Minister nauki: zaproponowałem polsko-czeski zespół naukowy w sprawie powodzi

2024-10-09 17:22 aktualizacja: 2024-10-09, 18:48
Minister nauki Dariusz Wieczorek. Fot. PAP/	Łukasz Gągulski
Minister nauki Dariusz Wieczorek. Fot. PAP/ Łukasz Gągulski
Minister nauki Dariusz Wieczorek poinformował, że zaproponował powołanie polsko-czeskiego zespołu naukowców w sprawie powodzi. W środę w stolicy Czech odbyły się konsultacje międzyrządowe, w trakcie których minister Wieczorek spotkał się z czeskim ministrem nauki Markiem Ženíškiem.

Na spotkaniu szefa polskiego resortu nauki i szkolnictwa wyższego z czeskim ministrem nauki, badań i rozwoju strony dyskutowały m.in. na temat dotychczasowej współpracy w obszarze nauki i techniki, a także umocnienia wzajemnych relacji w kontekście przyszłej prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej - podało w środę MNiSW w komunikacie na stronie resortu.

"Ministrowie wyrazili także wolę poszukiwania nowych form współpracy, ze szczególnym uwzględnieniem wiodących kierunków badań naukowych" - czytamy.

Jak wynika z komunikatu, rozmowy obejmowały także wymianę wiedzy w zakresie zarządzania systemem szkolnictwa wyższego, a także lepsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury badawczej.

Szefowie resortów podkreślili znaczenie współpracy w zakresie badań nad zmianami klimatycznymi i klęskami żywiołowymi, szczególnie w kontekście niedawnych powodzi, które dotknęły oba kraje - podano.

"Zaproponowałem wspólny zespół naukowców polsko-czeskich w sprawie powodzi. Chcemy przygotować wspólną analizę przyczyn i skutków ostatnich wydarzeń. Będziemy badać dodatkowe możliwości ochrony przeciwpowodziowej" – powiedział minister Dariusz Wieczorek, cytowany w informacji resortu.

W komunikacie poinformowano, że polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe, pod przewodnictwem premiera Czech Petra Fiali i polskiego premiera Donalda Tuska, dotyczyły m.in. wspólnych inicjatyw transgranicznych, szczególnie w zakresie infrastruktury transportowej i ochrony przeciwpowodziowej.

"Konsultacje miały na celu wzmocnienie dialogu i wypracowanie konkretnych rozwiązań, które przyniosą korzyści dla obu krajów" - podało MNiSW.

Jak czytamy w komunikacie, omówiono również kwestie związane z energią atomową oraz przygotowania Polski do prezydencji w Radzie UE; ważnym punktem dyskusji było też wsparcie dla Ukrainy.

Obrady odbyły się w Akademii Straki, siedzibie czeskiego rządu.(PAP)

bar/ mhr/gn/