Jak poinformowało w komunikacie MEN, poza przedstawicielami państw Grupy Wyszehradzkiej: Czech, Polski, Słowacji i Węgier, w Pradze byli także reprezentanci państw bałtyckich, czyli Litwy, Łotwy, Estonii oraz przedstawiciele Ukrainy.
Resort podał, że podczas piątkowego spotkania ministrowie rozmawiali przede wszystkim o wyzwaniach związanych z edukacją uchodźców z Ukrainy. "Przedstawili krajowe rozwiązania i doświadczenia m.in. w zakresie nauczania języka państwa pobytu, wsparcia edukacyjnego, gromadzenia danych o uczniach oraz umożliwienia nauczycielom z Ukrainy podjęcia pracy w lokalnej szkole" - czytamy w komunikacie.
Cytowana przez MEN wiceszefowa resortu Piechna-Więckiewicz powiedziała, że "w Polsce ze strony obywateli, w tym środowisk edukacyjnych, od początku pełnoskalowej wojny było ogromne wsparcie dla uchodźców z Ukrainy". Wskazała, że w edukacji "duże wyzwanie stanowiła bariera językowa, szczególnie w pierwszym, najtrudniejszym okresie, co wymagało zapewnienia odpowiednich kanałów komunikacji z uchodźcami".
Jak podkreśliło MEN, "mimo różnej skali wyzwań, państwa Grupy Wyszehradzkiej sprawnie radzą sobie z wyzwaniami, przed jakimi stanęły w związku z koniecznością udzielenia wsparcia uchodźcom z Ukrainy". Dodało, że polityka edukacyjna państw względem uczniów z Ukrainy ma na celu m.in. umożliwienie im powrotu do ojczystego systemu oświaty po zakończeniu wojny.
Resort poinformował również, że minister edukacji, młodzieży i sportu Republiki Czeskiej Mikuláš Bek podczas konferencji prasowej symbolicznie przekazał reprezentującej Polskę wiceminister edukacji Paulinie Piechnie-Więckiewicz przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. Prezydencja Polski - jak podano - rozpocznie się 1 lipca 2024 r. (PAP)
Autorka: Paulina Kurek
kno/