Jak poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP, prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniach gwarantowanych przez Skarb Państwa.
Dzięki nowym rozwiązaniom więcej podmiotów będzie mogło skorzystać z ubezpieczeń gwarantowanych. Ustawa umożliwi również zabezpieczenie projektów proekologicznych związanych z transformacją energetyczną.
Z danych resortu rozwoju i technologii wynika, że wartość ubezpieczonych transakcji w kraju i w eksporcie wyniosła w 2022 r. ponad 145 mld zł, a Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) ubezpiecza obecnie transakcje sprzedaży w 120 krajach na całym świecie.
"Nowe rozwiązania prawne ułatwią m.in. tworzenie elastycznych instrumentów finansowych dla polskich firm w zakresie ubezpieczeń eksportowych, a to ułatwi ekspansję eksporterów na świecie" - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Z kolei wiceminister Grzegorz Piechowiak wskazał, że KUKE pełni rolę oficjalnej agencji ubezpieczeń kredytów eksportowych (Export Credit Agency - ECA) i jako jedyna w Polsce oferuje ubezpieczenia gwarantowane przez Skarb Państwa. "Dzięki nowej ustawie rozszerzony zostanie katalog oferowanych przez KUKE ubezpieczeń, jak również katalog podmiotów uprawnionych do korzystania z tego rodzaju ubezpieczeń o oddziały przedsiębiorców zagranicznych oraz podmioty dokonujące inwestycji w Polsce służące transformacji energetycznej kraju" - wyjaśnił wiceminister.
Ustawa podpisania przez prezydenta wprowadza możliwość reasekuracji przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych komercyjnym zakładom ubezpieczeniowym części ryzyk polskich przedsiębiorców, które to ryzyka będą w okresie reasekuracji objęte ochroną ubezpieczeniową. Zawarte w niej rozwiązania - jak zaznaczono w informacji resortu rozwoju i technologii - umożliwią szybką reakcję na ewentualne globalne wydarzenia, wprowadzają też możliwość reasekuracji przez KUKE ponoszonych przez polskich przedsiębiorców ryzyk nadzwyczajnych.
Wskazano, że przepisy zawarte w nowelizacji określają zakres ryzyk, które może reasekurować KUKE. Nowelizacja wprowadza m.in. możliwość reasekuracji ubezpieczeń casco i OC w transporcie, ponadto eksporterzy będą mogli ubezpieczać zakup towarów i podzespołów wykorzystywanych w procesie produkcyjnym, które są niedostępne lub występują w ograniczonej ilości w Polsce, co - jak zaznaczono - może zapobiec ewentualnym zakłóceniom łańcucha dostaw.
"Polskie firmy zwiększą dzięki temu obroty handlowe z zagranicą i rozszerzą współpracę z firmami zagranicznymi. Będzie to możliwe poprzez wdrożenie do oferty KUKE ubezpieczenia zwrotu zaliczki zapłaconej przez ubezpieczającego na potrzeby dostawy importowej z krajów rozwijających się. Rozwiązania tego typu zostały już wprowadzone w innych krajach europejskich np. w Szwecji, Norwegii i Hiszpanii" - poinformował resort rozwoju.
Dodano, że nowelizacja wprowadza też rozszerzenie legitymacji KUKE do oferowania ochrony ubezpieczeniowej również w zakresie projektów pozaeksportowych. Wyjaśniono, że chodzi tutaj o ograniczenie podmiotom prywatnym i publicznym ryzyka w zakresie ich działalności służącej transformacji energetycznej Polski i rozwoju gospodarki niskoemisyjnej. "Rozszerzanie systemu wsparcia jest również konieczne dla dalszego rozwoju projektów proekologicznych, w tym OZE" - dodało ministerstwo. (PAP)
Autorka: Ewa Wesołowska
mar/