińskie zaczęły już wkraczać do niektórych osad na tym przyczółku.

Wygląda na to, że najbliższym zadaniem ukraińskich jednostek jest przejęcie kontroli nad częścią obwodu kurskiego na południe od rzeki Sejm w rejonie głuszkowskim, a także nad „trójkątem” Sudża - Rylsk - Sowietskaja Dieriewnia.

Źródło we władzach ukraińskich powiedziało RBK-Ukraina, że jednym z głównych celów jest skłonienie Rosji do przeniesienia wojsk z Donbasu w kierunku Kurska. Drugim zadaniem jest podniesienie morale Ukraińców.

"Pokazaliśmy, że w Rosji nie ma bezpiecznych granic. Pokazaliśmy, że możemy przeprowadzać takie rajdy w innych częściach linii frontu. Oznacza to, że możemy uderzyć gdzie indziej, zmuszając w ten sposób wroga do zwrócenia większej uwagi na inne obszary, a tym samym ograniczając jego zdolność do prowadzenia szybkich działań ofensywnych w innych obszarach" - mówi ekspert wojskowy Serhij Hrabski.

Źródło w kierownictwie wojskowym i politycznym powiedziało, że Władimir Putin nakazał wojskom rosyjskim wyzwolenie obwodu kurskiego do 1 października.

Z Kijowa Iryna Hirnyk (PAP)

gn/

Zobacz także

  • Szef MSZ Radosław Sikorski Fot. PAP/Paweł Supernak

    Szef MSZ leci do Madrytu. Będzie spotkanie Wielkiej Piątki

  • Szef MSZ Norwegii Espen Barth Eide i szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha w Charkowie Fot. X/ Espen Barth Eide

    Norwescy ministrowie musieli uciekać przed rosyjskimi bombami w Charkowie

  • Uczestnicy szczytu w Paryżu Fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN

    Szczyt w Paryżu. Źródło UE: przywódcy wątpią, czy Rosja wdroży częściowe zawieszenie broni

  • Emmanuel Macron Fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL

    Szczyt w Paryżu. Prezydent Francji o "siłach reasekuracyjnych" w Ukrainie

Serwisy ogólnodostępne PAP