O wchodzącym w życie rozporządzeniu ws. znakowania miodu minister Telus mówił w czwartek podczas wizyty u jednego z pszczelarzy w Skierniewicach (woj. łódzkie).
Dzięki nowej regulacji konsumenci mają być lepiej informowani o pochodzeniu miodu.
"To ważne rozporządzenie dla pszczelarzy, ale jeszcze ważniejsze dla klientów. Mówi ono o znakowaniu kraju pochodzenia miodu na etykietach. Dziś – szczególnie w supermarketach – mamy wiele oferowanych miodów, które nie mają oznaczania, skąd on jest. Dzięki temu rozporządzeniu będzie dokładne oznaczenie na etykiecie, z jakiego kraju pochodzi miód" – powiedział szef resortu rolnictwa.
Dodał, że kolejnym krokiem ma być obowiązek umieszczania na etykiecie procentowego udziału krajów producentów w mieszankach miodu. "Ale w przypadku tego rozporządzenia musimy mieć zgodę Unii Europejskiej, o którą się zwrócimy" – wyjaśnił Telus.
Podkreślił, że nowe regulacje zostały wprowadzone na prośbę pszczelarzy i po konsultacjach z tym środowiskiem. "Pokazujemy po raz kolejny, że prawo, które tworzymy i decyzje, które podejmujemy są w większości uzgodnione z rolnikami. W tym przypadku z pszczelarzami, ale wcześniejsze decyzje – dotyczące pomocy suszowej, nawozowej, zbożowej, dla sadowników i plantatorów (...) – były podjęte po rozmowach z rolnikami" – przekonywał.
Szczegółowa lista substratów
Drugie podpisane przez ministra rolnictwa rozporządzenie dotyczy szczegółowej listy substratów możliwych do wykorzystania w biogazowniach rolniczych. Dzięki temu procedury administracyjne dotyczące biogazowni rolniczych mają zostać uproszczone.
"Chodzi o wkład, tzw. substraty wykorzystywane w biogazowniach do produkcji taniej energii i ciepła na obszarach wiejskich. Rozporządzenie określa listę tych substratów. To m.in. biomasa pochodzenia naturalnego, przede wszystkim odchody zwierzęce, co jest doskonałą wiadomością dla hodowców trzody chlewnej i krów mlecznych. Będzie można produkować tańszą energię i ciepło z tych właśnie substratów" – tłumaczył wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski.
Zaznaczył, że uproszczono również procedury związane z wykorzystaniem produktu pofermentacyjnego w postaci naturalnego nawozu, który będzie mógł być wykorzystywany przez rolników. "To także ważne rozporządzenie dla przetwórstwa, bo wskazano w nim listę substratów wykorzystywanych przy produkcji żywności" – podkreślił Kowalski. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
kno/