Minister finansów: w 2025 r. z tytułu KPO możemy oczekiwać wzrostu gospodarki o dodatkowy punkt procentowy

2024-02-29 09:28 aktualizacja: 2024-02-29, 11:41
Andrzej Domański Fot. PAP/Rafał Guz
Andrzej Domański Fot. PAP/Rafał Guz
W przyszłym roku z tytułu Krajowego Planu Odbudowy możemy oczekiwać wzrostu gospodarki o dodatkowy punkt procentowy - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Prognozujemy, że w tym roku nasza gospodarka wzrośnie o 3 proc. , a w 2025 r. o blisko 3,5 proc. - dodał.

Minister Domański zapewnił w czwartek w TVP Info, że "finanse państwa są w stabilnym stanie".

"Mamy finanse pod kontrolą. Widzimy spore zainteresowanie naszą gospodarką ze strony inwestorów zagranicznych. Widzimy spore zainteresowanie również na aukcjach polskich obligacji skarbowych ze strony inwestorów" - powiedział szef resortu finansów. Dodał, że nie ma problemów z emisją długu.

"Prognozujemy, że w tym roku nasza gospodarka wzrośnie o 3 proc., a w roku kolejnym, 2025 r., o blisko 3,5 proc. Widać, że ta gospodarka nabiera tempa" - powiedział Domański.

Jak dodał, istotną rolę będą odgrywały środki unijne. "To są oczywiście bardzo duże środki. One na polską gospodarkę będą wpływały przede wszystkim w roku 2025. Proces przygotowywania wniosków, absorpcji środków unijnych - on będzie się rozkręcał. Ale w przyszłym roku, faktycznie, z tytułu KPO możemy oczekiwać wzrostu gospodarki o dodatkowy punkt procentowy" - powiedział szef MF.

W ubiegły piątek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji z premierem Donaldem Tuskiem w Warszawie poinformowała, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią środki dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy oraz na realizację polityki spójności.

Krajowy Plan Odbudowy dla Polski przewiduje 55 inwestycji i 55 reform, których celem jest wzmocnienie polskiej gospodarki po pandemii Covid-19. W ramach tej puli Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO przeznaczona ma zostać na: cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.).

W ramach polityki spójności na lata 2021-2027 Polska otrzyma ponad 340 mld zł (76 mld euro). W połowie stycznia br. Polska wysłała do KE wniosek ws. spełnienia warunku dot. stosowania Karty Praw Podstawowych, którego spełnienie umożliwia refundacje wydatków w ramach wszystkich celów i programów objętych Umową Partnerstwa. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

kno/