Minister Bodnar: należy gruntownie zreformować funkcjonowanie KRS

2024-01-12 15:03 aktualizacja: 2024-01-12, 19:42
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Fot. PAP/Paweł Supernak
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Fot. PAP/Paweł Supernak
Należy gruntownie zreformować funkcjonowanie Krajowej Rady Sądownictwa, a zwłaszcza naprawić tryb wyboru je członków – sędziów – powiedział minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Podczas konferencji prasowej szef MS przedstawił główne założenia projektu nowelizacji ustawy o KRS. Minister odniósł się także do uchwały Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN ws. ważności wyborów.

Podczas konferencji szef resortu sprawiedliwości przedstawił główne założenia nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

"Dotarliśmy do tego momentu naszego życia publicznego, gdzie uważamy, że należy gruntownie zreformować funkcjonowanie Krajowej Rady Sądownictwa, zwłaszcza należy naprawić tryb wyboru członków – sędziów Krajowej Rady Sądownictwa" – powiedział.

Bodnar przypomniał, że KRS składa się z 25 osób i jest to organ o charakterze hybrydowym, składający się z reprezentacji środowiska sędziowskiego, parlamentu (czterech posłów, dwóch senatorów), ministra sprawiedliwości, przedstawiciela prezydenta, a także prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego i I prezesa Sądu Najwyższego.

"Ze względu na reformy, zmiany ustawowe przyjęte w 2018 r., a później były też kontynuowane, doszło do tego, że 15 sędziów – członków Krajowej Rady Sądownictwa wybiera Sejm" – podkreślał minister. "Zmiana doprowadziła do licznych problemów związanych z tym, że osoby nominowane przez Krajową Radę Sądownictwa – można mieć wątpliwości, co do ich statusu w kontekście poszczególnych postępowań sądowych i myślę, że każdego dnia obserwujemy spory dotyczące tej kwestii, ale także to doprowadziło do licznych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka" – dodał.

Bodnar powiedział, że po przyjęciu 21 grudnia 2023 r. przez Sejm uchwały o KRS kolejnym krokiem powinno być przyjęcie kompleksowej ustawy o KRS, dotyczącej wyboru jej członków – sędziów.

Minister Sprawiedliwości: sędziowie przy wsparciu PKW będą wybierali sędziów – członków KRS

Bodnar na konferencji prasowej przedstawił także główne założenia projektu noweli ustawy o KRS. "Projekt zakłada, że to sędziowie, przy wsparciu PKW, będą wybierali sędziów – członków KRS" – powiedział minister sprawiedliwości.

"W największym skrócie ten projekt ustawy sprowadza się do tego, że to sami sędziowie, przy wsparciu Państwowej Komisji Wyborczej, będą wybierali sędziów -członków Krajowej Rady Sądownictwa" – powiedział Bodnar.

Dodał, że te wybory będą "przejrzyste, dostępne w taki sposób, aby środowisko sędziowskie miało swoją reprezentację". "Drugi postulat w tej ustawie to jest powołanie rady społecznej, czyli organu, który w pewnym sensie będzie wspierał KRS w wykonywaniu zadań konstytucyjnych" – powiedział Bodnar.

Zapowiedział, że na początku lutego projekt trafi do Sejmu i będzie to projekt rządowy.

Szef MS wyraził nadzieję, że projekt nowelizacji ustawy o KRS zostanie przyjęty w parlamencie, a następnie ustawę podpisze prezydent. 

Minister Bodnar o uchwale Izby Kontroli SN ws. ważności wyborów: miała charakter deklaratywny

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego stwierdziła w czwartek, że wybory do Sejmu i Senatu z 15 października 2023 r. są ważne. Uchwała została podjęta jednogłośnie. Zgłoszono tylko jedno zdanie odrębne do jej uzasadnienia.

Uchwałę podjęła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, co do której Trybunał Sprawiedliwości UE i Europejski Trybunał Praw Człowieka uznały, że nie jest niezawisłym i bezstronnym sądem.

Na piątkowej konferencji prasowej minister sprawiedliwości został zapytany, czy w związku z tym, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN nie jest uznawana za sąd, to czy nie powinno się podważać wdanej przez nią uchwały ws. ważności wyborów.

"To orzeczenie wczorajsze miało bardziej charakter deklaratywny, bo to wyborcy swoją frekwencją - i to, że ukonstytuował się parlament i że ten parlament działa - przesądzili o ważności wyborów. Ja bym nie przywiązywał większej wagi do tego orzeczenia" - powiedział Bodnar.

Do tej kwestii odniosła się w czwartek prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej sędzia Joanna Lemańska. "W świetle Traktatu o UE nie ulega wątpliwości, że podstawowe struktury konstytucyjne państw członkowskich UE znajdują się poza zakresem regulacji UE. Umocowanie konstytucyjne i ustawowe Izby Kontroli Nadzwyczajnej do prowadzenia abstrakcyjnego postępowania w przedmiocie ważności wyborów do Sejmu i Senatu nie jest objęte zakresem prawa Unii oraz jego wykładni dokonywanej przez TSUE" - podkreśliła prezes Lemańska. (PAP)

Autorzy: Grzegorz Bruszewski, Andrzej Klim, Karol Kostrzewa, Aleksandra Rebelińska

mmi/