O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Minister finansów: w 2025 r. z tytułu KPO możemy oczekiwać wzrostu gospodarki o dodatkowy punkt procentowy

W przyszłym roku z tytułu Krajowego Planu Odbudowy możemy oczekiwać wzrostu gospodarki o dodatkowy punkt procentowy - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Prognozujemy, że w tym roku nasza gospodarka wzrośnie o 3 proc. , a w 2025 r. o blisko 3,5 proc. - dodał.

Andrzej Domański Fot. PAP/Rafał Guz
Andrzej Domański Fot. PAP/Rafał Guz

Minister Domański zapewnił w czwartek w TVP Info, że "finanse państwa są w stabilnym stanie".

"Mamy finanse pod kontrolą. Widzimy spore zainteresowanie naszą gospodarką ze strony inwestorów zagranicznych. Widzimy spore zainteresowanie również na aukcjach polskich obligacji skarbowych ze strony inwestorów" - powiedział szef resortu finansów. Dodał, że nie ma problemów z emisją długu.

"Prognozujemy, że w tym roku nasza gospodarka wzrośnie o 3 proc., a w roku kolejnym, 2025 r., o blisko 3,5 proc. Widać, że ta gospodarka nabiera tempa" - powiedział Domański.

Więcej

Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Andrzej Domański: w przyszłym tygodniu może być decyzja ws. stawki VAT na żywność

Jak dodał, istotną rolę będą odgrywały środki unijne. "To są oczywiście bardzo duże środki. One na polską gospodarkę będą wpływały przede wszystkim w roku 2025. Proces przygotowywania wniosków, absorpcji środków unijnych - on będzie się rozkręcał. Ale w przyszłym roku, faktycznie, z tytułu KPO możemy oczekiwać wzrostu gospodarki o dodatkowy punkt procentowy" - powiedział szef MF.

W ubiegły piątek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji z premierem Donaldem Tuskiem w Warszawie poinformowała, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią środki dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy oraz na realizację polityki spójności.

Krajowy Plan Odbudowy dla Polski przewiduje 55 inwestycji i 55 reform, których celem jest wzmocnienie polskiej gospodarki po pandemii Covid-19. W ramach tej puli Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO przeznaczona ma zostać na: cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.).

W ramach polityki spójności na lata 2021-2027 Polska otrzyma ponad 340 mld zł (76 mld euro). W połowie stycznia br. Polska wysłała do KE wniosek ws. spełnienia warunku dot. stosowania Karty Praw Podstawowych, którego spełnienie umożliwia refundacje wydatków w ramach wszystkich celów i programów objętych Umową Partnerstwa. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

kno/

Zobacz także

  • Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

    Pełczyńska-Nałęcz: fundusze spójności w pierwszej kolejności należy przeznaczyć na regiony

  • Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

    Polska powołuje Fundusz Obronności i Bezpieczeństwa w ramach KPO

  • Sprzęt wojskowy (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Wojtek Jargiło

    W ramach KPO powstanie nowy fundusz Bezpieczeństwa i Obronności

  • Ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Fot. PAP/	Rafał Guz

    Ministra zdrowia: 1,3 mld zł z KPO na opiekę dla seniorów to dwa razy więcej niż zakładano

Serwisy ogólnodostępne PAP